Fotó: Facebook/Kolozsvári Magyar Napok
Kós András-emlékkiállítás, Incze Mózes-tárlat, Tóth Szűcs Ilona és Tóth László alkotásait bemutató retrospektív kiállítás és több helytörténeti tárlat is nyílik a hétvégén a kincses városban, a 15. Kolozsvári Magyar Napok (KMN) keretében.
2024. augusztus 16., 16:282024. augusztus 16., 16:28
A Kárpát-medence egyik legnagyobb magyar kulturális seregszemléjén hagyományosan a hétvégén, a KMN előrendezvényeiként nyitják meg a kiállításokat a Bánffy-palotában lévő Kolozsvári Művészeti Múzeumban. A szervezők által közzétett ismertető szerint
A 14 éve elhunyt erdélyi szobrászművész, Kós Károly építész és író fiának munkáiból leánya, Kós Katalin, Portik Blénessy Ágota és Szebeni Zsuzsanna kurátorok hoztak létre az életmű egészét felölelő gyűjteményes kiállítást. Az anyag magját a művész által válogatott és a Farkas utcai református templomnak adományozott alkotások képezik, melyek más, az életmű bemutatásához megkerülhetetlen alkotásokkal egészülnek ki.
A baróti születésű, világhírű művész tárlatának kurátora Bordás Beáta. A kiállított anyag azt tükrözi, ahogy a művész a jelenidő folyton változó képének a hosszabb távon fennálló struktúrával való viszonyának egybeláttatásával foglalkozik.
mely a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központból érkezik Kolozsvárra. A kiállítás az 1960-70-es évekbeli kolozsvári művészeti élet ikonikus művészpárjának körülbelül száz műalkotását mutatja be, egyszerre tárva a közönség elé a két kiemelkedő, lezárt életművet. A tárlatot több mint 120 reprodukciót tartalmazó háromnyelvű album kíséri, kurátorai Bordás Beáta és Portik Blénessy Ágota.
Vasárnap nyitják meg a Főtér - Kolozsvár központi terének 125 éve képeslapokon című kiállítást, amely Bense Jenő és Gergely Balázs gyűjtők képeslapjain keresztül láttatja Kolozsvár ikonikus terének alakulását. A tárlaton a Főtér és az azt övező épületek, az egykori és ma is ott álló köztéri alkotások, a térről belátható utcarészletek elevenednek meg 1896-tól kezdődően, sajátos áttekintését nyújtva a képeslapkészítés történetéről is.
Kolozsvár másik ikonikus helyéről, a Házsongárdi temetőről is nyílik kiállítás. A Szabók bástyájában pénteken nyíló tárlat alapját a sírkert 2022-ben kezdődött digitális felmérése és dokumentálása adta. Az Atlas Házsongárd projekt lehetővé teszi a sírkert történelmi részének virtuális bejárását, újszerű megismerését, a milliméternyi pontossággal rögzített részletek – feliratok, művészi faragások – azonosítását. A tárlat a projekt keretében összegyűjtött anyagból mutat be részleteket. A kiállítások az augusztus 18. és 25. között zajló 15. KMN teljes időtartama alatt látogathatók.
Távozik a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház éléről Balázs Attila igazgató.
Kisné Portik Irén néprajzkutató, szakíró, szakoktató, idegenvezető lesz az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány vendége Kolozsváron április 8-án délután 18 órától. Az esemény keretében kiállítás is nyílik.
Csokonai Karnyóné című komédiájából készült vígopera premierjére készül a Kolozsvári Magyar Opera, a produkcióban négy Kossuth-díjas alkotó működött közre.
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
szóljon hozzá!