Bábmúzeum nyílt Temesváron a Terézia-bástyában

Bábmúzeum nyílt a temesvári Terézia-bástyában, ahol a betérők a Merlin bábszínház régi és jelenleg használt bábjaival, illetve díszleteivel ismerkedhetnek meg. A szerdai ünnepélyes megnyitóra ellátogató mintegy 30 gyerek a Rokoko és Rikiki című előadást is megtekintette, a kicsik kitörő tapssal fogadták a bábjátékot.

Kőrössy Andrea

2012. január 27., 08:142012. január 27., 08:14

A kicsik – és nem csak – jelenleg mintegy harminc bábot tekinthetnek meg a várban kialakított, stúdióteremként is használható bábmúzeumban, a Csizmás kandúr, valamint A király új ruhája című darabokban használt bábokat és díszleteket lehet megcsodálni.

Lábadi Éva, a Merlin bábszínház igazgatója a Krónika kérdésére elmondta, a továbbiakban folyamatosan bővíteni szeretnék a bemutatott tárgyak sorát. „Terveink szerint a tárlat állandó kiállításként fog működni. A Merlin bábszínháznak otthont adó épület alagsorában ugyanakkor több évtizedes darabokat is találtunk, amelyeknek elsősorban szentimentális értékük van. Én például személyesen is kötődöm a kiállítás darabjaihoz, ugyanis a legrégebbi, 23 éves bábbal például gyermekként magam is játszottam” – idézte fel Lábadi Éva. Mint mondta, az évek során sajnos több báb is eltűnt, illetve megrongálódott, a pincehelyiség ugyanis nem volt alkalmas a tárolásukra, ehhez száraz, megfelelően szellőztetett helyiségre lett volna szükség.

Az intézmény igazgatójától azt is megtudtuk: az állandó kiállítás mellett az elképzelések szerint a bástyában saját, valamint meghívott előadásokat is be fognak mutatni, február közepén pedig tanfolyamot indítanak, amelynek során a résztvevők elkészítik saját bábjaikat, összeállítják előadásukat, a későbbiekben pedig ezeket be is mutatják a helyszínen. „A workshop elsősorban gyerekeknek szól, de természetesen minden, a bábkészítés folyamata iránt érdeklődő személy jelentkezhet majd. Közel fél éve vagyok a bábszínház igazgatója, azóta tervezzük a tanfolyam elindítását, amelyhez csupán a megfelelő helyszín hiányzott” – fogalmazott Lábadi Éva, felidézve, a bábszínház műfaja aranykorát a középkori várak falai között élte, így izgatottan készültek arra, hogy a bábjátszást visszavigyék a Terézia-bástyába.

A Merlin bábszínház egyébként továbbra is a józsefvárosi épületben működik, de ezentúl a központban is lesznek időnként előadások. A bábmúzeum kiállított tárgyai keddtől péntekig 11 és 16, vasárnap pedig 11 és 14 óra között tekinthetők meg.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 29., kedd

Rodostó, a Rákóczi-kultusz zarándokvárosa: kettős esemény a Mikes-kastélyban

Rodostó, a Rákóczi-kultusz zarándokvárosa címmel kötetbemutatót és kiállításmegnyitót tartanak csütörtökön a háromszéki Zabolán a Mikes-kastélyban.

Rodostó, a Rákóczi-kultusz zarándokvárosa: kettős esemény a Mikes-kastélyban
2025. július 29., kedd

Radu Jude Drakulájával jubilál a TIFF horrorfilm-fesztiválja a Szeben megyei Berethalomban

Tizedik alkalommal szervezi a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata augusztus közepén a horrorfilmek fesztiválját a Szeben megyei Berethalomban.

Radu Jude Drakulájával jubilál a TIFF horrorfilm-fesztiválja a Szeben megyei Berethalomban
2025. július 28., hétfő

Kertkönyvtár nyílik Sepsiszentgyörgyön, várják az érdeklődőket

Kertkönyvtár címmel szervez foglalkozást az érdeklődők számára a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár.

Kertkönyvtár nyílik Sepsiszentgyörgyön, várják az érdeklődőket
2025. július 28., hétfő

Népi kultúrával köt össze generációkat a nagykárolyi Rekettye egyesület

Néptánc- és népzeneoktatás, kézműves foglalkozások, nagycsaládos programok, minden korosztályt megszólító táborok szerepelnek a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület tevékenységei között, melynek elnöke céljaikról, terveikről beszélt a Krónikának.

Népi kultúrával köt össze generációkat a nagykárolyi Rekettye egyesület
2025. július 24., csütörtök

Szent László halálának évfordulóján tart előadást Jánó Mihály a középkori falképekről

Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.

Szent László halálának évfordulóján tart előadást Jánó Mihály a középkori falképekről
2025. július 22., kedd

Bartók Béla életművéhez kapcsolódva erősítik a kulturális kapcsolatokat Mórahalom és Nagyszentmiklós között

Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.

Bartók Béla életművéhez kapcsolódva erősítik a kulturális kapcsolatokat Mórahalom és Nagyszentmiklós között
2025. július 18., péntek

Színház, kosárlabda, autóverseny – Damokos Csaba designer plakátjaiból nyílik kiállítás

A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.

Színház, kosárlabda, autóverseny – Damokos Csaba designer plakátjaiból nyílik kiállítás
2025. július 18., péntek

A Magyar Rendőrség is körözi a mezőméhesi gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját

A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.

A Magyar Rendőrség is körözi a mezőméhesi gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját
2025. július 16., szerda

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata

Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata
2025. július 15., kedd

Erdélyi dokumentumfilmek versenyeznek idén a 25. Filmtettfeszten

Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.

Erdélyi dokumentumfilmek versenyeznek idén a 25. Filmtettfeszten