2010. április 07., 09:322010. április 07., 09:32
A nem rosszul megírt ripacsszerepekkel és emészthetetlen történettel operáló forgatókönyv alapján működő mai közönségfilm egyik úttörője Goda Krisztina, akinek korábbi alkotási – Csak szex és más semmi, Szabadság, szerelem – már jelezték, hogy van remény, és a fiatal, szerzői alkotásokkal előálló művészfilmesek mellett a könnyedebb történetek kedvelői is megtalálhatják a nekik szóló, a szórakoztató műfajon belül nívósnak nevezhető filmeket.
Goda legújabb mozija folytatja a megkezdett utat, közben azonban újabb lépést tett fölfelé. Kaméleon című filmje több fakocka bonyolultságú karaktereket és érzelmeket felvonultató romantikus mozinál. A történet, a filmes megoldások és a színészek játéka egyaránt magasabb színvonalat képviselnek – ebből a szempontból nem is kellett szégyenkezni amiatt, hogy Magyarország ezzel a filmmel nevezett az idei Oscar-gálára: a filmes diplomáit londoni és amerikai felsőoktatási intézményekben megszerzett Goda pontosan tudja, hogyan kell korszerű képi világú, jó sztorikat készíteni, amelyek látványvilága ismerősként köszön vissza a hollywoodi ítészek számára is. (Talán épp a túlzottan hollywoodias beállítások és képi megoldások vezettek ahhoz, hogy az amerikai filmakadémia illetékesei végül már egész korán kirostálták a legjobb külföldi filmnek járó Oscar-szobrocskáért zajló versenyből).
A Kaméleon főhőse a klasszikus szélhámosfigurákat idézi: a Nagy Ervin alakította Farkas Gábor bármire képes azért, hogy némi pénzhez jusson. Az intézetben nevelkedett, társadalmon kívüliségét felnőttként is megtartó karakter gyerekkori barátjával együtt arra hajt rá, hogy minél több középkorú, frusztrált, szeretetre vágyó nőt csavarjon az ujja köré, akiket aztán jól megkopaszthat. Az „üzlet” mindaddig jól is megy, amíg meg nem ismerkedik a tehetős családból származó balerinával, Hannával, aki egy baleset miatt műtétre szorul – enélkül nem tudja folytatni táncos karrierjét. Gábor pedig hibát követ el: a rutinszerű átverésnek induló kapcsolatba érzelmileg is belebonyolódik, így gyermekorvostól kezdve homoszexuális építészen át producerig számos szerepet kényszerül eljátszani, hogy összegyűjtse a pénzt a lány műtétjére.
Magyar szélhámosfilm, 103 perc, 2008. Rendezte: Goda Krisztina. Producer: Kálomista Gábor, Mesterházy Ernő. Szereplők: Nagy Ervin, Hámori Gabriella, Trill Zsolt, Kulka János, Csányi Sándor. Írta: Goda Krisztina, Divinyi Réka. Kép: Babos Tamás, Gulyás Buda. Zene: Madarász Gábor. Értékelés az 1–10-es skálán: 8 |
Mindez gyakorlatilag mindenféle különösebb csavar nélkül predestinálja a filmet arra, hogy átlagos romantikus történetként végződjön – ám a zárás rácáfol az ez irányú várakozásokra. Goda Krisztina és Divinyi Réka olyan forgatókönyvvel álltak elő, amely a zárásban minden addigi történést zárójelbe tesz, és amitől a Kaméleon több lesz tévedések romantikus vígjátékánál. Persze akad néhány túlírt jelenet és karakter, és néha olyan érzése támad a nézőnek, hogy a mélynek szánt történet az alkotók szándékai ellenére csak a felszínt karcolgatja, de mindettől még nem válik kategorikusan rossz filmmé.
A jól megírt történet, a színészi alakítások – Nagy Ervin és a Hannát alakító Hámori Gabriella tényleg jók, a homoszexuális orvost alakító Kulka János pedig néha még a főszereplőt is elhalványítja – és a már említett, profi képi világ valóban jó közönségfilmet eredményezett. Kár ugyanakkor, hogy ez a film sem tudja levetkőzni az eddigi produkciók rákfenéjét, az agresszív reklámot. Persze Hollywoodban is ismert a product placement, számos ismert világmárka hajlandó azért jelentős összeget fizetni, hogy a főszereplők az ő termékeit használják, lehetőleg oly módon, hogy a márkajelzést diszkréten, de mégis jól lehessen látni. De ez a magyar filmekben rendszerint úgy jelenik meg, hogy a filmet támogató cégek logója vagy termékei valósággal kiverik az ember szemét, márpedig ha ez a film jelentősebb drámai töltettel bíró epizódjaiban történik, az sokat levon a mű élvezeti értékéből. Sajnos ez alól a Kaméleon sem mentes – mindezzel együtt határozottan élvezhető magyar film.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.