Fotó: A szerző felvétele
2009. november 17., 09:562009. november 17., 09:56
Több korábbi kiállítás anyagából válogat Ádám Gyula csíkszeredai fotóművész Hegyen-völgyön járogaték vala című tárlata: színes és fekete-fehér alkotások egyaránt szerepelnek a gyűjteményben, a képek többsége a csángók életét mutatja be. A kiállítás a Székelyudvarhelyi Művelődési Ház koncerttermében tekinthető meg.
A vasárnapi megnyitó a háromszéki népzenét játszó Heveder zenekar rövid koncertjével kezdődött, majd Ádám Rebeka énekelte el a rendezvény címét adó csángó népdalt. A tárlatot Vécsi Nagy Zoltán, a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum művészettörténésze nyitotta meg. Elmondta, hogy az alkotó már számos elismerésben részesült: 2000-ben Csíkszereda város Pro Urbe díjával tüntették ki, 2006-ban első helyezést ért el a VI. Nemzetközi Magyar Fotóművészeti pályázaton, a Székelyföldi vízikerekek nyomában című fotóalbuma a 2008-as marosvásárhelyi könyvvásáron a legszebb könyv díját kapta, továbbá szintén 2008-ban kapta meg a Magyar Művészetért Díjat.
Jelenlegi kiállításának néprajzi témájú fotókból álló változatos anyagát, ugyanakkor sajátos egység is jellemzi – fejtette ki Vécsi Nagy. Hozzátette, a kiállítás címéül választott csángó népdal szövege a tárlat anyagának hangulatát is jellemzi: „virágocskát szedegetek vala / a csincsecskékbe csincselgetem vala / bokrétába kötögetem vala”.
A képek sokféleségén túl a művészettörténész kiemelte, hogy a fotográfus technikai érdeklődése, leginkább az adott légköri jelenségek biztosította fényviszonyokra, a különböző épületbelsők jellegzetes hangulatának visszaadására összpontosul. Erről az érdeklődők is meggyőződhetnek, a fotók sokfélék, sokféle hangulatot közvetítenek, egyesek festményszerűen elmosódottak, mások éppen a kontrasztokat emelik ki.
„Képzeletbeli múzeumunkba raktározzunk el bár egyet a tárlat képei közül” – javasolta nyitóbeszéde végén a művészettörténész.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.