Bábszínészből gyermekkönyv-illusztrátor: digitális programokkal is „érzelmeket rajzol” a marosvásárhelyi Szucher Ágnes

Szucher Ágnes illusztrációi újabban a Szivárvány folyóiratban is megtalálhatók •  Fotó: Facebook/Szucher Ágnes

Szucher Ágnes illusztrációi újabban a Szivárvány folyóiratban is megtalálhatók

Fotó: Facebook/Szucher Ágnes

Szucher Ágnes bábszínészként kezdte szakmai pályafutását, majd egy váratlan eseménynek köszönhetően pályát váltott, és gyerekkönyv-illusztrálásba kezdett. Rajzait azóta több külföldi meséskönyvben, a Koinónia Kiadó két kötetében, illetve a Szivárvány és a Napsugár folyóiratok lapjain is megtalálhatjuk.

Oláh Eszter

2022. március 07., 08:142022. március 07., 08:14

2022. március 07., 11:492022. március 07., 11:49

A marosvásárhelyi Szucher Ágnes a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Színház és Film Karának színművészet szakán végezte tanulmányait, majd a sepsiszentgyörgyi Cimborák Bábszínház színészeként dolgozott,

amikor a Filmtett Egyesület nyári alkotótábora fordulatot hozott addigi szakmai életébe.

Mint mesélte, a táborba ugyan különösebb háttértudás nélkül jelentkezett, úgy vélte, lehet némi átfedés a bábszínészet és az animáció közt: a munkái pedig őt igazolják.

A táborban nyílt lehetősége első alkalommal kipróbálni az animációkészítéshez használt digitális rajztáblát, amelyet olyannyira megszeretett, hogy mai napig egy hasonló eszközön kelti életre meseszerű figuráit. Megválva addigi munkahelyétől, a bábszínész hamarosan egyre mélyebben beleásta magát a digitális rajzok világába,

oktatóvideókat böngészve és a témában jártas ismerősöktől sajátítva el a Photoshop és különböző grafikusprogramok használatát.

Főállású illusztrátor: népmesék, állatmesék

Bár az első hónapokban kevés megrendelése volt, és azokat is alulfizették, a befektetett munka hamarosan megtérült. Mint mondta, a pályaváltást követően rövidesen az illusztrálás lett a főállása:

kezdetben logókat készített, majd összeállított egy saját portfóliót, mert eldöntötte, szívesebben illusztrálna könyveket.

Az első gyermekkönyv-illusztrálási megrendelései a különféle testhelyzetekben megrajzolt karakterek és állatok alapján érkeztek, amelyeket egy online munkakereső platformra töltött fel. Rajzaira külföldön is van kereslet, az elindulás óta több állatmeséskönyvet és népmesét is illusztrált már, jelenleg is egy walesi mesekönyv látványvilágán dolgozik.

Idézet
Nagyon érdekelnek a figurák: a karakterek rajzolásakor mindig arra törekszem, hogy azok élesen és érthetően tükrözzék az érzelmeket, amelyeket a narrációból kihallok.

Figyelek továbbá arra is, hogy a karakterek pózaival és arckifejezéseivel hozzáadjak valamit a történethez, tudatosan törekszem arra, hogy az illusztrációim ne csak díszítőelemek legyenek, hanem azt is elmeséljék, amit az író vagy a költő nem vetett papírra” – osztotta meg.

Jókor lenni jó helyen

Mint mondta, a pandémia alatt – unalmukban vagy régen dédelgetett álmok megvalósításaként – sokan kezdtek gyermekkönyvírásba. A lezárások által hirtelen mindenkinek több ideje lett, ezzel együtt pedig az illusztrátorok iránti igény is érzékelhetően megnövekedett.

Az alkotói kísérletezés mellett Szucher Ágnes a piaci igény feltérképezésére is szánt időt. Tapasztalata szerint ma már rengeteg szerzői kiadó keres gyermekkönyv-illusztrátort, így megrendelésből nincs hiány, az alkotónak csupán meg kell találnia a megfelelő platformokat, és elég türelmesnek kell lennie ahhoz, hogy több helyre is elküldje jelentkezését.

