Több mint száz rendőr sérült meg az összecsapásokban tegnapra virradóra
Gyurcsány ellen tévéostrommal, koporsóval
Országszerte heves tiltakozásokat váltott ki Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök hétvégén nyilvánosságra hozott beszéde. Budapesten több mint tízezren tüntettek a kormány ellen, a tüntetők behatoltak a Magyar Televízió székházába, és autókat gyújtottak fel. Az akcióban több mint száz rendőr megsérült.
2006. szeptember 20., 00:002006. szeptember 20., 00:00
Immár erőszakos tüntetéseket váltott ki Magyarországon Gyurcsány Ferenc vasárnap nyilvánosságra hozott, zártkörű pártgyűlésen elhangzott beszéde, amelyben a kormányfő többek között azt mondta, hogy „végighazudtunk másfél-két évet.” A vasárnap kezdődött budapesti kormányellenes tüntetések tegnapra virradóra váltak erőszakossá: több mint száz rendőr sérült meg a Szabadság téren a Magyar Televízió tegnapra virradó ostromában. A Szabadság térre, az MTV székháza elé este tíz órakor érkezett az első, 20–30 tagú csoport, majd miután több résztvevő elmondása szerint nem engedték, hogy élő adásban ismertessék céljaikat, a megmozdulás több vezetője, köztük Toroczkai László, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) elnöke visszament a Kossuth térre, hogy áthívja az ott demonstráló közel tízezer embert. Éjszaka a tüntetők közül többen benyomultak az MTV aulájába, és elfoglalták az épületet. A televízió beszámolt arról, hogy az első három emeleten a tüntetők irodákat dúltak fel, néhányan közülük fosztogattak. Az MTV-nek emiatt meg kellett szakítania adását. Eközben a tüntetők a téren álló szovjet hősi emlékművet is megrongálták, ugyanakkor autókat gyújtottak fel, illetve borítottak fel. A rendőrök csak jó két óra múlva, hajnali háromkor kezdték helyreállítani a rendet, miután vidékről kaptak erősítést. Az összetűzésekben azonban több mint száz rendőr megsérült, egyikük pedig súlyos, életveszélyes állapotban van. Tegnap a rendőrség nyolc embert vett őrizetbe az éjszakai tüntetők közül. A hajnali incidenseket követően a tüntetők száma reggelre megcsappant, ám tegnap a Kossuth téren folytatódtak a tiltakozások. A tegnapi tüntetés, amelyen több százan vettek részt, békésnek bizonyult: a résztvevők koporsót helyeztek el a Rákóczi-szobor előtt. A fekete drapériával letakart faállványon elhelyezett koporsó felirata: „Temetjük a Gyurcsány-kormányt! Nektek nincs feltámadás!”.
Vidéken is utcára vonultak Vidéken is tüntettek Gyurcsány Ferenc lemondását követelve, de csak apróbb incidensek történtek. Debrecenben közel háromezren vonultak utcára. A tüntetők felkérték a köztársasági elnököt, hogy feddhetetlen, szakértőkből álló ügyvezető kormányt nevezzen ki. Egy kisebb csoport betörte egy villamos ablakát, és 150 ezer forintos kárt okozott az MSZP székházának kerítésében. Szegeden három-négyezer ember tiltakozott. A Fidesz helyi képviselője, Csepregi Nándor békés felvonulásra intette a tömeget. Kecskeméten több százan tiltakoztak, ismeretlenek később tojással dobálták meg az MSZP irodáját. Miskolcon a városi tévében akarták felolvastatni követeléseiket a tüntetők, azonban sikertelenül. Győrben háromszázan gyűltek össze a Magyar Vidék és Polgári Párt, valamint a MIÉP hívására. A tüntetők egy csoportja az MSZP kampánykiadványát, a Győri Jövő című újságot égette, az ügyben köztisztasági szabálysértés miatt eljárást kezdeményezett a rendőrség. Csendes megmozdulások voltak Kaposváron, Nyíregyházán, Szombathelyen, Veszprémben, Pápán, Pécsen, Pásztón, Székesfehérváron, Békéscsabán és Egerben is.
----------
Szabadság téri csata „katasztrófaturistákkal” és gépromboló forradalmárokkal
Havas Péter Gergő, Munkácsy Márton (Magyar Hírlap) • Tíz óra körül a Parlament előtt hallom, hogy „balhé van a tévénél”. A színpadon közben egy szónok arra kéri az embereket, hogy ne igyanak, mert az ital rossz tanácsadó. Aztán homályos párhuzamot von a tiroli autonómiatörekvések és a körülöttünk zajló események közé, kijelentve, hogy akik a tévénél vannak, nem a demokratikus úton járnak. A tévé főkapujánál tart az ostrom. A tömeg egy része a parkoló autókon tölti ki dühét: többet felborítanak, néhányat felgyújtanak. Jönnek a tűzoltók, két kocsival, rohannak oltani, de a tömlőt kőzápor fogadja. Néhányan közbekiabálnak ugyan, hogy „ne bántsd a tűzoltót”, de a békésebbekre most senki nem hallgat. Nem is bírják sokáig a tűzoltók, a kárhelyparancsnok utasít: tömlőt leereszteni, vizet kiengedni, felpakolni, menekülni. Persze ennél szakszerűbben fogalmazva. A téren háborús dörrenések: felrobban ugyanis az égő autók kereke és tankja. Közben a rendőrség nagyjából rendezi sorait a vízágyú mögött, és rohamra indul. Bár ne tenné, mert szörnyű nézni, ahogy az őrjöngő tömeg szembemosolyog a locsolókocsivá szelídülő oszlatógéppel. Érzik a sokaság fölényét a rendőrök is, mert elmenekülnek a kocsi mögül, magára hagyva a vízágyú kezelőjét. Borzalmas öt perc telik el, amíg a tömeg ráveti magát a gépre, kifeszegeti az ajtaját, és lincselésre készen kirángatja a szerencsétlen rendőrt. Figyelmeztető lövések hallatszanak, innen-onnan pedig felharsan a „nem bántunk”, és hála az égnek, tényleg nem lincselik meg, csupán néhány feleakkora ember megalázó módon kivezeti a tömegből a kiszolgáltatott rendőrt.
