2010. január 12., 09:462010. január 12., 09:46
A játékfilmet Európa egyik legrangosabb filmes seregszemléje, a Berlinale Fórum szekciójába hívták meg, ennek keretében az avantgárd, innovatív filmek versenyeznek egymással, idén február 11. és 21. között. Ezt megelőzően a 41. Magyar Filmszemlén (február 2–8.) a versenyprogramban indul a mozi. Hajdu Szabolcs, a film forgatókönyvírója és rendezője elmondta: néhány napja kapta meg a meghívót a rangos eseményre, így egyelőre nem tudja, milyen alkotásokkal mérkőzik meg a Bibliotheque Pascal, amely Hajdu ötödik nagyjátékfilmje.
„A filmet a fesztivál előválogató bizottsága választotta ki, amelynek tagjai a teljes magyar filmtermést végignézték. Az általuk kiválasztottakat aztán Berlinben egy másik bizottság is végignézi, ott dől el, bekerül-e az adott alkotás a programba, és ha igen, melyik szekcióba” – mondta el a rendező. A Bibliotheque Pascal egy gyermekét egyedül nevelő nő története.
„A novellát tíz éve írtam. Akkoriban Sepsiszentgyörgyön is dolgoztam színészként, ott bukkantam a történet magjára. Aztán más filmek folyton elsodortak, de vissza-visszatértem hozzá, szépen rakódtak rá a rétegek, mire kialakult a sztori végleges formája” – tette hozzá. Mint kifejtette, leginkább azok a „technikák” érdekelték, amelyekkel az emberek a sorsukat érintő kataklizmákat próbálják túlélni. „A homo ludens a legszörnyűbb helyzetekben is képes olyan valóságot teremteni maga köré, amellyel tovább tudja élni az életét.
Ez az emberi fantázia, az élet egyik legfontosabb alkotóeleme. Mona Paparu – így hívják a főszereplőt – kálváriájába sokunk belehalna, ám ő így képes a legnehezebb helyzeteket is túlélni” – mondta a rendező, aki viszont a film címének jelentését nem kívánta elárulni, mint mondta, ez legyen meglepetés. A főszereplőt Hajdu Szabolcs felesége, Török-Illyés Orsolya alakítja, és szerepel a filmben gyermekük, Hajdu Lujza is. A többi szerepben ismert román színészeket láthatnak majd a nézők, köztük Oana Pelleát, Răzvan Vasilescut, Andi Vasluianut, Shamgar Amramot, Mihai Constantint és Ion Sapdarut.
„A romániai nagy filmes bumm idején figyeltem fel ezekre a színészekre, sőt azt is mondhatom, annyi filmet láttam velük, hogy már-már a barátaimnak éreztem őket. A képzeletemben ők jelentek meg, ha a film karaktereire gondoltam, így nem is haboztam sokat, felkértem őket” – jegyezte meg. Hajdu Szabolcs elmondta, hogy míg legutóbbi játékfilmje, a 2007-ben készült Off Hollywood vagy a négy évvel korábbi Tamara esetében a forgatást hosszú próbák előzték meg, és így a dialógusokat a színészi játék alakította, ezúttal előre megírt párbeszédekkel dolgoztak.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.