Fotó: 123RF
Egy hetes filmmaratonnal ünnepeli közmédia a magyar film napját, melynek alkalmából különböző évtizedek legemlékezetesebb hazai alkotásai kerülnek műsorra. Szinte valamennyi műfaj képviselteti magát és nemcsak a játék-és művészfilmek kedvelőire, hanem a rajzfilm rajongókra is gondolnak a csatornák – tudatta a közmédia pénteken az MTI-vel.
2023. április 28., 14:212023. április 28., 14:21
Káel Csaba, a mozgóképiparért felelős kormánybiztos a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában a magyar film napja alkalmából pénteken kiemelte:
A magyar filmek a saját közös történeteinket mesélik el a saját stílusunkban, melyekbe gyakran belecsöppen a humor és a szerethető karakterek – fogalmazott Káel Csaba, hozzátéve, hogy mindez már jellemző volt a Zsitkovszky Béla által rendezett, A Táncz című filmre is, melyben a kor legnagyobb művészei, többek között Blaha Lujza, Fedák Sári és Hegedűs Gyula szerepeltek. A magyar filmek fesztiválsikerei mellett érdemes azt is kiemelni, a hazai tehetségnek és szaktudásnak köszönhetően London után Budapest vált Európa második legnagyobb filmgyártó bázisává – mondta a kormánybiztos.
Ráduly György, a Magyar Nemzeti Filmarchívum igazgatója a filmünnep kapcsán az M1 aktuális csatornán felidézte, hogy
A játékfilmgyártás viszont csak tíz évvel később, 1912-ben indult el Magyarországon, ezt követően a magyar filmipar folyamatosan működött - fűzte hozzá a Filmarchívum igazgatója.
A 2021-ben a Ludwig Múzeumban látható, a magyar film 120 éves történetét bemutató Nagylátószög című tárlat online térbe költöztetett verzióját vasárnaptól láthatják az interneten az érdeklődők – emelte ki Ráduly György.
a Dunán, a Duna World-ön, az M5 kulturális csatornán és az M2-n is a magyar filmek kerülnek középpontba – olvasható a közmédia pénteken az MTI-hez eljuttatott közleményben.
Mint írják, a Duna a Magyar Film Napján 14 óra 20 perctől vetíti az 5 óra 40 című filmet, amelynek főszereplője a legendás memóriájú Makay Margit, aki rendszerint egy éjszaka alatt megtanulta a szerepeket. Szász Attila több nemzetközi fesztiváldíjjal is kitüntetett filmjét az Apró meséket 10 órától adja a Duna.
mint a Dögkeselyű Cserhalmi Györggyel, vagy Koltai Róberttel az Indul a bakterház és a Sose halunk meg, amely a magyar filmgyártás egyik legmaradandóbb alkotásává vált. A hét vége is tartogat meglepetéseket, május 5-én érkezik a Körhinta az ifjú Törőcsik Marival és a tragikusan fiatalon elhunyt Soós Imrével.
Május 7-én, vasárnap este a Katinka című tévépremier látható a Dunán. A háromszoros olimpiai, huszonhatszoros világ- és harmincnégyszeres Európa-bajnok Iron Lady-t egy egészen más oldaláról mutatja meg a dokumentumfilm, amely stábja két éven át követte végig az élsportoló mindennapjait. Kovásznai György 1980-ban készült, Habfürdő című, a magyar animáció történetében egyedülálló alkotását vasárnap 23 órakor tűzi műsorára a Duna World.
Május elsején látható majd Az akiket a pacsirta elkísér, május 3-án a Gyávaság, vagy a Feldobott kő, amelyek a 40-es és 60-as évek ikonikus filmjei. Macskássy Gyula Balázs Béla-díjas magyar rajzfilmrendező A kiskakas gyémánt félkrajcárja, a Két bors ökröcske, valamint a Kutyakötelesség című alkotásait május 4-én láthatják a nézők.
Az összegzés kiemeli, hogy az M2 Gyerekcsatorna az 1976-ban készült Lúdas Matyi rajzfilmmel, valamint az Isten hozta, Őrnagy úr! című alkotással emlékezik a magyar film napjára április 30-án.
Az alapfilmek között az M5 kulturális csatornán látható április 30-án Mosonyi Szabolcs és Bagladi Erika ismeretterjesztő filmje, a Vad Dráva. Május 2-án a Fotó Háber Latinovics Zoltánnal, amelyet a legjobb magyar krimik között tartanak számon, május 3-án a Régi idők focija című alkotást tűzi műsorára a csatorna.
A nézők május 5-én a Pogány Madonna, május 7-én pedig a Bereményi kalapja című filmalkotásokat tekinthetik meg – áll a közmédia pénteki közleményben.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
szóljon hozzá!