Fotó: Henning János
2009. október 16., 10:182009. október 16., 10:18
Intenzív három nap elé néznek Erdély hivatásos táncosai, ugyanis az október 23–25. között megrendezett Erdélyi Magyar Hivatásos Táncegyüttesek VI. Találkozóján naponta két előadásra, szakmai fórumokra, közönségtalálkozókra, táncházakra, előadásokra, filmvetítésekre és kézművesvásárra kerül sor.
Az Udvarhely Táncműhely által szervezett idei találkozónak ezúttal verseny jellege lesz, szakmai zsűri választja majd ki a legjobb produkciót. Az udvarhelyiek például a nemrég bemutatott gyerekelőadásukkal lépnek fel, de rockballada és folklórműsor is szerepel a programban. Közvetlenül az előadások után közönségtalálkozókat tartanak, esténként pedig annak a két együttesnek a zenekara, amely aznap lépett fel, táncházban is zenél.
Délelőttönként szakmai kiértékelőt tartanak az előadásokról. A találkozó idején a művelődési ház előterében folyamatosan kézművesvásár várja a közönséget. A zsűri hazai és budapesti szakemberekből – koreográfusokból, színészekből, rendezőkből, zenészekből – verbuválódik, számolt be sajtótájékoztatón Miklós Levente, az Udvarhely Táncműhely igazgatója és Călin Orza, az együttes koreográfusa.
Értékesek lesznek az előadások és szakmai viták is, például a szakmában Novák Tataként ismert Novák Ferenc tánckoreográfus-rendező és Szalay Zoltán, a Hargita néptáncegyüttes volt vezetőjének előadása. A belépő egy-egy előadásra 10 lejbe kerül, bérletet 40 lejért válthatnak az érdeklődők. Minden rendezvénynek a székelyudvarhelyi művelődési ház ad otthont.
Az évad első bemutatójára készül a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes. Furik Rita rendező-koreográfus parasztkantáta-szerű táncelőadást álmodott színpadra Erdély népzenéjére és Felvidék erőteljes vokális zenei értékeire építve. A Böjttől böjtig című előadást október 20-án 19 órától mutatják be a Tamási Áron Színház nagytermében. Furik Rita a Szlovákiához tartozó Felső-Bodrogközben született, jelenleg Budapesten szabadúszóként alkot. A Háromszék Táncegyüttessel egy évvel ezelőtt egy tanfolyam során került kapcsolatba, majd meghívták egy közös előadás színrevitelére. A rendező-koreográfus elmondta, az erdélyi és felvidéki népzenét és táncos hagyományokat ötvözi, feldolgozza, de igyekszik minél kevésbé torzítani az eredeti dallamokat és mozdulatokat. A felvidékiek egy része határvédő székelynek tartja magát, ezért onnan „hozta haza” a dalokat, magyarázta Furik Rita. A darab az élet profán és szakrális rítusait is bemutatja, az ősi és a keresztény szellemi hagyományokon keresztül jutva el a jelenbe, időszerűsítve a férfi és a nő kapcsolatának kérdéseit. A táncelőadásnak nincs meghatározott története, de benne van a közösség ereje, a sírás, a nevetés, a játék. A rendező igyekezett úgy megszerkeszteni a folklórra épülő előadást, hogy közelebb hozza ezt a világot. Furik Rita szerint a hagyományokban minden benne van, csak újra meg kell tanulni megélni ezeket. Ivácson László a Háromszék Táncegyüttes művészeti vezetője elmondta, a válság ellenére rengeteg meghívásuk, felkérésük van. Ebben az évadban felújítják az Advent című előadást és a Mátyás király ajándéka című, népmesékre épülő táncszínházi előadást, amivel Magyarországon turnéznak majd. Tavaszra a Szent György lovag című táncszínházi produkció bemutatóját készítik elő. Bíró Blanka |
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.