Hírösszefoglaló • Agim Ceku koszovói miniszterelnök Moszkvába utazik, hogy a tartomány jövõjét illetõ kérdésekrõl tárgyaljon orosz illetékesekkel – közölte a kormányfõ szóvivõje. Ceku egy korábbi nyilatkozatában utalt arra: kérte Moszkvától, hogy hallgassa meg a koszovói albán többség képviselõinek függetlenség mellett szóló érveit. A Koha Ditore pristinai lap azonban tudni véli, hogy az orosz fél eddig nem jelezte hivatalosan fogadókészségét.
A koszovói miniszterelnök szerint egyébként a terület függetlensége „elintézett dolog”. „A fontos államok többsége egyetért abban, hogy a függetlenség az egyetlen járható út” – mondta csütörtökön Pristinában a brit BBC rádiónak. Ugyanakkor a Le Monde francia lap kommentárja szerint semmi sem utal arra, hogy Koszovó státusának kérdése a következõ hónapokban eldõlne. A nyugati országok, amelyek támogatják Koszovó függetlenségét, nem tudják, mit kezdjenek Oroszország ellenkezésével – írta csütörtökön a francia lap pristinai tudósítója. Hozzátette: Vlagyimir Putyin orosz elnök értésre adta, hogy Moszkva élni fog vétójogával az ENSZ Biztonsági Tanácsában, ha a nyugatiak olyan határozatot javasolnak Koszovó jövendõ státusa ügyében, amellyel nem ért egyet. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter úgy vélekedett egy szerdai nyilatkozatában, hogy „nem szabad erõltetni” Koszovó státusának meghatározását, e döntésnek Belgrád és Pristina közötti tárgyalások eredményeként kell megszületnie. Megismételte azt az orosz álláspontot, amely szerint a jövendõ döntés „precedens jellegû” lesz olyan posztszovjet konfliktusokra nézve is, mint a Grúziától gyakorlatilag elszakadt Abházia ügye vagy a Grúziától elszakadni igyekvõ Dél-Oszétia függetlenségi törekvése.
A túlnyomórészt albánok lakta (a helyi szerbek többségének utóbbi években történt elvándorlása nyomán már csaknem kizárólag albán lakosságú) szerbiai tartomány 1999 óta az ENSZ polgári közigazgatása és a NATO katonai ellenõrzése alatt áll. Koszovói albán politikusok és a szerb kormány képviselõi hónapok óta eredménytelenül tárgyalnak a tartomány jövõjérõl. A koszovói albánok függetlenséget követelnek, Belgrád viszont csak nagyfokú autonómiát lenne hajlandó adni, megkövetelve Koszovó megmaradását a szerb állam keretei között. A Nyugat a koszovói albánok, Moszkva pedig Belgrád álláspontjának elfogadására hajlik inkább.
------------
2006. november 03., 00:002006. november 03., 00:00
Málló bankjegyek Németországban Több németországi városban olyan bankjegyek, különösen 50 eurós címletek tûntek fel az utóbbi hónapokban, amelyek még tisztázatlan okokból maguktól megsemmisülnek, számolt be csütörtöki számában a Bild címû német napilap. A hatóságok bûncselekményt sejtenek a rejtélyes bankjegymállás mögött. A Bild által megkérdezett vegyész szakemberek szerint az önmegsemmisítõ folyamat akkor indul be, amikor a bankjegyeket kézbe veszik. A szakemberek valószínûnek tartják, hogy a papírpénzeket szulfátsóval kezelték, amely nedvességgel, például a tenyér izzadságával érintkezve kénsavvá alakul, ez pedig fokozatosan szétmarja a bankjegyet. Ezt a feltételezést támasztja alá, hogy a bankók csak egy kis idõ elteltével kezdenek feloldódni. A szakértõk szerint a gyártási hiba nagy biztonsággal kizárható.
Panama lehet Latin-Amerika ENSZ bt-tagja Guatemala és Venezuela szerdán este lemondott Panama javára, így az utóbbi jelöltetheti magát a latin-amerikai csoportból az ENSZ Biztonsági Tanácsának nem állandó tagjai közé. Panama jelölését még jóvá kell hagynia a latin-amerikai regionális csoportnak, még mielõtt az ENSZ-közgyûlés elé terjesztenék. A jelöltek kiválasztása október 16-án kezdõdött, a közgyûlésben tartott szavazásokon Guatemala rendre fölényesen lekörözte Venezuelát, de sosem kapta meg a jelöltséghez szükséges kétharmados többséget a 192 tagország képviselõjétõl.
Bush: Izrael támadást indíthat Irán ellen George W. Bush amerikai elnök nem zárja ki annak lehetõségét, hogy Izrael megelõzõ csapást mér Irán nukleáris létesítményeire, adta hírül a Jerusalem Post elektronikus kiadása. Az izraeli lap arról tudósít, hogy az Egyesült Államok elnöke nemrég találkozott Jacques Chirac francia államfõvel a Fehér Házban, a megbeszélés témája az iráni atomválság volt. A cikkíró szerint Chirac kérdésére válaszolva, miszerint Izrael megtámadhatja-e Iránt, hogy megakadályozza nukleáris fegyverek elõállítását, az amerikai elnök nem zárta ki ezt a lehetõséget, és azt is jelezte, „megértené”, ha erre sor kerülne. A Maariv címû izraeli lap diplomáciai forrásokra hivatkozva megerõsítette a Bush és Chirac találkozójáról szóló híradásokat.
Hirdetés
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
Az izraeli hadsereg (IDF) vasárnap elismerte, hogy egy egységének katonái szakmai hibákat követtek el, amikor márciusban lelőttek tizenöt palesztin mentőápolót, illetve tűzoltót a Gázai övezetben – noha az IDF szerint Hamász-tagok is voltak közöttük.
Vlagyimir Putyin orosz elnök nem adott parancsot a rövid húsvéti tűzszünet meghosszabbítására a korábban bejelentett időkereten túl – közölte Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője vasárnap a TASZSZ orosz állami hírügynökség szerint.
Felborult egy motoros kishajó szombat este a Dunán, utasai közül négyen partot értek, egy embert jelenleg is keresnek – közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság vasárnap.
Semmilyen béke nem lehetséges igazi fegyvermentesítés nélkül, a népek védelem iránti igénye ne változzon általános fegyverkezési versennyé – fogalmazott Ferenc pápa húsvétvasárnapi üzenetében.
Nagyszabású rendőrségi művelet zajlik egy lövöldözés után a hesseni Bad Nauheim városában, miután szombat délután 6 óra körül két férfit agyonlőttek egy lakóház előtt.
Ha tényleg megvalósul a teljes tűzszünet húsvét idejére, akkor Ukrajna azt javasolja, hogy hosszabbítsák meg azt az április 20. utáni időszakra is – írta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombaton az X-en.
A szentszéki sajtóközpont bejelentette, hogy Ferenc pápa húsvét vasárnap jelen kíván lenni a Szent Péter téren az ünnepi misét követő Urbi et Orbi áldáson. Ferenc pápa virágvasárnap jelent meg a Szent Péter téren rövid időre.
Oroszország egyoldalúan ideiglenes tűzszünetet hirdetett Ukrajnában április 19-től április 21-ig, a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be. A Kreml bízik benne, hogy Kijev is betartja a megállapodást.