2010. február 19., 10:532010. február 19., 10:53
A kárpátaljai Filmkaraván február 12-én érkezett a Székelyföldre, ahol nem csak bemutatkoztak, hanem lefilmezték a farsangtemetést, majd ellátogattak Alsócsernátonba, Brassóba, Nagyszebenbe, Csíkszeredába és Székelyudvarhelyre is.
A csapat – Kovács Géza főszerkesztő, Vass Tamás operatőr és Debreceni Mihály szerkesztő – a szerdai székelyudvarhelyi est során az általuk készített rövidfilmekkel, tudósításokkal mutatta be Kárpátalját, de beszéltek a kisebbségi oktatás nehézségeiről és a szerkesztőségi munka küzdelmeiről is. Kovács Géza, a magyar adás szerkesztőségének vezetője mutatta be az ungvári televízió magyar nyelvű műsorát. Ez a nyolc nyelven sugárzó televízió egyik nyelve a magyar.
„A szerkesztőségben összesen heten vagyunk, de megbirkózunk azokkal a feladatokkal, amiket ránk bíznak. Ez mindennap 10 perces híradót jelent, és hetente két magazinműsort, egy 20 és egy 25 percest” – tudtuk meg Kovács Gézától, aki a kárpátaljai magyarság jelenlegi helyzetét is felvázolta az érdeklődőknek. Az egyik legnagyobb probléma a kisebbségi oktatásban jelentkezik, hiszen az előző elnök egy olyan rendeletet hozott, mely alapján a magyar nyelvű diákok nem érettségizhetnek és felvételizhetnek anyanyelvükön még a magyar szakokra sem.
Az oktatás mellett a televíziózás sincs könnyű helyzetben: „A televíziózás Ukrajnában mélyponton van, az állami cégeket az állam csak annyira támogatja, hogy kifizeti a béreket és a fűtésszámlát, de ha forgatni kell, akkor az útiköltséget már nekünk kell állni. Igyekszünk felújítani a technikai hátterünket, ezt mi magunk finanszírozzuk egy alapítvány segítségével, vagy saját magunk dobjuk össze a pénzt, amiből a szerkesztőség működni tud” – mondta el a Krónikának a szerkesztőség vezetője. A gazdasági válság is sújtja a szerkesztőséget, hiszen eddig sokat dolgoztak a Magyar Televíziónak, ami újabban egyáltalán nem tud fizetni. Egyelőre költségtérítés nélkül küldik el az anyagaikat – tudtuk meg a szerkesztőtől.
A Filmkaraván finanszírozására a Hargita Megyei Kulturális Központ pályázott meg az Oktatási és Kulturális Minisztériumban. „A pályázattal az volt a célunk, hogy a határon túli magyar területeken határon túli magyarokat mutassunk be, tehát áthívni egymáshoz a kisebbségi magyar tévéseket és megismertetni nem feltétlenül szakmai szempontból a közönséggel” – mondta el a Krónikának Bíró Emese a Hargita Megyei Kulturális Központ szaktanácsadója. Elmondta: azért esett Kárpátaljára a választás, mert talán róluk tudunk a legkevesebbet.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.