Fotó: A szerző felvétele
2009. november 16., 11:312009. november 16., 11:31
\"Köszönöm az őrültségüket\" – kezdte beszédét Tóth István, a fotóklub elnöke, aki elmesélte: többször megtörtént, hogy egy-egy tárlat művészei nagyobb számban voltak jelen a megnyitón, mint a közönség, a kvartett mégis teljes odaadással játszott, nem törődve sikerrel vagy népszerűséggel, csakis az adni tudás örömével. Sőt az is előfordult, hogy feledékenységből még meghívást sem kaptak a megnyitóra, ám a sajtóból értesültek az időpontról, és eljöttek zenélni. Mivel a húsz év alatt a zenészek semmilyen anyagi juttatást nem kaptak a tárlatnyitókon való fellépésekért, Tóth, a megjelentek nagy derültségére, jelképesen egy-egy lejt adott át nekik.
Biró Rozália alpolgármester példamutatónak nevezte a zenészek odaadását. Azt mondta, a váradiak számára ez az önzetlenség az igazi ajándék, amely még magánál a zenénél is többet ér. Megígérte: a hónap végi soros ülésén a helyi önkormányzati testület díszoklevéllel köszöni majd meg a kvartett tagjainak munkáját. Ramona Novicov műkritikus, aki a fotóklub tárlatait rendszeresen méltatja, azt mondta, szinte érthetetlen, hogy a mai gyakorlatias világban hogyan képes valaki pusztán a művészet kedvéért folyamatosan tenni és adni, a haszon keresése nélkül, sokszor akár összesen két néző előtt is.
A kvartett, amely az ünnepségen nem zenélt, a Kulturális Minisztérium, illetve a Bihar Megyei Hagyományőrző Központ díszoklevelét is átvette az intézmények képviselőitől. A Varadinum Vonósnégyes tagjai: Tokaji Ágnes (hegedű), Marcu Sikes Ágnes (gordonka), Costin Éva (hegedű) és Thurzó Sándor József (brácsa). Utóbbi, az együttes vezetője, épp szombaton ünnepelte 66. születésnapját. Az 1989-ben létrejött négyes több száz koncertet tartott Európa-szerte az elmúlt húsz évben. Vasárnap este, megalakulásuk évfordulójának napján ünnepi koncertet is tartottak a nagyváradi barátok templomában. A galériabeli jubileumon a Nagyváradi Egyetem zene szakának hallgatóiból álló fúvóskvintett zenélt adjunktusával együtt – a vonósnégyes tagjai szívből gratuláltak nekik.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.