Fotó: Biró István
2010. június 02., 10:172010. június 02., 10:17
Az idei zsűri névsorán egyetlen román művész szerepel, Monica Bârladeanu színésznő, aki a Lăzărescu úr halála című, Cristi Puiu rendezte alkotással vonult be a nemzetközi filmvilág köztudatába. „Számomra egy film akkor jó, ha érzelmileg megérint.
És itt nem feltétlenül a »könnyes« mozikra gondolok, hanem azokra az alkotásokra, amelyek velem maradnak azután is, hogy kijöttem a vetítésről, sőt másnap is, harmadnap is” – mondta a színésznő. Álláspontját alátámasztotta Barmak Akram afganisztáni származású rendező is, aki úgy került a bírák közé, hogy tavaly a Kabuli Kid című alkotásával, elsőfilmesként, elnyerte a TIFF legjobb rendezőnek járó díját.
„A jó film kísér engem az utcán – vallja a jelenleg Franciaországban élő Akram –, ráismerek a szereplőkre és szituációkra a mindennapi életemben.” Ineke Smits, aki a Putin’s Mama című dokumentumfilmjével lépett be a szakma élvonalába, az eredeti szemléletet értékeli egy alkotásban és azt, ha a rendező nem hajlik a megalkuvásra. Martin Blaney filmkritikus, a filmfesztiválok elengedhetetlen „kelléke” szerte a világon, ugyanolyan jelentősnek érzi a színészi teljesítményt is, akárcsak a forgatókönyv eredetiségét. „A zenén sok múlik – véli Blaney –, egy túl erős, arculcsapós zene el tudja rontani az összhatást.”
A versenyfilmek elbírálásában szerepet vállalt Christine Dollhofer is, aki az egyik legismertebb név az európai filmfesztiválok szervezésében: nyolc éven keresztül volt az osztrák Diagonale filmfesztivál művészeti igazgatója. „Egyedi megközelítés, de ugyanakkor közéleti, társadalmi problémák felmutatása – ezt várom el egy jó alkotástól”, ismertette szempontjait az osztrák filmszakember. A Krónika kérdésére a zsűritagok azt is elmondták, még nem döntöttek arról, hogy szigorú pontozási rendszerrel, vagy közös megegyezés alapján jelölik-e majd ki a „legjobb” alkotást a tizenkét, versenyben lévő film közül.
„Egyelőre csak barátságosan beszélgetünk mi, zsűritagok a versenyben lévő filmekről, de bevallom őszintén, alig várom, hogy a döntés kényszerében parázs viták alakuljanak ki. Azok ugyanis termékenyebbek, mint a barátságos csevegés” – foglalta össze Ineke Smits. Hogy végül melyik filmre esik a bírák választása, az a szombat esti gálán derül majd ki.
Lucian Ban kolozsvári származású, New York-i dzsesszzongorista és zeneszerző Most Beautiful Songs... a Soundtrack for Andy Warhol’s Screen Tests című multimédia-projektjét láthatták hétfő este a Transilvania filmfesztivál (TIFF) keretében az érdeklődők. A zenei aláfestéshez Mat Maneri hegedűművész, Silent Strike elektronikus zenész is hozzájárult, a kivetítés egyediségét pedig Dan Băsu videoművész biztosította. Andy Warhol amerikai pop art művész a hatvanas években több száz Screen Testet, párperces fekete-fehér néma portréfilmet forgatott a stúdiójába látogató sztárokról vagy hétköznapi emberekről. Ezek közül tízet mutattak élő videoefektekkel újraértelmezve, a rájuk komponált filmzene kíséretében. Képünkön a nemrég elhunyt Dennis Hopper portréja. |
Szerző: Tofán Koós Imola
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.