2010. április 08., 10:062010. április 08., 10:06
A pályázatra mától április 24-éig lehet benyújtani a jelentkezési íveket, Váradon ezeket a Városi Művelődési Házban igényelhetik az érdeklődők. A pályázat tavalyi, első kiírásán 19 váradi és 13 debreceni jelentkező közül Daniel Tărăsie (Nagyvárad), illetve Tolvaj Panna (Debrecen) nyerte el a két fődíjat. Munkáikból nemcsak a két megyeszékhelyen nyílt kiállítás: télen a Római Magyar Akadémián, márciusban pedig aLondoni Magyar Kulturális Központban nyílt belőlük tárlat. Akkor az ötfős zsűrinek három tagja volt debreceni és kettő váradi, idén ez az arány megfordul.
Nagyvárad részéről Ramona Novicov műkritikus és Jakobovits Miklós festőművész értékeli majd a munkákat, a zsűrielnök Aurel Roşu személyében, a Romániai Képzőművészek Szövetsége helyi szervezetének elnöke lesz. Jelentkezni festménnyel, grafikával, térplasztikával, textilből, kerámiából, nemesfémből készült dísztárgyakkal, üvegszobrokkal vagy fotográfiával is lehet. A zsűri idén is négy díjat oszt ki: a két város díját, amely egyéni kiállítás lehetőségét jelenti a két város egy-egy pályázójának, illetve a két önkormányzat díját, amelnyek értéke 200-200 euró.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.