Fotó: A szerző felvétele
2010. március 23., 09:522010. március 23., 09:52
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen tegnap megszervezett sajtótájékoztató keretében Gáspárik Attila rektor, valamint a zene szak tudományos titkára, Lucian Roşca egyetemi tanár számolt be arról, hogy 2012 szeptemberében az egyetem lesz a házigazdája az Európai Etnomuzikológiai Szeminárium (ESEM) soros értekezletének, ahol sok európai ország és egyes amerikai államok is képviseltetik magukat. Idén Skóciában, jövőre Budapesten lesz ugyanilyen rendezvény.
A sajtótájékoztatón jelen volt a Stockholmban élő dr. Dan Lundberg, az 1980-as években létesült, mintegy 250 tagot számláló ESEM elnöke, fő szervezője, a svéd Svenskt visarkiv, azaz a népzenei és dzsesszkutató központ igazgatója, akit a bukaresti etnozene-tudományi szakértő, Marin Bălaşa is elkísért. Lundberg elmondta: régóta tervezi az ESEM, hogy Romániában is tartsanak nemzetközi értekezletet. A választás végül azért esett Erdélyre, Marosvásárhelyre, mert itt igen sokszínű folklór létezik, a magyar, román és roma népzene együtt található meg, olykor izgalmas keveredéseket hozva létre.
„A térség a népi kultúra kutatói számára valóságos mennyország” – vélik a szervezők. A szeminárium majdani résztvevői számára a Mezőségre és a környék más övezeteibe kirándulásokat szerveznek, ahol az autentikus erdélyi népzenével, népi kultúrával ismerkedhetnek. Gáspárik Attila rektor szerint ez a hazai kulturális turizmust fellendítésének is az egyik lépése lehet. A Művészeti Egyetem zenetudományi kara azt tervezi, hogy egy országos jelentőségű népzenei kutatóközpontot hoz létre, amely fő feladata Kelet-Európában, a Balkánon a népzenei multikulturalitást tanulmányozza.
Dan Lundberg a Krónika kérdésére válaszolva elmondta: szerencsére annak ellenére, hogy a globalizáció korában élünk, egyre nagyobb az érdeklődés a népzene iránt, mindenki keresi a saját gyökereit, a népek egyre jobban ragaszkodnak identitásukhoz.
Gáspárik Attila arról is tájékoztatta a sajtót, hogy a Művészeti Egyetem a tanügyminisztériumtól igen jó minősítést kapott, ami azt jelenti, hogy mesterképzéseket szervezhet, és külföldi diákokat is fogadhat.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.