Fotó: Nemzeti Örökség Intézete
Átadták Kazinczy Ferenc író, költő, a nyelvújítás vezéralakjának felújított síremlékét Széphalomban – olvasható a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) MTI-hez kedden eljuttatott közleményében.
2019. október 01., 19:372019. október 01., 19:37
2019. október 01., 19:412019. október 01., 19:41
Mint írják, a Nemzeti Örökség Intézete mintegy 4 millió forintból újította fel – a Bihar megyei Érsemjénben született – Kazinczy Ferenc síremlékét születésének 260 éves évfordulójára. „A Nemzeti Örökség Intézete éves felújítási tervének összeállításakor mindig figyelembe veszi a kerek évfordulókat, és idén egyértelmű volt, hogy a 260 éve született Kazinczy Ferenc Széphalomban található sírja is megújul” – idézi a közlemény Kárpáti Katalint, a NÖRI főigazgató-helyettesét.
Mint idézik, Demeter Szilárd, a PIM főigazgatója az eseményen kiemelte: mindaz, amit ma magyar irodalomként ismerünk, Kazinczy bátorságának köszönhető, és ma az utókornak ugyanerre a bátorságra van szüksége. Hozzátette: jövő szeptemberre megújítják a Magyar Nyelv Múzeumának is otthont adó kertet. A cél a magyar nyelvnek olyan zarándokhelyet kialakítani, amely felülírja az államhatárokat és a nemzeti különbségeket. A rekonstrukció kétszázmillió forintból valósul meg.
A mintegy fél évszázadon át a magyar szellemi élet kulcsszereplőjének számító Kazinczyt Széphalomban található birtokán temették el. A jelenleg Kazinczy sírjánál látható emlékoszlop 1983-ban készült. Pál Mihály szobrászművész munkája arányaiban és formájában pontos másolata a Török Sophie által 1833-ban állíttatott emlékműnek. Török Sophie Kazinczy egyik tervét valósította meg a neki állított emlékoszloppal. A síremlék az évfordulóra mintegy 4 millió forintból újult meg – áll a közleményben.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
szóljon hozzá!