2010. március 10., 10:282010. március 10., 10:28
– Legutóbb két éve koncertezett Gyergyószentmiklóson. Miért kell eltelnie ilyen hosszú időnek, hogy visszatérjen Erdélybe?
– Mert nem hívnak. Ezt a mostani turnét is mi szerveztük. Ha van meghívás, biztosan jönnénk, vagy jöttünk volna. De hiába vártunk a meghívásra. Ezúttal is mi hívtuk föl a szervezőket... Persze, én hajlandó vagyok továbbra is hívni őket, ha csak így jöhet össze egy-egy itteni fellépés.
– Milyen alapon választották ki a helyszíneket?
– Azt a helyiek határozták meg. Különböző erdélyi városokkal vettük fel a kapcsolatot, és ahol volt üres terem, ott koncerteztünk. Így léptünk fel Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen, Csíkszeredában és Brassóban.
– Kolozsvárra például nem sikerült most eljutniuk. Várjanak még önökre az ottaniak? Esetleg más erdélyi városban koncerteznek mostanában?
– Áprilisban lesz koncertünk Kolozsváron. Úgymond két részben szerveztük a mostani turnét, mivel nem volt hely a kolozsvári operában. Így aztán visszajövünk április 1-jén, vagy legalábbis a hónap elején, és akkor ejtjük meg az ottani koncertet. Ez már csak a szervezőkön múlik. Ezenkívül még elméletileg Székelyudvarhely szerepel a tervben, aztán októberre talán még egy gyergyószentmiklósi fellépés is várható. Úgy látszik, hogy Erdélyben is kezdenek érdeklődni a zenénk iránt az emberek.
– Ezen a koncertkörúton ketten léptek fel Brasnyó Antal brácsással. Mennyire tud érvényesülni így az improvizatív stílus? Hiszen alkalmazkodniuk kell egymáshoz.
– A koncertjeinken főleg én improvizálok, Antal nem annyira. Kész számokat játszunk, de persze azon belül is lehet újítani.
– Mennyit kellett így együtt játszani, hogy megszokják egymást?
– Minden délután... Immár 6 éve.
– Mik a további tervek? Új lemez, koncertkörutak, fellépések?
– Sok tervünk van. Egy mongóliai zenekarral játszunk majd májustól, többek között Budapesten, de sok más városban is. Emellett Palya Beával szoktunk együtt zenélni, ha van rá igény és felkérés. De amolyan igazán nagy nyugat-európai turné nincs kilátásban. Ezt nem is sajnálom anynyira, mert Nyugaton elég sokat játszottunk már. Hogy új lemez lesz-e, még nem tudom. Nem divat már igazán a lemezkiadás. Új dalokat folyamatosan írunk, aztán majd kiderül, hogy lemezen, vagy interneten, letölthető formában lesznek-e elérhetők.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.