2010. március 19., 09:542010. március 19., 09:54
A Presser Gábor, Sztevenovity Dusán és Horváth Péter által írt nagysikerű musicalt már a céhes város színházának megalakulása idején kiszemelték maguknak a színészek.
Deme Róbert elmondta: amikor tavaly hazatért szülővárosába már akkor beszélt Gergely Lászlóval, a színház kijelölt vezetőjével arról, hogy jó lenne meglepni a kézdivásárhelyieket egy magyar zenés darabbal.
A musicalre való felkészülés már múlt év októberében megkezdődött, az ifjú rendező olyan miliőt akart teremteni a jelmezekkel és a díszlettel, amely teljesen ellentmond a mindennapok tapasztalatainak, olyan környezetet, amely nem az általunk teremtett múltat vagy a teremtendő jövőt tükrözi, hanem egy párhuzamos, mesebeli világot.
„Ebben a környezetben természetes, ha valaki több száz éves szellemmel találkozik. A hétköznapi tárgyaknak nem volt keresnivalójuk a díszletben” – fejtette ki Deme Róbert. A 14 jelmezt összesen 250 terv közül válogatta ki György Eszterrel, hiszen a három különböző világ – a padlás, a szellemek és a hatalom – megjelenítésével is ugyanazt a mesebeli hatást kívánják elérni, mint a díszletekkel.
A padlás cselekménye kapcsán a rendező elmondta: nemcsak emberi történetekről beszélnek, arról, hogy miként megyünk el egymás mellett, hogyan felejtünk el élni, hanem arról is, hogy miként törnek fel olykor az elfojtott érzelmek, aminek következtében meglepő dolgok kerülnek felszínre. A darabban Deme Róbert szerint nincs mellékszereplő: mindenki egyformán fontos.
Csütörtökön az utolsó simítások zajlottak, a színészek lelkesen készültek a darabra, a technikusok az utolsó beállításokat eszközölték.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.