2009. szeptember 22., 10:122009. szeptember 22., 10:12
A magyar dráma napját Madách Imre Az ember tragédiája című művének 1883. szeptember 21-i ősbemutatójára emlékezve 1984 óta rendezik meg, hogy a figyelmet a magyar drámairodalom értékeire irányítsák, s új művek születését ösztönözzék.
Újvidéken annak a három darabnak az ősbemutatóját tartják, amelyeket vasárnap írtak a szerzők a IX. Vajdasági Magyar Drámaíró Versenyen. A megmérettetés vasárnap délelőtt kezdődött az Újvidéki Színházban, amikor az egyik versenyző, Góli Kornélia kalapból kihúzta a megírandó színpadi mű címét.
A lehetséges címeket a versenyről beszámoló Magyar Szó című vajdasági napilap cikkeinek címeiből válogatták ki és tették a kalapba. Ezután látott munkához a három drámaíró, Góli Kornélia, Nagy Abonyi Árpád és Szegedi Szabó Béla, hogy délután öt órára elkészüljön a három, azonos című darab, a Szülők iskolája.
E drámákat este 7 órakor kapta meg a három rendező: Antal Szilárd Góli Kornéla szövegét, Mezei Kinga Nagy Abonyi Árpád művét és Rusznyák Gábor Szegedi Szabó Béla írását. Azonnal meg is kezdődtek a próbák a hétfő esti előadásra, újvidéki, szabadkai, erdélyi és békéscsabai színészek közreműködésével. A friss darabok ősbemutatóját tegnap láthatta a közönség, este 7 órai kezdettel az Újvidéki Színházban. A három előadás után a Csoma Judit színésznőből, Gálovits Zoltán dramaturgból és Lovas Ildikó íróból álló zsűri rangsorolta a produkciókat.
A határon túli magyar színházak közül a marosvásárhelyi vasárnap esti előadását szentelte a magyar dráma napjának. Ebből az alkalomból Müller Péter–Seress Rezső Szomorú vasárnap című kamaramusicaljét új szereposztásban láthatta a közönség a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának előadásában.
Nagyváradon a Kiss Stúdió Színház tegnap 18 órai kezdettel emlékezett meg a magyar dráma napjáról. Részletek hangzottak el Madách Imre Az ember tragédiája című drámájából, felidézték Madách Imre életének fontosabb mozzanatait és a jelentősebb Tragédia-előadásokat.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.