2010. április 16., 15:422010. április 16., 15:42
A rendezvény színhelyére, a gyergyóalfalvi Sövér Elek Iskolaközpont dísztermére, alig lehetett ráismerni, annyira megváltozott a Faludy György születésének 100. évfordulójára szervezett eseményre. Néhány fehér abroszos asztalon elhelyezett égő mécses, a Faludyt ábrázoló gyerekrajzokkal kitapétázott falak, illetve a költő utolsó erdélyi látogatását megörökítő képekből rögtönzött kiállítósarok elérte a kellő hatást. A Faludy Cafévá átalakított díszterembe belépő azonnal a költő világában érezhette magát ,és minden túlzás nélkül egy olyan érzés kerítette hatalmába, hogy bármikor, bármelyik ajtó vagy függöny mögül előbukkanhat a költő.
Szerdán a Cimbora szerkesztősége mutatkozott be Farkas Kinga főszerkesztő és Fekete Vince szerkesztő kíséretében Konnáth Árpád, Kali Ágnes, Császár Szabolcs és Ugron Nóra diákszerzők is felolvastak műveikből. Fekete Vince szerkesztőtől pedig többek közt megtudhatták, hogy jó, ha valaki minél előbb eldönti költő vagy inkább író szeretne lenni. Az ifjú szerzők pedig bebizonyították, hogy már zsenge korban is lehet jót alkotni, a Cimbora pedig egy olyan lap, amely az ifjú tehetségek fóruma. „Gyergyó környékén még soha nem jártunk, noha Gyergyószentmiklós a »legcimborásabb« város Erdélyben” – fejtette ki a Krónika kérdésére Farkas Kinga főszerkesztő.
A Cimbora kis alkotóinak bemutatkozása után Orbán János Dénes költővel, a magyarországi irodalom tankönyv Faludy-fejezetének szerkesztőjével Farkas Wellmann Endre beszélgetett. A tartalmas beszélgetésből egyebek mellett arra is választ kaptak az érdeklődők, hogy miért éppen Gyergyóalfaluban szerveztek megemlékezést Faludy György születésének százéves évfordulóján. „A magyarázat egyszerű, ugyanis a Gyergyóalfaluban magyartanárként tevékenykedő Farkas Wellmann Endrét közeli barátság fűzte Faludyhoz” – magyarázta Orbán János Dénes, elmesélve azt is, hogy a költő életében először kilencvenévesen járt Erdélyben annak a fiatal irodalmár baráti társaságnak a meghívására, amelynek mindketten tagjai voltak. Orbán János Dénes azonban egyéb érdekes dolgokat is mesélt, többek közt felfedte, hogy a fiúk komoly sikereket érhetnek el a lányoknál egy-egy verssel. „Ha például az SMS 180 betűjében egy kis versben hívod találkára a lányt, és még egy szál virágot is megelőlegezel, biztos a sikered” – mesélte a költő a teremben ülő fiúkkal cinkosan összekacsintva.
„Bevallom, ha nem szervezték volna ezt a rendezvényt, nem biztos, hogy beleolvastam volna Faludy verseibe” – vallotta be Hunyadi Irén tanítőnő, aki a rendezvény minden napján betért a Faludy Caféba. Mint mondotta: szükségesek a másfajta rendezvények, falun is igény van a minőségi irodalomra, és kíváncsian várja a folytatást. A folytatást illetően Farkas Wellmann Endre főszervező, az Antropocentrum Egyesület elnöke fejtette ki a Krónikának, hogy rövidesen hivatalosan is bejegyzik az egyesületet, amely kulturális és közművelődési szervezetként részt kíván venni a helyi kulturális élet alakításában. Céljaik közt szerepel a minőségi rendezvények megszervezése, melyek révén segíteni kívánja a helyi közösség kulturális önszerveződését, az ifjúság és a felnőttek kortárs művészet iránti érdeklődésének felkeltését.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.