2010. április 19., 09:242010. április 19., 09:24
Esther Rots, a díjnyertes alkotás rendezője nagyjátékfilmes bemutatkozásában azt elemezte, hogyan próbál talpra állni egy fiatal nő, miután amszterdami lakásában erőszakos támadás érte. A közönség az idei filmmustra legnépszerűbb produkciójának a fesztivál nyitófilmjét, A fantasztikus Róka úr című animációs filmet szavazta meg, amely Roald Dahl meséje nyomán Wes Anderson rendezésében került a filmvászonra.
A 17. Titanic filmfesztivál, amely a világ sikerfilmjein kívül a nemzetközi filmszakmára jellemző új trendeket is bemutatja, ötödik éve működik versenyfesztiválként. Idén kilenc alkotás versengett az Oktatási és Kulturális Minisztérium által felajánlott tízezer eurós Hullámtörők-díjért. A vetítéssorozat kilenc szekciójában 25 ország 61 alkotása szerepelt.
A Titanic keretében tartották meg a Lélektánc című magyar film világpremierjét. A Bozsik Yvette Társulat, a Tánceánia Együttes és a Gördülő Tánccsoport közös előadásának filmváltozatát Iványi Marcell rendezte. A fesztiválon magyar koprodukcióval készült alkotások is bemutatkoztak: többek között a Budapest című brazil–magyar dráma. A legsikeresebb film címet két alkotás is elnyerte: a Vörös Kápolna című dán dokumentumfilm, és a Metropia című svéd animációs utópia. Ezekre az előadásokra fogyott el leghamarabb a jegy, és telt ház előtt vetítették őket.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.