Szucher Ágnes eleinte csak külföldi megrendelőknek dolgozott, mostanra azonban a kolozsvári Koinónia kiadó gondozásában megjelent könyvekhez is rajzol.

Ferenczy Noémi Egy közülünk és Cseh Katalin Tanerőtlen című köteteihez is ő készített illusztrációt. „A portfólióm az online felületen talált munkákkal kezdett igazán bővülni, egy idő után azonban magyar kiadókkal is szerettem volna dolgozni, így volt, akinek e-mailt írtam, és volt olyan, ahová egyszerűen csak bekopogtam, megmutatva addigi munkáimat” – mesélte a szabadúszó illusztrátor.

•  Fotó: Facebook/Szucher Ágnes Galéria

Fotó: Facebook/Szucher Ágnes

„Szerelemprojektként” istennőket rajzol

Hasonlóan bátor lépésnek köszönhetően Szucher Ágnes rajzai ma már a Szivárvány és a Napsugár folyóiratoknak szövegei mellett is megtalálhatók. A szabadúszó alkotónak állandó munkái mellett egy saját kezdeményezésű projektre is futja idejéből, amely keretében különböző kultúrkörök istennőit eleveníti meg.

Mint mondta, ez a műfaj teljesen eltér a gyerekkönyv-illusztrálástól, hiszen itt ő gyűjti össze a rajzok alapanyagául szolgáló szövegeket, amelyeket általában különböző legendákból, mítoszokból és tanulmányokból kölcsönöz.

Elmondása szerint az istennőket ábrázoló rajzai kevésbé játékosak és színesek, visszafogottságuk inkább a felnőtteket szólítják meg, a folklorisztikus elemekkel tűzdelt alkotások azonban a meseillusztrációkhoz hasonló, varázslatos világokat idéznek meg.

A skandináv mitológia istennőit eleveníti meg rajzaiban a szabadúszó illusztrátor •  Fotó: Facebook/Szucher Ágnes Galéria

A skandináv mitológia istennőit eleveníti meg rajzaiban a szabadúszó illusztrátor

Fotó: Facebook/Szucher Ágnes

Hozzátette, a két, egymástól látszólag távol álló stílus nagyon jól megfér egymás mellett, amelyekben alkotóként teljes mértékben kiélheti szerteágazó érdeklődését. Újabban a rajzai nyomatával ellátott tárgyakat is készít,

amelyeket a kolozsvári Blaze dizájnboltban igyekszik megismertetni a helyi érdeklődőkkel.

Szucher Ágnes bábszínész szakon végezte tanulmányait, jelenleg főállású illusztrátor •  Fotó: Facebook/Szucher Ágnes Galéria

Szucher Ágnes bábszínész szakon végezte tanulmányait, jelenleg főállású illusztrátor

Fotó: Facebook/Szucher Ágnes

Vásárok helyett inkább az online platformokon népszerűsíti és értékesíti munkáit, ám nem szeretné, ha a bevétele kizárólag a közösségi oldalakon való jelenléttől függne, ez ugyanis komoly idő- és energiabefektetést igényel, amire neki nem mindig van türelme és kapacitása.

Szükség lenne az erdélyi kézművesek gyűjtőhonlapjára

Szabadúszó illusztrátorként kifejezetten hiányol egy olyan erdélyi, vagy akár országos szintű gyűjtőoldalt, amely kategóriánként szedi csokorba a kézműveseket, dizájnereket, illusztrátorokat és animátorokat.

Meglátása szerint ugyanis a Facebook-csoportokban való termékmegosztás egyrészt amatőr, másrészt pedig túltelített, és nem elég fókuszált megoldás.

„Nagy szükség lenne egy weboldalra, ahol a helyi, erdélyi kézművesek kategóriánként mutatkozhatnak be, illetve egy csapatra, amely megszűri a feltöltött munkákat. Ahol nem az történik, hogy bármikor bármit közzétehetünk, mint egy Facebook-csoport esetében, hanem egy csapat kiválasztja az adott művészt képviselő legjobb alkotásokat.