„Nem erről szól a dolog’’ Éjjel kettőre a tüzeket nagyjából már eloltják, a tévészékház kapuja tárva-nyitva. A bejárat ötméteres körzetén belül minden szétdúlva, a külső lépcsőn Árpád-sávos zászlókat lengető középkorúak és fiatalok állnak. Filctollal firkantott Gyurcsány-gyalázó feliratok mindenütt, a büfé kifosztva, de még mindig van, aki éhes: csoki- és ropiautomatát feszítenek fel részeg fiatalok, hogy szétdobálhassák a zsákmányt. Egy társaság az aulában nézi a Hír Tv adását, többen keseregnek, hogy a média tomboló fasisztákról és szélsőjobbosokról ad hírt, holott – mint mondják – „ugyanaz van, mint ötvenhatban”, „nem tűr tovább a nép”, „végre felelősségre vonjuk a tolvajokat és hazugokat”. Sok a „katasztrófaturista”, tehetős fiatalok néznek körbe érdeklődve a székházban, és fényképeznek sok tízezer forintos telefonjaikkal. Bomberdzsekis-bakancsos fiú hoz ki egy monitort a székházból, többen rászólnak, vigye vissza, „nem erről szól a dolog”. Ha lefülelnék, a fiatalkorúak börtönében sem lehetne rangidős.
Kiürül a tér Bent többségbe kerülnek a huligánok, a „Gyurcsány, takarodj!” felkiáltásokat lassan felváltják az artikulátlan, gyalázkodó ordítások. Rovásírásos Nagy-Magyarország-pólók mindenütt. A rendőrök három óra körül felsorakoznak az előtér lépcsőjének tetején, békésen beszélgetnek, miközben a tüntetők közül többen hátratett kézzel centikről néznek velük farkasszemet. Néhány demonstráló láthatóan imbolyog, sok az üveges szem és a borgőzös lehelet. Négy órakor aztán lassan, de határozottan megindulnak a pajzsos-sisakos rendőrök, lehetnek vagy százan, demonstráló talán feleannyi. Öt perc alatt kint van mindenki, még tíz perc kell, hogy egészen a tér széléig szorítsák az embereket. „Ávósok, komcsibérencek, gyilkosok, néhány tízezerért ártatlanokat ütő köcsögök, Gyurcsány-seggnyalók” – sokféle gyalázkodást kell elviselniük a rendőröknek, egyiküknél el is szakad a cérna, újabb, a kiszorításnak ellenállni próbáló embernek esnek neki. Fél ötre a Nádor utcáig szorulnak vissza az emberek. Minden rendőrautó kereke kiszúrva. Egy fiatalt megütnek, majd a mentőautóig kísérnek a kék ruhások, mire a helyszínen maradó legkitartóbb székházfoglalók, mintegy tucatnyian percekig követelik a zsaruk szolgálati számát. Kisebb vita alakul ki, majd feladják a tüntetők, és lassan elcsendesedik az utca.
Hirdetés
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
Felborult egy motoros kishajó szombat este a Dunán, utasai közül négyen partot értek, egy embert jelenleg is keresnek – közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság vasárnap.
Semmilyen béke nem lehetséges igazi fegyvermentesítés nélkül, a népek védelem iránti igénye ne változzon általános fegyverkezési versennyé – fogalmazott Ferenc pápa húsvétvasárnapi üzenetében.
Nagyszabású rendőrségi művelet zajlik egy lövöldözés után a hesseni Bad Nauheim városában, miután szombat délután 6 óra körül két férfit agyonlőttek egy lakóház előtt.
Ha tényleg megvalósul a teljes tűzszünet húsvét idejére, akkor Ukrajna azt javasolja, hogy hosszabbítsák meg azt az április 20. utáni időszakra is – írta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombaton az X-en.
A szentszéki sajtóközpont bejelentette, hogy Ferenc pápa húsvét vasárnap jelen kíván lenni a Szent Péter téren az ünnepi misét követő Urbi et Orbi áldáson. Ferenc pápa virágvasárnap jelent meg a Szent Péter téren rövid időre.
Oroszország egyoldalúan ideiglenes tűzszünetet hirdetett Ukrajnában április 19-től április 21-ig, a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be. A Kreml bízik benne, hogy Kijev is betartja a megállapodást.
A NATO adminisztratív területein a Politico című brüsszeli lap információi szerint megkezdődött az eddigi „gender-inkluzív” nyelvhasználat helyett a hagyományos megszólítások, terminológiák visszaállítása.
Jézus keresztútjával a mai világban is naponta szembetalálkozunk Ferenc pápa meditációi szerint, amelyek szövegét a római Colosseumnál felelevenedő stációkon olvassák fel péntek este.
Ha nem jön létre béke az orosz-ukrán háborúban, „akkor azt hiszem, az elnök (Donald Trump) valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: oké, ennyi volt” – közölte Marco Rubio amerikai külügyminiszter.