2009. október 19., 05:002009. október 19., 05:00
\"Ezzel a találkozóval, úgy érzem, sikerült megvalósítanunk az eredeti célunkat: keretet teremteni a magyar és a román kortárs drámák találkozásának\" – számolt be a dráMA-ról Nagy Pál, a Tomcsa Sándor Színház igazgatója. A tavalyi dráMA-rendezvényekhez képest az idei programja gazdagabb volt, emellett szakmai beszélgetésekre is sor került, amelyeken többek között kiderült, hogyan viszonyulnak a kulturális intézmények a kortárs szerzők támogatásához, műveik bemutatásához. Gáspárik Attila, a Marosvásárhelyi Színházművészeti Egyetem rektora a kerekasztal-beszélgetésen azt szorgalmazta, hogy ne álljanak meg a párbeszéd szintjén, hanem konkrét megvalósítások is kövessék a szakmai ötletbörzét: felmerült például egy olyan kétnyelvű honlap készítésének ötlete, amely a kortárs román és magyar drámát karolná fel. A beszélgetésen olyan szakemberek vettek részt, mint a dramaturg Lőkös Ildikó, Szűcs Katalin, Zsehránszky István, Alice Georgescu és Köllő Katalin kritikusok, Patkó Éva rendező, Hollós Gábor, a budapesti drámafesztivál részéről, Dina Lupu az Unitertől, Elena Popescu az Unitext főszerkesztője, illetve Liviu Christian, a www.scena.ro portál munkatársa.
\"A rendezők legtöbbször csak stúdiókörülmények között dolgozzák fel a kortárs drámákat, kevés kortárs művet mutatnak be nagyszínpadi előadásként, így arányaiban sokkal kevesebb színházlátogató ismeri ezeket\" – válaszolta Nagy Pál arra a kérdésünkre, miért tartja fontosnak a fesztivált, és a kortárs szerzők műveinek népszerűsítését. Hozzátette, hogy a szakmai beszélgetések során az is szóba került, hogy a közönség gyakran fenntartásokkal fogadja az új műveket, az előadásokat kevesebben látogatják. \"Ezeket a falakat le kell bontani. A mostani rendezvényen is volt néhány olyan előadás, amelyeket érdemes megtekinteni, például Alina Nelega Amalia mélyet lélegzik című darabja. Mariana Cămărăşan ebben az előadásban nyújtott alakításáért 2008-ban Uniter-díjas lett\" – mondta Nagy Pál. A rendezvény látogatottsága egyébként 80 százalékos volt, ami szintén előrelépés a tavalyihoz képest.
\"Nemcsak a közönség, hanem a kritikusok, dramaturgok is elégedetten távoztak a találkozóról, ez pedig számomra elégtétel és bizonyíték arra, hogy van értelme folytatni\" – tette hozzá az igazgató, hozzátéve: már el is kezdték gyűjteni az anyagot a 2010-es dráMA-ra.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.