Fotó: 123RF
Egy hetes filmmaratonnal ünnepeli közmédia a magyar film napját, melynek alkalmából különböző évtizedek legemlékezetesebb hazai alkotásai kerülnek műsorra. Szinte valamennyi műfaj képviselteti magát és nemcsak a játék-és művészfilmek kedvelőire, hanem a rajzfilm rajongókra is gondolnak a csatornák – tudatta a közmédia pénteken az MTI-vel.
2023. április 28., 14:212023. április 28., 14:21
Káel Csaba, a mozgóképiparért felelős kormánybiztos a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában a magyar film napja alkalmából pénteken kiemelte:
A magyar filmek a saját közös történeteinket mesélik el a saját stílusunkban, melyekbe gyakran belecsöppen a humor és a szerethető karakterek – fogalmazott Káel Csaba, hozzátéve, hogy mindez már jellemző volt a Zsitkovszky Béla által rendezett, A Táncz című filmre is, melyben a kor legnagyobb művészei, többek között Blaha Lujza, Fedák Sári és Hegedűs Gyula szerepeltek. A magyar filmek fesztiválsikerei mellett érdemes azt is kiemelni, a hazai tehetségnek és szaktudásnak köszönhetően London után Budapest vált Európa második legnagyobb filmgyártó bázisává – mondta a kormánybiztos.
Ráduly György, a Magyar Nemzeti Filmarchívum igazgatója a filmünnep kapcsán az M1 aktuális csatornán felidézte, hogy
A játékfilmgyártás viszont csak tíz évvel később, 1912-ben indult el Magyarországon, ezt követően a magyar filmipar folyamatosan működött - fűzte hozzá a Filmarchívum igazgatója.
A 2021-ben a Ludwig Múzeumban látható, a magyar film 120 éves történetét bemutató Nagylátószög című tárlat online térbe költöztetett verzióját vasárnaptól láthatják az interneten az érdeklődők – emelte ki Ráduly György.
a Dunán, a Duna World-ön, az M5 kulturális csatornán és az M2-n is a magyar filmek kerülnek középpontba – olvasható a közmédia pénteken az MTI-hez eljuttatott közleményben.
Mint írják, a Duna a Magyar Film Napján 14 óra 20 perctől vetíti az 5 óra 40 című filmet, amelynek főszereplője a legendás memóriájú Makay Margit, aki rendszerint egy éjszaka alatt megtanulta a szerepeket. Szász Attila több nemzetközi fesztiváldíjjal is kitüntetett filmjét az Apró meséket 10 órától adja a Duna.
mint a Dögkeselyű Cserhalmi Györggyel, vagy Koltai Róberttel az Indul a bakterház és a Sose halunk meg, amely a magyar filmgyártás egyik legmaradandóbb alkotásává vált. A hét vége is tartogat meglepetéseket, május 5-én érkezik a Körhinta az ifjú Törőcsik Marival és a tragikusan fiatalon elhunyt Soós Imrével.
Május 7-én, vasárnap este a Katinka című tévépremier látható a Dunán. A háromszoros olimpiai, huszonhatszoros világ- és harmincnégyszeres Európa-bajnok Iron Lady-t egy egészen más oldaláról mutatja meg a dokumentumfilm, amely stábja két éven át követte végig az élsportoló mindennapjait. Kovásznai György 1980-ban készült, Habfürdő című, a magyar animáció történetében egyedülálló alkotását vasárnap 23 órakor tűzi műsorára a Duna World.
Május elsején látható majd Az akiket a pacsirta elkísér, május 3-án a Gyávaság, vagy a Feldobott kő, amelyek a 40-es és 60-as évek ikonikus filmjei. Macskássy Gyula Balázs Béla-díjas magyar rajzfilmrendező A kiskakas gyémánt félkrajcárja, a Két bors ökröcske, valamint a Kutyakötelesség című alkotásait május 4-én láthatják a nézők.
Az összegzés kiemeli, hogy az M2 Gyerekcsatorna az 1976-ban készült Lúdas Matyi rajzfilmmel, valamint az Isten hozta, Őrnagy úr! című alkotással emlékezik a magyar film napjára április 30-án.
Az alapfilmek között az M5 kulturális csatornán látható április 30-án Mosonyi Szabolcs és Bagladi Erika ismeretterjesztő filmje, a Vad Dráva. Május 2-án a Fotó Háber Latinovics Zoltánnal, amelyet a legjobb magyar krimik között tartanak számon, május 3-án a Régi idők focija című alkotást tűzi műsorára a csatorna.
A nézők május 5-én a Pogány Madonna, május 7-én pedig a Bereményi kalapja című filmalkotásokat tekinthetik meg – áll a közmédia pénteki közleményben.
Több száz film, köztük több mint egy tucat magyar alkotás volt látható az elmúlt napokban Kolozsváron. A 24. TIFF magyar kínálatáról, filmforgatásról, fesztiválélményekről Zágoni Bálint főszervezővel és Bántó Csaba operatőrrel beszélgettünk.
A marosvásárhelyi Rocksuli falai között egy különleges, olykor vándorló kiállítás idézi meg az erdélyi magyar rock- és könnyűzene háttérbe szorított múltját. Hints Zoltán, a Rocksuli igazgatója a kezdeményezés hátteréről, terviekről beszélt.
Születésnaposait ünnepelte a sepsiszentgyörgyi Tamás Áron Színház, amelynek társulata felköszöntötte két rangidős színművészét: a 90 éves László Károlyt és a 70 éves Debreczi Kálmánt.
Fesztiválszereplésekre készül az Aradi Kamaraszínház, amelynek legújabb, frissen bemutatott monodrámájáról, Kean című különleges előadásról Tapasztó Ernő és Harsányi Attila beszélt.
Schwechtje Mihály független nagyjátékfilmjét, a Sünvadászatot mutatja be több romániai helyszínen a forgalmazó Filmtett Distribution.
Újabb kötete jelent meg Zilahi Csaba kolozsvári rádiós újságírónak az erdélyi magyar beat-, rock-, folk-, pop-, jazz-zene történetéről, a 2022-ben napvilágot látott Erdélyi magyaRock című könyv folyatásaként.
A Magyar Állami Népi Együttes négy erdélyi városban lép fel június folyamán.
Az év egyik várva várt eseményére kerül sor a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban és a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótérben június 21-én, a nyári napfordulóhoz legközelebb eső szombaton.
Élénk érdeklődés övezte a kolozsvári Harag György centenáriumi rendezvényt, annak ellenére, hogy anyagi okok miatt nehéz volt összehozni – mondta el a Krónikának Tompa Gábor.
Hat friss magyar alkotás lesz látható a június 13. és 22. között zajló kolozsvári 24. Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF), ahol az életműdíjban részesülő Tarr Béla rendező főbb alkotásait is levetítik – közölték hétfőn az MTI-vel a szervezők.
szóljon hozzá!