Ismert magyarországi színészek és rég várt előadások érkeznek Nagyváradra az idei, immár harmadik nyári színházi fesztiválra, amelyet a hagyományokhoz hűen ismét a szabadtéri várszínházban tartanak július 26. és augusztus 28. között.
2014. július 16., 18:592014. július 16., 18:59
„A program változatos. A színházi évad szünetében könnyed, de színvonalas szórakozást nyújt majd\" – közölte Szabó Ödön.
Az RMDSZ Bihar megyei szervezetének ügyvezető elnöke rámutatott arra, hogy jelenleg a megye és a Communitas Alapítvány támogatja a rendezvényt, de reményei szerint a jövőben a városi önkormányzat is melléjük áll, hiszen fesztiváljuk a turisták számára is pezsgővé varázsolja a várost.
Az anyagi segítségre pedig szükségük van, hiszen a jegyárakat megpróbálják alacsonyan tartani, így akárcsak tavaly, egy belépő ára idén is 15 lej lesz, míg a hat előadásra szóló bérletet 50 lejért lehet kiváltani Nagyvárad, illetve a megye nagyobb városainak RMDSZ-székházaiban.
Amint ugyanis azt a társszervező Nagyváradi Magyar Diákszövetség munkatársai is jelezték: a fesztivál a vidékiek számára is csábító, tavaly például többen szervezett formában érkeztek a környékbeli településekről.
„Töltsék meg élettel a nyári színházat, és biztosak vagyunk, hogy sok élménnyel távoznak\" – biztatta a potenciális nézőket a szervezők részéről Debreczeni Sándor. Ehhez a nyíregyházi Mandala Dalszínház van segítségükre, amely az idén egy sikerdarabbal, Presser Gábor és Sztevanovity Zorán A padlás című musicaljével nyit július 26-án, amely a szervezők szerint minden korosztály igényét kielégítheti.
Egy héttel később egy vígjáték, a Nejcserés támadás című darab lesz látható, amely a Mandala igazgatója, Dobos László szerint az egyik legnagyobb vállalkozásuk, hiszen olyan budapesti művészeket vonultat fel, mint Gregor Bernadett, Harsányi Gábor vagy éppen Gergely Róbert.
Augusztus 8-án a Mozart szerelmei című darab előbemutatóját tartják Váradon – amelyet ősszel az Új Színház színpadán mutatnak be Budapesten –, míg 17-én egy zenés életképet, Mikó István Vadmadár című előadását hozzák el Váradra.
Augusztus 21-én felcsendül az István, a király rockopera, mégpedig Varga Miklós és Kalapács József közreműködésével, hogy utána 28-án egy Ray Cooney-John Chapman-bohózattal, a Kölcsönkérő avagy helycserés támadás című előadással búcsúzzanak a nyári színháztól. Az összes előadás 21 órakor fog kezdődni.
Dobos hangsúlyozta, hogy szeretnének egy baráti társaságot összegyűjteni a rendezvény köré, akiknek a véleményét és igényeit nem csak figyelembe veszik majd a következő évad műsorának összeállításában, hanem tombolát is kisorsolnak a kérdőíveiket kitöltők között.
A mandalások ugyanis felajánlottak öt „családi napot\", azaz öt ötszemélyes családot, társaságot elvisznek szeptember elején Nyíregyházára, A csúnya lány című előadásukra, a kirándulás során pedig a látogatók kilátogathatnak a Sóstói Múzeumfaluba és az állatkertbe is.
Szilágy megye festői szépségű falujában, Sztánán rendezik meg augusztus 28. és 31. között a Nemzetközi Népismereti Filmszemlét, ahol több mint húsz versenyfilmet, tábori alkotást mutatnak be.
Rodostó, a Rákóczi-kultusz zarándokvárosa címmel kötetbemutatót és kiállításmegnyitót tartanak csütörtökön a háromszéki Zabolán a Mikes-kastélyban.
Tizedik alkalommal szervezi a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata augusztus közepén a horrorfilmek fesztiválját a Szeben megyei Berethalomban.
Kertkönyvtár címmel szervez foglalkozást az érdeklődők számára a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár.
Néptánc- és népzeneoktatás, kézműves foglalkozások, nagycsaládos programok, minden korosztályt megszólító táborok szerepelnek a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület tevékenységei között, melynek elnöke céljaikról, terveikről beszélt a Krónikának.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
szóljon hozzá!