2010. március 30., 09:572010. március 30., 09:57
Nagypénteken, április 2-án 19 órakor a budapesti Hálaadás templomának református istentiszteletébe kapcsolódhatnak be a nézők, a közvetítés után Barsi Balázs ferences szerzetes annak a drámai órának a történését eleveníti fel, amikor a „templom kárpitja kettéhasadt”. Húsvét vasárnapján az Evangélikus ifjúsági műsor a Kisdeák Evangélikus Óvoda életébe ad betekintést (m1, 11.25, m2, 14.55).
A húsvétvasárnapi katolikus szentmisét a Magyar Televízió a budapesti Szent István-bazilikából közvetíti. Az áldozatot Erdő Péter bíboros, prímás mutatja be. A kereszténység legnagyobb ünnepén felelevenítik a nagyszombati vigíliát, majd kapcsolják Rómát, XVI. Benedek pápa az öröm húsvéti üzenetét küldi a „városnak és a világnak”. A nézők a helyszíni közvetítéseket mindkét csatornán figyelemmel kísérhetik.
Húsvéthétfőn az MTV a Budafoki Baptista Imaházban bemutatott istentiszteletet közvetíti felvételről (m1, m2, 11.00).
Az ünnep eredetével, jelentésével ismerteti meg a nézőket nagypénteken az Áldott szép Húsvétnak gyönyörű ideje című műsor (19.30, m2) Jankovics Marcell vezetésével. Nem sokkal később, este 9-től pedig az m1 vetíti a Kereszt út – Virágvasárnaptól Fehérvasárnapig című 50 perces filmet. Dessewffy Zsuzsa és Czigány Zoltán az idei ünnepre összeállított műsora kifejezetten azoknak a nézőknek készül, akik ünneplik ugyan a húsvétot, de már nem ismerik az eredetét.
A film az irodalom, a képzőművészet és a zene útján olyan szakértők segítségével követi végig a nagyhét történetét, mint Mojzer Mikós művészettörténész, Jankovics Marcell rendező, író, Erdélyi Zsuzsanna néprajzkutató és Dávid Katalin művészettörténész. A műsorban gyermekkori húsvéti élményeiről mesél Szvorák Katalin, Markó Iván, Czigány György, Péreli Zsuzsa és Tolcsvay László, Bangó Margit, Csukás István és Szőnyi Zsuzsa.
Szombaton, április 3-án 15.15-től vetíti az m2 a Mindentudás Egyeteme 2002-es epizódját, amelyben Dr. Schweitzer József nyugalmazott országos főrabbi és Dr. Erdő Péter bíboros, prímás, érsek tart előadást az ünnepről. Húsvéthétfőn, április 5-én 12 órától Musica Hungarica címmel vetíti az m2 a Voces Aequales énekegyüttes műsorát a nagyhét liturgikus zenéiből.
Gregorián és reneszánsz művekből összeállított előadásukat Molnár György „Hangos Húsvét napján…” című dokumentumfilmje követi a húsvéti egyházi szertartásokról és az egyes tájegységekre jellemző népszokásokról (13.55).
Az ünnep napjaiban értékes filmeket is láthatnak az MTV nézői. Péntek este az m1 A remény útja című Oscar-díjas filmet vetíti (22.40) egy Svájcban szerencsét próbáló török családról, az m2 pedig a négy vak ember sorsát követő Vak szerelmek című cannes-i díjnyertes szlovák dokumentumfilmet mutatja be 23 órától.
Vasárnap délben Puskás Ferencre emlékeznek a Hogy volt? vendégei az m1-en, este ugyanitt a Játék és szenvedély című film látható Ralph Fiennes-szal és Cate Blanchett-tel a főszerepben. Délután az m2 a Gárdonyi Géza műve alapján készült Ida regénye című tévéfilmet vetíti két részben, majd A pillangó megrebbenti szárnyát című francia filmet Audrey Tautou-val a főszerepben.
Hétfőn az m1 Szemző Tibor Az élet vendége – Csoma-legendárium című filmalkotását vetíti, a Maradok hűtlen híve című amerikai filmvígjáték után az idei Berlinale filmfesztiválról mutatja be Rieger Johanna riportfilmjét.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.