A magyar kormány csak részlegesen nyitná meg a munkaerőpiacot a romániai munkavállalók előtt.
Minden bizonnyal csak részlegesen nyitják meg a magyarországi munkaerőpiacát a román és a bolgár munkavállalók előtt 2007 január elsejétől. A munkaerő-piaci stratégiáról tartott tegnapi budapesti egyeztetés után kiderült: a magyar kormány várhatóan december 20-i ülésén dönt a kérdésben. A találkozón Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ismertette a kormány javaslatát, amely szerint a munkaerőpiacot részlegesen nyitnák meg: a csatlakozás első két évében mintegy százharminc-száznegyven szakmára terjedne ki az automatikus, minden egyéb vizsgálatot mellőző engedélykiadási gyakorlat.
2006. december 13., 00:002006. december 13., 00:00
A szóban forgó szakmákat a kormányhatározat melléklete tartalmazza majd, azokat félévente felülvizsgálják. A javaslatban szereplő szakmák között több, a Magyarországon dolgozó erdélyi magyarok körében népszerű foglakozás található – többek között orvos, ápoló, szakgondozó, festő és mázoló, villanyszerelő, húsfeldolgozó, sütőipari munkás. A korlátozások nem vonatkoznak majd a a személyekre, akik jelenleg törvényesen dolgoznak Magyarországon. A találkozón az MSZP és az MDF, valamint a gazdasági, illetve a foglalkoztatási bizottság részleges munkaerő-piaci nyitást javasolt a kormánynak, míg az SZDSZ és az európai ügyek országgyűlési bizottsága, valamint az Országos Érdekegyeztető Tanács munkaadói oldala a teljes, illetve a nagyobb nyitás mellett érvelt. A Fidesz és a KDNP nem jelent meg az egyeztetésen. Dávid Ibolya, az MDF elnöke szerint azokon a területeken kell megkönnyíteni a munkavállalást, ahol Magyarországon munkaerőhiány van. Ide sorolta az élelmiszeripart, az építőipart, az egészségügyet és a textilgyártást. Úgy vélte, a hiányszakmákról széles körű egyeztetést kell folytatni. Hasonló véleményt képviselt Hiller István, az MSZP elnöke is, míg Kuncze Gábor SZDSZ-elnök a teljes nyitás mellett érvelt.
Az Országos Érdekegyeztető Tanács munkáltatói oldala a munkaadókkal eddig lefolytatott egyeztetések alapján a nagyobb nyitás mellett foglalt állást. Szerintük soha vissza nem térő lehetőség, hogy az új munkavállalók egy része magyarul beszél. A találkozón az európai ügyek országgyűlési bizottsága képviseletében részt vevő Eörsi Mátyás (SZDSZ) szerint fontos, hogy a kormány a nyitás mellett kötelezte el magát, és hangsúlyozta, hogy az ország tartozik a határon túli magyaroknak azzal, hogy a lehető legteljesebben nyissák meg a magyar munkaerőpiacot. A munkaerőpiac megnyitásának kérdése amúgy már korábban is több alkalommal felmerült a román-magyar külkapcsolatokban. Takács Csaba az RMDSZ-ügyvezető elnöke és Kerekes Gábor ügyvezető alelnök hétfőn tárgyalt Budapesten a magyar kormány képviselőivel a román állampolgárok munkavállalási feltételeiről. A munkavállalás kérdésköre szerepelt a román és magyar kormányok november 16-i együttes ülésén is, ugyancsak ebben az ügyben tanácskozott Marosvásárhelyen Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke Markó Béla miniszterelnök helyettessel, valamint Borbély László területrendezéssel megbízott miniszterrel.
