2010. március 01., 09:242010. március 01., 09:24
Marosvásárhely idén harmadszor kapcsolódott be az 1998. február 17-én elhunyt író tiszteletére szervezett felolvasásba, immár másodszor a Lorántffy Zsuzsanna Egyesület szervezésében.
A felolvasás február 26-án 18 órától február 27-én 19 óráig tartott, azonban az eredeti tervekhez képest nem a Sapientia-EMTE koronkai campusában, hanem a főszervező, a Lorántffy Zsuzsanna Egyesület ügyvezetője, Szekeres Erzsébet lakásában. „Tudtommal Erdélyben Korondon, Koltón, Kézdivásárhelyen, Szatmárnémetiben és Zilahon is tartottak felolvasást idén.
A Sapientia-egyetemmel már jó másfél hónapja tárgyaltunk, megegyeztünk a helyszínt illetően, de az esemény előtt egy nappal közölték, hogy nem mehetünk oda, mert nyílt napot tartanak, ezért nincs hely” – mondta lapunknak Szekeres Erzsébet. Hozzátette: a tavalyi felolvasás is nála zajlott, ez azonban azzal jár, hogy csak az egyesület tagjai, és néhány ismerős vehetett részt a rendezvényen.
Kilyén Ilka színművésznő verseket és prózát is előadott – mesélte a szervező. Interneten keresztül tartották a kapcsolatot a többi helyszínnel, minden órában egy-egy Wass-idézetet küldtek egymásnak. Huszonkilenc felolvasókörrel léptek kapcsolatba, ezek között volt finnországi is, de a legtöbben a Kárpát-medencéből jelentkeztek.
„Mi szívesen lettünk volna a rendezvény házigazdái, és a szombaton tartott nyílt nap nem lett volna akadálya annak, hogy a mi épületünkben kerüljön sor a felolvasásra” – közölte lapunkkal Dávid László, a Sapientia rektora a kényszerű helyszíncseréről.
Székely Gyula, a marosvásárhelyi karok dékánja elmondta: a humán kar és a diákönkormányzat vezetősége vele azt közölte, hogy a Lorántffy Zsuzsanna Egyesület vezetősége nem tartotta velük a kapcsolatot. Habár már januárban megegyeztek az együttműködésről, a szervezés túl későn, az esemény előtt pár nappal kezdődött volna el, és ilyenformán a diákok nem vállalták azt, hogy társszervezők legyenek.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.