Fotó: Biró István
2011. december 05., 07:572011. december 05., 07:57
Orbán János Dénes költő, író elmondta: eredetileg úgy tervezték, hogy hosszabban beszélgetnek Fodor Sándorral, aki anekdotázva meséli el a sikeres alkotói pálya egyes fejezeteit, de ezt az író megromlott egészségi állapota nem teszi lehetővé. „A mulasztást majd bepótoljuk egy év múlva, Fodor Sándor 85. születésnapján” – tette hozzá Orbán. Az új kötet kapcsán elmondta: egyfajta figyelemfelhívásnak szánták, hiszen fontos megjegyezni, hogy Fodor Sándor nemcsak meseíró, a Csipike alkotója, hanem jelentős regény- és novellaíró is.
Utóbbit hivatott népszerűsíteni a novellaválogatás, amelyből Katona Éva színművésznő olvasott fel. „Végtelenül boldog vagyok, hogy itt, Kolozsváron köszönhetek el az olvasóktól, ha elköszönök. Ezt még nem tudhatom. Azt kívánom, hogy szeressék nagyon az irodalmat, még akkor is, ha manapság már kezd kimenni a divatból, hiszen ez az egyetlen, ami megtart minket ezen a földön a nemzeti mivoltunkban” – köszöntötte a népes közönséget Fodor Sándor.
Az író nehezen mozgatta a jobb kezét, így személyesen nem tudott dedikálni, de lányának diktálta le a dedikációs szavakat, ő pedig aláírta a kötetet az érdeklődőknek. Fodor Sándor 1927-ben született Csíksomlyón. Gyerekfejjel megismerte a háború borzalmait, a csíkszeredai római katolikus főgimnáziumban érettségizett, a Bolyai Tudományegyetemen államvizsgázott román–német szakon. 1951 és 1956 között a kolozsvári Irodalmi Könyvkiadó szerkesztője, 1956-tól 1988-ig a Napsugár szerkesztője, majd 1990 és 1991 között a Keresztény Szó szerkesztője volt. Irodalmi pályafutását novellistaként kezdte.
Első megjelent kötete 1954-ben látott napvilágot Bukarestben Fehérfenyő címmel, majd sorra jelentek meg elbeszéléskötetei, kisregényei. Széles körben Csipike című meseregény-sorozatával lett ismert, az első Csipike-könyv 1966-ban jelent meg.
Rodostó, a Rákóczi-kultusz zarándokvárosa címmel kötetbemutatót és kiállításmegnyitót tartanak csütörtökön a háromszéki Zabolán a Mikes-kastélyban.
Tizedik alkalommal szervezi a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata augusztus közepén a horrorfilmek fesztiválját a Szeben megyei Berethalomban.
Kertkönyvtár címmel szervez foglalkozást az érdeklődők számára a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár.
Néptánc- és népzeneoktatás, kézműves foglalkozások, nagycsaládos programok, minden korosztályt megszólító táborok szerepelnek a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület tevékenységei között, melynek elnöke céljaikról, terveikről beszélt a Krónikának.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.