Fotó: A szerző felvétele
2010. április 30., 10:292010. április 30., 10:29
A Keresztelő Szent János-plébánia Belvárosi szerdák című rendezvényének állandó házigazdája, Markó Enikő hangsúlyozta: az erdélyiek számára sokáig a Kossuth Rádió jelentette a nagyvilágra nyíló ablakot. A műsorvezetők némelyike a kedvenceik közé tartozott.
A déli harangszó előtt sugárzott komolyzenei vetélkedőt is rengetegen kitartó figyelemmel követték. Ám ezúttal a mélyen vallásos érzelmű költőnek szólt a marosvásárhelyi meghívás. Czigány György a szintén magyarországi Simon Erika középiskolai tanárral érkezett, aki egyben a Kairosz Kiadó munkatársa, számos kötet szerzője. A Miért hiszek? című interjúkötet-sorozatának egyik kiadványában a Czigány Györggyel folytatott beszélgetését jelentette meg, Mikor a hervadás is hála címmel.
A két szerző több kötetét is elhozta a vásárhelyi találkozóra, ezekből olvastak fel, egymást kiegészítve meséltek gyermekkorukról, szülővárosukról, Szekszárdról, illetve Győrről, hitről, költőkről, zeneszerzőkről. Az est folyamán Czigány a tanulmányi ház kissé lehangolódott zongoráján egy Bach-művet is eljátszott a népes hallgatóságnak.
Czigány Györgyről még tudni kell, hogy a Budapesti Zeneművészeti Főiskolán szerzett diplomát, több mint húsz verses- és prózakötete jelent meg. Húsz éven át vezette a Magyar Televízió művelődési szerkesztőségét. Többek között Ottlik Gézáról, Kodály Zoltánról, Weöres Sándorról készített portréfilmet. Batthyány Strattman László- és József Attila-díjas, érdemes művész, 2000-ben Pulitzer-életműdíjat, 2004-ben Stephanus-díjat kapott.
„A Játék és muzsika tíz percben 41 éven át volt hallható a Kossuth Rádióban – minden hétköznapon. Az talán túlzás, hogy egyesek miatta kezdtek szimfonikus zenét hallgatni. Az viszont kétségtelen, hogy az én életemben is komoly szerepet játszott. Több kollégával együtt vezettük a műsort, akik közül egyesek már nem élnek. Az én ötletem nyomán kezdtük el annak idején, és sosem gondoltam volna, hogy ilyen kíváncsisággal és szeretettel fogadják az emberek. A hallgatók érdeme, hogy ilyen sokáig életben maradt” – mesélte Czigány György, aki jelenleg a budapesti Katolikus Rádióban vezet minden hétköznap délben hasonló zenés vetélkedőt.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.