Fotó: A szerző felvétele
2010. május 04., 10:042010. május 04., 10:04
Mintegy 100 illusztráció szerepel a tárlat anyagában, ezekhez Sike írt ismertető szövegeket. A kiállítás nagyvonalakban a magyar reformpolitikus egész életútját bemutatja, kitérve Széchenyi erdélyi és szatmári látogatásaira, emlékhelyeire. Szilágyi Mátyás, a Magyar Köztársaság kolozsvári főkonzulja a szatmári kiállításmegnyitón a legnagyobb magyar reformjait méltatta.
A szervezők szerint ez az első olyan Széchenyi-kiállítás, amelyhez magyar és román nyelvű ismertetőszövegek is olvashatók, bemutatva azt az embert, aki sok évszázados elmaradottságából mozdította ki a Duna-medence gazdaságát. A megnyitón elhangzott: a Hídembert annó Szatmárnémeti díszpolgárává avatták, és erre a mai városlakóknak is büszkén kell emlékezniük. A tárlat május 17-éig látogatható. Június 6-án középiskolás tanulóknak szerveznek történelmi vetélkedőt Széchenyi munkássága, élete kapcsán.
Emellett ősszel szabadtéri megemlékezést tartanak a kőszegremetei Széchenyi-emlékoszlopnál. Filetóth István nyíregyházi számtantanár, az Országos Széchenyi Kör tagja az emlékműről megjegyezte, ezt a kőtömböt 1861-ben emelték s az első öt Széchenyi-emlékmű egyike. A tárlatot hamarosan Nagykárolyban is bemutatják, majd Kőszegremetén állandó kiállítás nyílik az anyagból.
Rodostó, a Rákóczi-kultusz zarándokvárosa címmel kötetbemutatót és kiállításmegnyitót tartanak csütörtökön a háromszéki Zabolán a Mikes-kastélyban.
Tizedik alkalommal szervezi a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata augusztus közepén a horrorfilmek fesztiválját a Szeben megyei Berethalomban.
Kertkönyvtár címmel szervez foglalkozást az érdeklődők számára a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár.
Néptánc- és népzeneoktatás, kézműves foglalkozások, nagycsaládos programok, minden korosztályt megszólító táborok szerepelnek a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület tevékenységei között, melynek elnöke céljaikról, terveikről beszélt a Krónikának.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.