2009. december 28., 10:302009. december 28., 10:30
\"Minden évben egy román és egy magyar tagozatos diáknak ítéljük oda a díjat, olyanoknak, akik a kötelezően elvégzendő feladatok mellett értékes kulturális, művészeti vagy közművelődési tevékenységről, szakmai felkészültségről tesznek tanúbizonyságot\" - közölte lapunkkal Enyedi Zsolt, a díjat biztosító szervezet alapító-elnöke, aki szerint a Maturus-jelenség mára lokális mozgalommá nőtte ki magát. \"Sokan járulnak hozzá ötletekkel, anyagi támogatással a díj sikeréhez\" - tette hozzá a díj alapítója.
A jelentkezéshez portfóliót kell összeállítaniuk a diákoknak, a jól szerkesztett, stílusosan és logikusan összeállított dolgozat komoly előnyt jelent, de ez még nem minden. Ha a jelentkező jól beszél anyanyelvén és haladó szinten ismer legalább egy idegen nyelvet, az sokat nyom a latban. \"A sokoldalúság és a széleskörű általános műveltség plusz pontokat jelent az értékeléskor\" - fejtette ki az alapítvány vezetője. Idén két 800 lejes nagydíjat osztott ki a Maturus zsűrije, a többi résztvevő pedig egyenként 100 lejes könyvvásárlási utalványt kapott. Mint Enyedi kifejtette, minden évben emelték a fődíj összegét, és idén is sikerült a tavalyihoz képest többet adniuk a tehetséges diákoknak. Az elmúlt évek során a díjazottak több műfajban is jeleskedtek. Volt közöttük zenész, kiváló népművész, kimagasló tehetségű táncos, elismert színész és sportoló. \"A diákok tulajdonképpen saját maguknak is számot adnak addig elért eredményeikről, és nyilvánosan mutathatják meg képességeiket, tehetségüket. Életük első komoly megmérettetése ez, és talán az egyetlen, ahol nem veszítenek semmit, csak nyernek, komoly tapasztalatokkal gazdagodnak\" - jelölte meg a verseny fő pozitívumát Enyedi.
A döntőbizottság kiválasztásának egyik fő szempontja, hogy tagjai ne legyenek nagykárolyiak. \"Mivel a verseny két nyelven és két tagozaton, mondhatni tökéletes szimmetriában zajlik, ezért a zsűriben is odafigyelünk az egyensúlyra. Ugyanannyi román és magyar szakember vesz részt az értékelésben, illetve olyan meghívottunk is van, aki egy harmadik nemzetet képvisel, így általában nyugat-európai szemléletmóddal gazdagítja az értékelés mikéntjét\" - fűzte hozzá a verseny irányítója. Minden évben új tagok vizsgáztatják a diákokat, így nemcsak az értékelés szemlélete változik, hanem egyre nagyobb publicitást is kap a verseny.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.