2009. november 24., 10:242009. november 24., 10:24
Méltó rendezvénnyel ünnepelte meg megalakulásának 10. évfordulóját a kolozsvári Ördögtérgye néptáncegyüttes. Immár hatodik alkalommal rendezte ugyanis meg a Kolozsvári Népzene- és Néptánctalálkozót, melynek programjában kicsik és nagyok egyaránt találhattak kedvükre valót. A kolozsvári Diákművelődési Házban megtartott szombati gálaműsornak közel ezer nézője volt – tudatták a szervezők – ami Kolozsváron rekordnak számít.
A színvonalas gálaesten a nézőtér zsúfolásig megtelt, sokan állva követték a táncos-énekes bemutatókat, hiszen az ülőhelyek már hét óra előtt megteltek. „A mostani táncháztalálkozó a kilencvenes évek elejét juttatja eszembe. Akkoriban a táncház nagyobb tömegeket mozgatott meg, mint amit mostanában megszoktunk. Büszke vagyok a csapatra, mert a szervezés mellett vállalták egy új műsor összeállítását is, rengeteget dolgoztak” – mondta Both József, a gálán bemutatott Feketetó című táncműsor rendező-koreográfusa.
„Ez a nézőszám a népi kultúrában mély szépséget felfedező emberek sikere és a támogatóinké. Mindegy, hogy táncosként vagy nézőként vette ki a részét az ünnepből. A város lakói, a szép korúak és az egyetemisták is bebizonyították: ha érdekes, minőségi programot ajánlanak nekik, akkor számíthatunk a jelenlétükre” – mondta el Stanik Bence, az egyesület elnöke.
Szombat délelőtt 10 órakor kezdődő fesztiválra először a gyerekeket várták, akiket játszóházba, táncházba invitáltak, és kézműves-foglalkozás keretében ismertették meg velük a hagyományos kézművestechnikák szépségeit. Ezt követően a Maros Művészegyüttes előadásában tekinthették meg a Mátyás király álruhái című mesejátékot. Délután két órától a Kriza János Néprajzi Társaság székházában várták az érdeklődőket, ahol rendhagyó zenés-táncos könyvbemutató keretében mutatták be Szikszai Mária, Pozsony Ferenc, Gazda Klára és Keszeg Vilmos néprajzi munkáit.
A könyvbemutatót két kiállításmegnyitó követte: a szervezők az Ördögtérgye tagjainak nemezelt munkáiból válogattak egy tárlatra valót, ezeket később meg is vásárolhatták az érdeklődők, de Henics Tamás fotóművész Falu szélén, táncház mélyén… című fényképkiállítását is megtekinthették az érdeklődők.
A gálaest változatos programjában fellépett többek között a Maros Művészegyüttes, Kallós Zoltán, Érsek Csaba, a Zurboló, Szarkaláb, Kaláka és Cuháré néptáncegyüttesek, valamint a Tarisznyás, Heveder és a Harmadik Zenekar. A profi együttesek mellett felléptek a Györgyfalváról, Haranglábról, Szucságról és egyebek mellett Magyargorbóról érkezett adatközlők is, akik között nyolcvanéves táncosok is bemutatták az ifjúkorukban a falusi táncházakban tanult lépéseket.
A csaknem háromórás műsort a közönség felállva, perceken át tartó vastapssal jutalmazta, a színpadra vonult táncegyüttesek tagjai pedig betöltötték az egész pódiumot. Az Ördögtérgye táncegyüttes tagjai köszönetet mondtak Both Józsefnek és Both Zsuzsának, amiért a társulat tíz éve alatt folyamatosan a táncosok mellett álltak, segítették a munkájukat. „Nélkülük nem lehetne tízéves az együttes” – fogalmazott a szónok. Both József megköszönte a táncosok szorgalmas munkáját, mint mondta: büszke a csapatra és arra, amit az évek során elértek.
A gálaműsort a budapesti Kalyi Jag együttes egyórás koncertje zárta. A cigányzene nagy múltú képviselőjeként az 1978-ban alakult Kalyi Jag számos kitüntetésben részesült, az együttes vezetője, Varga Gusztáv elmondta: nagyon örül, hogy ilyen szép nap végén léphet színpadra zenekarával, egyúttal oklevelet adott át Stanik Bencének, az Ördögtérgye Egyesület elnökének, szervezői munkája elismeréseként.
Varga Gusztáv hangsúlyozta, meg kell őrizni és ápolni kell a népi hagyományainkat, művészetünket, értékeinket. A cigány és magyar nyelven előadott cigány népdalokból öszszeállított műsor nagy sikert aratott a közönség körében. Az idősödő kannás több ízben tácra perdült az előadás alatt, de az együttes vezetője is bemutatta tánctudását.
A műsor után a szervezők mindenkit táncházba invitáltak, ahol az érdeklődők reggelig szórakozhattak, tanulhatták a lépéseket.
A szervező Ördögtérgye Egyesület elnöke szerint a kolozsvári táncháztalálkozó már több mint egy regionális néptáncfesztivál, mert egész Erdélyből, Magyarországról, sőt Bukarestből is érkeztek vendégek. Az egyesület máris újabb nagy meglepetést tartogat tavaszra, de részleteket egyelőre nem árultak el.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.