2009. október 23., 11:022009. október 23., 11:02
A kolozsvári közönség összesen 70 filmet láthat a Győzelem moziban október 29. és november 1. között megrendezett fesztiválon. A négynapos rendezvény másik helyszínén a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetemnek otthont adó Bocskai ház Óváry Termében szombaton reggel tíztől Gaál Péter vezetésével maszkmesteri workshopon vehetnek részt az érdeklődők, majd vasárnap délben tortabontással egybekötött könyvbemutató várja a közönséget.
A kolozsvári filmgyártás képes története 1913-tól 1920-ig című könyv a kolozsvári filmgyártás hőskorát mutatja be. „E könyv megjelentetésének gondolata másfél éve született, amikor nyomtatott lapról átváltottunk internetes portálra. A könyv lényegében több mint kétszáz kép és kortárs kritika, cikk segítségével mutatja be a magyar filmtörténetnek és ugyanakkor Kolozsvár történetének ezt az érdekes, de elfelejtett fejezetét” – avatott be a részletekbe Zágoni Bálint a Filmtett menedzsere, illetve rovatszerkesztője, aki a könyv társszerkesztője is egyben Balogh Gyöngyivel egyetemben.
Zágoni elmondta: elég sok kisfilmet sikerült idén megszerezniük. „Számos különleges esemény is lesz az idei Filmtettfeszten. Az egyik a német est, amelyet a Kolozsvári Német Kulturális Intézettel közösen szervezünk. Másik érdekes program, amely vasárnap délelőtt tízkor kezdődik a gyerekmatiné. Egy magyar animációs filmet vetítünk ekkor, Magyar Ádám Egon és Dönci című nagyjátékfilmjét” – részletezte a Filmtett menedzsere.
A Filmtettfesztre a belépés ingyenes, a költségeket pályázati úton elnyert pénzekből, illetve a támogatók felajánlásaiból fedezik. A szombati gyerekmatinét követően a szervezők meglepetéssel készülnek, de hogy pontosan mivel kívánják meglepni a gyereksereget, nem árulták el.
Szerző: Kiss Előd-Gergely
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.