2010. június 24., 09:562010. június 24., 09:56
A Malom utcai Tranzit Házban a fesztivál Sűrű leírás – európai antropológiai film és az európai diákfilmek szekcióját vetítik. Ez összesen 23 filmet jelent, a fesztivál teljes versenyprogramjának több mint a felét. A Tranzit Alapítvány kolozsvári közönségszavazást is szervez, amelynek díját a fesztivál hivatalos díjkiosztóján, Budapesten adják majd át. Budapesten az Örökmozgóban, a Cseh Centrumban, a Vörösmarty moziban, a DocuArt Kocsiszínben és új helyszínként a Magyar Építészek Házában megrendezendő fesztiválon az Aranyszarvas díjért szállnak versenybe a filmek. A díj mellé – amely Czebe István üvegművész munkája – ezer euró is jár, míg a diákszekció nyertese 800 eurót vihet haza. A díjról kilenc főből álló, nemzetközi zsűri dönt.
Komlósi Orsolya, a fesztivál programigazgatója elmondta, ebben az évben eggyel kevesebb szekciót indítottak, mivel nem érkezett megfelelő mennyiségű magyar nevezés. A filmeket így három csoportba sorolták: a Sűrű leírás című szekcióban az európai antropológiai filmek kaptak helyet, az európai dokumentumfilmek az Emberi történetek című szekcióban versenyeznek, a Diákmunka pedig a beküldött diákfilmek mustrája. Komlósi Orsolya hozzátette: a magyar filmek minőségét jelzi, hogy kiválóan beilleszthetőek voltak az európai mezőnybe, noha más lehetőségek állnak egy nyugati filmes és egy magyar alkotó rendelkezésére.
„A magyar filmek Magyarországról szólnak, a legritkább esetben engedhetik meg maguknak a hazai filmesek, hogy külföldön forgassanak. Nyugat-Európában ez nem így van. A legtöbb nevezés például Németországból érkezett, de a legtöbb film nem német problémáról szól” – említette példaként. A diákfilmek közül a Gaucsók: Aki nem száll fel, nem eshet le című alkotást emelte ki Komlósi Orsolya, hozzáfűzve, hogy a kihalás előtt álló életmód, a lóháton élő gaucsók kultúráját ismerheti meg belőle a közönség. Felhívta a figyelmet a Bagyéli pigmeusok a világ peremén című alkotásra is.
„Az egyik nagy kedvencem ez a film, hiszen egy kis közösségről szól, amelynek rendkívül hasonló problémái vannak, mint nekünk, magyaroknak. Ám amikor a szükség úgy hozza, hihetetlenül szorosan összefognak” – tette hozzá. Másik kedvence a Üdvözöljük Észak-Koreában! című cseh film, amely 27 cseh utazó kalandjait követi nyomon a diktatórikus országban.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.