Fotó: Európai Parlament
Márciustól folytatódnak a NATO-csatlakozásról szóló tárgyalások Svédország és Törökország között – jelentette be Ulf Kristersson svéd kormányfő az SVT svéd televíziós csatorna adásában.
2023. február 23., 14:362023. február 23., 14:36
A miniszterelnök szerda esti nyilatkozatában azt is elárulta, hogy a Stockholm és Ankara közt újrainduló tárgyalásokra már pontos dátumot is kitűztek,
„Keményen dolgozom azért, hogy együtt csatlakozhassunk (Finnországgal)” – erősítette meg a kormányfő a két észak-európai ország abbéli elhatározását, hogy a közös jelentkezés után a nehézségek ellenére együtt válhassanak a katonai szövetség tagjává. Elvégre – mint mondta – Finnországnak rendkívül hosszú közös határa van Oroszországgal.
Ahhoz, hogy a két ország a katonai szervezet tagjává váljon, előbb mind a 30 NATO-tagállamnak el kell fogadnia és ratifikálnia kell a szervezet bővítését. Már csak két ország beleegyezése várat magára, a múlt hónapban azonban Svédországban több utcai provokáció – köztük egy Erdogan-bábu felakasztása vagy a Korán elégetése – miatt Ankara közölte, hogy Svédország felvételét nem tudja támogatni.
Előfordulhat, hogy Törökország a két jelentkező skandináv állam közül csupán Finnország NATO-csatlakozását hagyja jóvá, Svédországét nem – erről Recep Tayyip Erdogan török elnök beszélt.
Nyilvánvaló, hogy Svédország nem várhatja Törökország támogatását a NATO-csatlakozást illetően, miután Stockholm okot adott a szombati „gyalázatos” Korán-égetésre a svéd fővárosban – jelentette ki Recep Tayyip Erdogan török elnök hétfőn
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap.
A magyar kormány nem foglal állást egyik jelölt mellett sem, a jövőbeni megválasztott elnökkel viszont – az RMDSZ-szel egyeztetve – jó kapcsolatot kívánnak kialakítani a jövőben jelentette ki a Híradó.hu kérdésére Nacsa Lőrinc.
Rómában folytatta külföldi turnéját szerdán George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje.
szóljon hozzá!