Idézet
Így azok, akik egy adott munkához keresnek kivitelezőt, szabadon böngészhetnek a megszűrt tartalmak közt, anélkül hogy elvesznének a közösségi oldalakra jellemző információdzsungelben”

 – világított rá Szucher Ágnes. Mint mondta, a külföldi, online munkakereső oldalak mintájára az országban is el tudna képzelni egy platformot, amely azontúl, hogy adatbázisként szolgál, a tranzakciókhoz szükséges felületet is biztosítja a megrendelő és a kivitelező közt, emellett pedig lehetővé teszi a felek közti gördülékeny és biztonságos kommunikációt.

Rajzai nyomatait különböző, személyre szabott tárgyakon is megörökíti •  Fotó: Facebook/Szucher Ágnes Galéria

Rajzai nyomatait különböző, személyre szabott tárgyakon is megörökíti

Fotó: Facebook/Szucher Ágnes

A jövőbeli terveire vonatkozóan Szucher Ágnes elmondta, soha nem tervez túlságosan előre, inkább a folyamatban levő munkái befejezésére koncentrál. Az említett walesi népmesés könyv mellett,

a Salzburgi Magyar Egyesület kérésére, jelenleg egy kamaszoknak szóló, interaktív történelemkönyv illusztrálásán is dolgozik, emellett pedig a kisebb megrendelések, személyre szabott portrék és animációk elkészítése van terítéken.

Ami a „szerelemprojektet” illeti, elmondta, most már szeretne áttérni a skandináv mitológiáról a görög istennők szövevényes világába, miközben személyes weboldala véglegesítésén is lelkesen ügyködik.  

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 23., szerda

Töretlen sikerű, klasszikus operett az Aradi Kamaraszínház műsorán

A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.

Töretlen sikerű, klasszikus operett az Aradi Kamaraszínház műsorán
2024. október 23., szerda

Legyél te is műalkotás! – különleges kezdeményezés a temesvári színházban

Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.

Legyél te is műalkotás! – különleges kezdeményezés a temesvári színházban
2024. október 23., szerda

Fókuszban a kortárs erdélyi élőszavas mesélés

Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.

Fókuszban a kortárs erdélyi élőszavas mesélés
2024. október 23., szerda

Nagyjátékfilmekkel, Bogyóval és Babócával is várja az érdeklődőket a marosvásárhelyi Alter-Native rövidfilm fesztivál

Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.

Nagyjátékfilmekkel, Bogyóval és Babócával is várja az érdeklődőket a marosvásárhelyi Alter-Native rövidfilm fesztivál
2024. október 21., hétfő

Nonverbális, minden korosztálynak szóló berlini bábelőadás a Puckban

A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.

Nonverbális, minden korosztálynak szóló berlini bábelőadás a Puckban
2024. október 21., hétfő

Héja-nász: Ady és Léda viharos szerelmét végigkísérő leveleket tettek közzé

Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.

Héja-nász: Ady és Léda viharos szerelmét végigkísérő leveleket tettek közzé
2024. október 20., vasárnap

Történelemóra „görbe tükörrel és fekete zongorával”: svédországi magyaroknak viszi el előadását két kolozsvári alkotó

Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.

Történelemóra „görbe tükörrel és fekete zongorával”: svédországi magyaroknak viszi el előadását két kolozsvári alkotó
2024. október 18., péntek

Főleg a Z generáció tagjainak szól a 111 éve épült erdélyi szecessziós gyöngyszem ingyenes bemutatása

Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.

Főleg a Z generáció tagjainak szól a 111 éve épült erdélyi szecessziós gyöngyszem ingyenes bemutatása
2024. október 17., csütörtök

Vidéki erdélyi iskolákba viszi el az élő irodalmat a Helikon

Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.

Vidéki erdélyi iskolákba viszi el az élő irodalmat a Helikon
2024. október 17., csütörtök

Több erdélyi magyar társulat lép fel a román fővárosban az Országos Színházi Fesztiválon

Október 18. és 28. között Bukarestben rendezik meg a 34. Országos Színházi Fesztivált (FNT), amelyen mindig szerepelnek erdélyi magyar színházi előadások, produkciók is.

Több erdélyi magyar társulat lép fel a román fővárosban az Országos Színházi Fesztiválon