2010. október 26., 09:322010. október 26., 09:32
Operái nélkül egy 20. századi műfaj, a zenés tévészínház indulása is elképzelhetetlen lett volna. A zeneszerző, karmester, zongoraművész és pedagógus születésének évfordulóját legismertebb operái, a Bánk bán, a Hunyadi László, illetve a Névtelen hősök televíziós feldolgozásainak vetítésével ünnepli a Magyar Televízió. A bicentenárium alkalmából egy Erkelről készült játékfilmet, illetve a Magyar Állami Operaház ünnepi Bánk bán-előadásának felvételét is műsorra tűzik.
Az ünnepi műsorkínálat az Erkel Ferenc – Élet és életmű című dokumentumműsorral indul november 4-én délután az m2-n. Az 1993-ban, Erkel halálának 100. évfordulójára készült 60 perces műsor Németh Amadé karmester Erkel-életrajzára támaszkodva mutatja be a zeneszerző életművét.
A műsort az MTV neves dramaturgja, Ruitner Sándor készítette, aki a 70-es évek elején, éppen Erkel műveinek feldolgozásával indította útjára az MTV Zenés TV Színház című sorozatát. A dokumentumműsorban Kassai István zongoraművész, Szecsődi Ferenc hegedűművész, valamint a Honvéd férfikar ad elő részleteket Erkel gazdag életművéből.
Még aznap este, november 4-én vetíti Erkel Ferenc legismertebb operája, a Bánk bán televíziós változatát az m2. A Katona József drámája alapján, Egressy Béni librettójával készült opera feldolgozása az MTV Zenés TV Színház című sorozatának egyik első vállalkozása volt. Ruitner Sándor dramaturg egy korábbi rádiófelvétel hanganyagának felhasználásával, Vámos László rendezésében forgatta le 1974-ben a produkciót.
Az eredeti és a televíziós előadásban is Simándy József énekli és alakítja Bánk bánt, Komlóssy Erzsébet pedig Gertrúd királynét. Biberach szerepét Palócz László énekli, a felvételen pedig Benedek Miklós formálja meg, ahogy hasonlóan, hangban és képben Faragó András és Fekete Tibor együtt alakítja Petur bánt, Melis György és Solti Bertalan Tiborcot, Ágay Karola és Szakács Eszter Melindát, Sólyom-Nagy Sándor és Szoboszlai Sándor II. Endre királyt. Közreműködik a Magyar Állami Operaház énekkara.
Az évforduló napján, november 7-én délután vetíti az m2 a Névtelen hősök című opera televíziós változatát a Zenés TV Színház sorozatból, szintén Vámos László rendezésében, Ruitner Sándor dramaturgiája alapján, a Magyar Rádió szimfonikus zenekara és – Novák Ferenc koreográfiájával – a Magyar Néphadsereg Művészegyüttes tánckara közreműködésével.
Erkel Ferenc e kései, fiaival közösen írt alkotásával az 1848–49-es szabadságharc katonáinak kívánt emléket állítani, az 1880-as ősbemutatón azonban nem aratott nagy közönségsikert. A szabadságharcot egy naiv szerelmi történeten keresztül bemutató alkotás mégis a magyar operatörténet fontos eleme, a népies műdalon alapuló opera korszakát lezáró darab. Az 1980-as felvételen Berkes János, Melis György, Gulyás Dénes, Gregor József, Barlay Zsuzsa és Pászthy Júlia éneklik a főbb szerepeket.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.