Fotó: MTI
2010. június 27., 10:232010. június 27., 10:23
Az erdélyi társulatok emellett a szemle több fontos díját is elnyerték: a Szülőföld Alap díját megosztva a Marosvásárhelyi Yorick Stúdió 20/20 és a Csíkszeredai Csíki Játékszín Liliom című előadása kapta, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye díját a Három nővér című előadásáért a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata. Kisvárda város díját a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata nyerte el A dög című előadásért – Kiss Csaba darabjában László Csaba a legjobb férfi mellékszereplő lett Pisti szerepéért. A legígéretesebb fiatal színész számára alapított Teplánszky Kati-díjat megosztva Veress Albert és Benedek Ágnes kapta a Csíkszeredai Csíki Játékszín Liliom című előadásában nyújtott alakításáért. A Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza által a legjobb szórakoztató előadásért felajánlott díjat a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház Ájlávjú előadása hozta el.
„Kifejezetten jó évad volt az elmúlt, nem volt nehéz válogatni, sőt inkább az okozott gondot, hogy több előadást szerettem volna viszontlátni Kisvárdán: három nagyszerű produkció különböző okok miatt kimaradt most a versenyprogramból” – nyilatkozta a Krónikának Szűcs Katalin Ágnes kritikus, a szemle művészeti tanácsadója. Hozzátette, nagyon jónak érezte az idei mezőnyt, megannyi olyan visszajelzést kapott a társulatoktól, hogy erős ez a fesztivál, sok jó előadást látni. Mint kifejtette, e tendenciába szervesen illeszkednek az erdélyi színházi műhelyek. „Azt, hogy a sepsiszentgyörgyi mennyire erős társulat lett, évek óta látjuk. Döbbenten hallottam-olvastam a Bocsárdi igazgatói kinevezésének meghosszabbításával kapcsolatos híreket. Felfoghatatlan, hogy egyáltalán kérdés lehet, hogy ne ő csinálja ezt a színházat tovább, miközben ilyen nagyszerű eredményeket mutat fel a társulat” – fogalmazott a szakember. Hozzátette, számára nagy öröm látni annak a három színháznak a munkáját, amelyekben az utóbbi egy-két évben vezetőváltás történt, és amelyeket korábban igencsak problematikusnak érzett: „Temesvár kizökkent a pár éves mélyrepülésből, igen izgalmas előadásokat láthatunk tőlük, nagyon friss szellemű színházat érzek kialakulóban ott. Szatmár egészen lehangoló volt az elmúlt két-három évben, és most a Három nővérben azt láttam, hogy ott is nagyon komoly munka indult el, a színészek érezhetően felszabadultan, örömmel játszanak” – részletezte Szűcs, aki úgy véli, a nagyváradi színház is egy sokkal izgalmasabb és tartalmasabb színházcsinálás felé indult el: a fesztiválon szereplő Mauzóleum című előadás Szabó K. István rendezésében azt mutatta, hogy az eddigiekhez képest egészen másfajta munkamódszer, munkastílus és színházfelfogás jellemzi már most a társulatot. A kritikus a marosvásárhelyi színház eredményeit hullámzónak érzi, annak ellenére, hogy „nagyszerűnek” tartja a társulatot, „nagyon jó színészekkel”. Mint mondta, A dög nagyon jól sikerült, az évad többi előadása viszont érezhetően kevésbé.
Bár nem nyert díjat a szemlén, Udvarhely „most igen jó passzban van” a kritikus szerint: „Összesen két olyan színház volt, ahonnan két versenyelőadást szerettem volna meghívni: az egyik az udvarhelyi (a másik ilyen teátrum a szabadkai – a szerk. megj.). Az Ahogy tetsziket nagyon erősnek érzem, s az És a csellóval mi legyen? című előadás is nagyon tetszett. Egyszerűen azt gondoltam, hogy ha van két jó, komoly minőségű előadása egy olyan színháznak, amelynek a szekere az utóbbi években azért kicsit döcögött, miért mondjunk le az egyikről? Az a jó, ha mindenki látja, hogy Udvarhelyen most ezt tudják”. A művészeti tanácsadó pozitívan nyilatkozott a gyergyói társulat munkájáról is, mint elmondta, számára igen kedves előadás volt a fesztiválon szereplő Tél, úgy véli, a Figuránál is sokkal kiegyensúlyozottabban dolgoznak most, mint pár éve. A kolozsvári színház különböző okok miatt évek óta nem vesz részt a kisvárdai fesztiválon: most ugyan elmentek volna a szemlére, de a Szűcs Katalin Ágnes által a versenyprogramba meghívott Suttogások és sikolyok című előadást technikailag nem tudták volna színre vinni a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kisvárosban.
A Nemzeti Kulturális Alap meghívásos pályázatán való részvétel: a beregszászi Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház társulata, az Ahogy tetszik című előadás alapján. A Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza különdíja: Újvidéki Színház Az ember tragédiája előadásáért. A Duna Televízió különdíja – portréfilm a Duna Tv Kézjegy című sorozatában: a 20 éves jubileumát ünneplő Újvidéki Tanyaszínház teljesítményének elismeréséül a társulat igazgatója, Magyar Attila. A Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza által felajánlott legjobb női mellékszereplő díja: Vicei Natália, a Szabadkai Népszínház Safe House című előadásba nyújtott Mami alakításáért. A Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza egyéni díja: Elor Emina, az Újvidéki Színház Az ember tragédiája című előadásban Lucifer megformálásáért. Kisvárda város közönségdíja: a Kassai Thália Színház Valahol Európában című előadása. Nemzeti Erőforrás Minisztérium életműdíja: Halasi Erzsébet, a Nagyváradi Állami Színház Szigligeti Társulat tagja. Nemzeti Erőforrás Minisztérium életpályadíja: Kolár Péter, a Kassai Thália Színház igazgatója.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.