Fotó: Agerpres
2010. február 16., 09:202010. február 16., 09:20
Fókuszba azok a számok kerülnek, amelyekben van magyar induló. A közvetítés-sorozat – az időeltolódás miatt – mindennap általában este 8-kor kezdődik, és másnap reggel 7-ig vagy fél 10-ig tart, az MTV mindkét csatornáján.
Azok a nézők sem maradnak le semmiről, akik nem tudnak, vagy nem akarnak éjszakázni: az m1-en két összefoglalóban is láthatják az előző nap közvetítéseit, hétköznap 10 és 13, délután pedig 15.30 és 18.10 között. Ezekben az adásokban az izgalmasabb eseményeket akár teljes hosszban ismétlik, de a közvetítéseket kiegészítik más sportágak összefoglalóival is.
„Az élő közvetítések kiválasztásában leginkább korábbi téli olimpiák nézettségi arányait vettük figyelembe, amiből kitűnően látszik, mire van komolyabb igény, és melyek a kevésbé érdekes sportágak a magyar nézők számára. Sajnos, anyagiak is befolyásolták a döntéseinket, hiszen az MTV gazdasági helyzete miatt csökkentenünk kellett a műholdköltséget, vagyis az átvett közvetítések számát” – mondta Havas Judit, a Telesport főszerkesztő-helyettese. Szintén az anyagi lehetőségek szűkössége miatt – az olimpiák magyarországi történetében először – a kommentátor csapat nem utazhat Vancouverbe, így stúdióból lesznek kénytelenek közvetíteni.
A legtöbb magyar versenyzőt felvonultató sportágak, mint a műkorcsolya vagy a rövid pályás gyorskorcsolya, szinte teljes terjedelemben láthatók lesznek a képernyőn. A sportszerkesztőség figyelembe veszi a nézői szokásokat is: a jégkorongmérkőzések zömét közvetíti, és láthatók lesznek az alpesi sí, a biatlon és az extrém sportok döntői is.
Az eddig megrendezett húsz téli olimpia szinte mindegyikén érvényes volt a mondás: a szervezőknek mindössze két problémára kell felkészülniük, ha sok a hó, vagy ha kevés. Vancouverben ezúttal utóbbira lehet (az elmúlt hetek tapasztalatai alapján) kell számítani, ezért elképzelhető a programváltozás is. A telesport.hu-n élőben és igény szerint utólag is megnézhető lesz minden közvetítés.
Idén a Magyar Televízió újra megkapta a magyar olimpiai csapat arany fokozatú támogatója és a magyar olimpiai csapat hivatalos televíziós társasága címeket, továbbá újabb három évre szóló együttműködési megállapodást kötött a Magyar Olimpiai Bizottsággal (MOB).
„A Magyar Televíziónak 50 éve kiemelkedő érdemei vannak az olimpiai eszme, a magyar olimpiai mozgalom és a fair play népszerűsítésében” – erről Schmitt Pál, a MOB elnöke beszélt, miután aláírta a megállapodást. „A Magyar Televízió ugyan súlyos finanszírozási helyzetben van, de ez nem lehet akadálya annak, hogy a nemzeti főadó a sport, az olimpiai eszme, a magyar sikerek mellé álljon. A nézők is ezt várják” – fogalmazott Medveczky Balázs, az MTV ügyvezető alelnöke.
A jelentős forráshiánynyal küzdő MTV pénzzel ugyan nem, de szolgáltatással, vagyis reklámfelületek biztosításával támogatja a Magyar Olimpiai Bizottságot. „A támogatási szerződésben ezért kiemelten szerepel olyan társadalmi célú hirdetések megvalósítása is, amelyek a környezetvédelem fontosságára hívják fel a figyelmet” – mondta Schulek Csaba sportfőszerkesztő, aki a MOB Környezetvédelmi Bizottságának tagja.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.