Munkanélküliségtől félnek a magyar állampolgárok
A tegnapi egyeztetésen figyelembe vették azt a közvélemény-kutatást is, amely szerint minden második megkérdezett magyar állampolgár úgy véli, Románia uniós csatlakozásával nő az esélye annak, hogy a román munkavállalók kiszorítják a munkaerőpiacról a magyarokat. A megkérdezettek 62 százaléka támogatja a munkaerő-piac korlátozását a román munkavállalók számára, a bolgárok esetében pedig 54 százalékuk tartja szükségesnek a korlátozó intézkedéseket. A lakosok 43 százaléka a munkanélküliséggel indokolta a korlátozást, 58 százalék pedig attól tart, hogy román és bolgár munkavállalók megjelenése miatt romlani fog a hazai egészségügyi ellátás színvonala. A lakosság félelmeinek azonban ellentmond a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara felmérése, amely szerint a román és bolgár munkaerő szabad beáramlása egy százalékos növekedést jelentene a magyarországi bruttó össztermékben. Parragh László, a kamara elnöke a Népszavának kifejtette: a szabad munkaerő-beáramlás javítaná a magyar vállalatok versenyképességet is. Parragh szerint 30-35 ezer külföldi munkaerő érkezésére lehet számítani a közeljövőben.
Budapest és az építőipar népszerű
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint jelenleg 31 ezer román állampolgár dolgozik Magyarországon munkavállalási engedéllyel, közülük mintegy 17 ezren Budapesten tevékenykednek, és további hétezren dolgoznak Pest megyében, a többi magyarországi területeken már csak kisebb mennyiségben vállaltak munkát román állampolgárok. A munkavállalók egyharmada, az építőiparban tevékenykedik, ugyancsak népszerű ágazat a feldolgozóipar, ahol 5600-an vállaltak munkát.
Megosztott európai munkaerő-piaci stratégia
A román állampolgárok elsősorban Olaszországban és Spanyolországban keresnek munkát. Míg Olaszország szabad munkavállalást ígért, a madridi hatóságok jelezték, két évre zárva tartják munkaerőpiacukat. Franciaország is korlátozza a munkavállalást a román és a bolgár állampolgárok számára. Az újonnan csatlakozott államokra ez a korlátozás valószínűleg két évet tart, hiszen hasonló intézkedésekkel kellett szembenézniük a 2004-ben EU-hoz csatlakozott államoknak is. asonlóképpen döntött Ausztria és Németország is. Nagy-Britannia és Írország kétoldalú egyezmény alapján bizonyos kvóták szerint kívánnak munkavállalási lehetőséget nyújtani a két új tagállamnak.
Hirdetés
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
Hétfőn este tartják a szertartást, amelyen a Vatikán hivatalosan is megállapítja Ferenc pápa halálát; a Szentatya első ravatala a Szent Márta-házban lesz, ahol elhunyt.
Az izraeli hadsereg (IDF) vasárnap elismerte, hogy egy egységének katonái szakmai hibákat követtek el, amikor márciusban lelőttek tizenöt palesztin mentőápolót, illetve tűzoltót a Gázai övezetben – noha az IDF szerint Hamász-tagok is voltak közöttük.
Vlagyimir Putyin orosz elnök nem adott parancsot a rövid húsvéti tűzszünet meghosszabbítására a korábban bejelentett időkereten túl – közölte Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője vasárnap a TASZSZ orosz állami hírügynökség szerint.
Felborult egy motoros kishajó szombat este a Dunán, utasai közül négyen partot értek, egy embert jelenleg is keresnek – közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság vasárnap.
Semmilyen béke nem lehetséges igazi fegyvermentesítés nélkül, a népek védelem iránti igénye ne változzon általános fegyverkezési versennyé – fogalmazott Ferenc pápa húsvétvasárnapi üzenetében.
Nagyszabású rendőrségi művelet zajlik egy lövöldözés után a hesseni Bad Nauheim városában, miután szombat délután 6 óra körül két férfit agyonlőttek egy lakóház előtt.
Ha tényleg megvalósul a teljes tűzszünet húsvét idejére, akkor Ukrajna azt javasolja, hogy hosszabbítsák meg azt az április 20. utáni időszakra is – írta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombaton az X-en.