Fotó: MTI
2007. március 16., 00:002007. március 16., 00:00
Boross Péter egykoriminiszterelnök provokátoroknak nevezte a bekiabálókat,és sajnálatát fejezte ki, hogy a nyolcszázéves árpádsávos zászlót„gazfickók szentségtelenítik”. A rendfegyelmét biztosító rendőrök nemavatkoztak be.
A tegnapi megemlékezésekBudapesten helyi idő szerint reggel kilenc órakor kezdődteka fémkordonnal körbezárt a Kossuth téren. Amintegy kétszáz résztvevő pfújolássalés fütyüléssel fogadta GyurcsányFerenc miniszterelnököt, aki Sólyom Lászlóköztársasági elnököt helyettesítveadott engedélyt a Magyar Köztársaságlobogójának felvonására. A füttykoncertcsak a Himnusz elhangzásakor és a zászlófelvonásakor hallgatott el. Az ünnepi eseményenrészt vett Szili Katalin, az Országgyűléselnöke, Bihari Mihály, az Alkotmánybíróság,valamint Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróságelnöke. A Fidesz és a KDNP nem vett részt azállami lobogó felvonásán, mertközleményük szerint elfogadhatatlannak tartják,hogy „a Gyurcsány-kormány börtönbe zárjaaz állami lobogót”.
A zászlófelvonásután a közjogi méltóságok koszorúthelyeztek el Kossuth Lajos szobránál, majd a NemzetiLovas Díszegység vezetésével ünnepimenet vonult át a Batthyány-örökmécseshez.A miniszterelnök távozását követelőkközül viszont sokan maradtak a téren, ésGyurcsány-ellenes jelszavakat skandáltak.
Az örökmécseshezvezető útvonalon a rendőrök biztonságiintézkedésként minden táskátátvizsgáltak, volt, akit arra is megkértek:igyon bele a táskájából előkerültásványvizes palackba, hogy bebizonyítsa: valóbanvíz van benne.
Tojásdobálás a Petőfi-szobornál
A magyar Nemzeti Múzeumnálhelyi idő szerint 11 órakor kezdődött, CsaládunkMagyarország című állami ünnepségenszínészek, táncosok idézték fel az1848–49-es forradalom és szabadságharc hangulatát.A helyszínen mintegy 15 ezer ember gyűlt össze. Azünnepségen megjelent Gyurcsány Ferenc kormányfő,Szili Katalin házelnök, Bihari Mihály, azAlkotmánybíróság és Lomnici Zoltána Legfelsőbb Bíróság elnöke, továbbáHavril András, a Magyar Honvédség vezérkarifőnöke. Miközben a Nemzeti Múzeumnál tartottaz állami emlékműsor, folyamatosan érkeztek azAstoria felől az emberek. Ifjabb Hegedűs Lórántreformátus lelkész vezetésével többezer ember árpádsávos zászlókalatt érkezett a múzeumhoz.
Az emlékműsort folyamatosfüttyszó és bekiabálás zavarta meg,a hangoskodók a miniszterelnök és kormányatávozását követelték. A füttyszóa 11 órakor megszólaló harangszónál,a Szózat, valamint a Himnusz hangjaira csitult el rövididőre.
A Nemzeti Múzeumnáltartott ünnepséget követően több ezer emberindult a Március 15. térre, a Petőfi- szoborhoz, aFővárosi Önkormányzat ünnepségénekhelyszínéhez. Demszky Gábor főpolgármestera megemlékezésen hangsúlyozta: ebben azországban a békeszerető demokraták,konzervatívok, szocialisták és liberálisokvannak többségben. „Tízből kilenc magyar tartvelünk. Mindazok, akik nem hisznek a két, szembenállóés örökösen háborúzóMagyarország rémálmában. Mindazok, akiknem az ökölbe szorított kéz, hanem akinyújtott kéz hívei. Mindazok, akik jobbanszeretik lerakni az utcakövet, mint felszedni éselhajítani őket. Mi vagyunk többen.” – fogalmazott afőpolgármester. Demszky beszéde alatt biztonságiemberek fekete automata esernyőkkel védték a szónokota bedobált tojástól. A főpolgármestertbeszéde végén eltalálta egy tojás.
Néhány személy akordont benyomva hangoskodással, bekiabálássalzavarta meg az ünnepséget, egy férfi pedig egyrendőrre támadt. A Petőfi-szobornál egy pillanatraledöntötték a kordont, amikor Budapestfőpolgármestere az árpádsávos zászlótszidta. Az eseményen részt vett többek közöttGyurcsány Ferenc, Szili Katalin és Rogán Antal,az V. kerület fideszes polgármestere. A miniszterelnökhelyett Kóka János gazdasági miniszterkoszorúzott a kormány nevében.
Kétszázezren a Fidesz-nagygyűlésen
Közben a Hősök terénmintegy ötezren vettek részt a Magyar Igazság ésÉlet Pártja (MIÉP) rendezvényén,ahol Csurka Isvtán pártelnök úgyfogalmazott, forradalom lesz, ha a Gyurcsány-kormánynem távozik. Csurka arra biztatta a résztvevőket, hogyvegyenek részt a Fidesz-nagygyűlésen, amely 16 órakorkezdődött az Erzsébet híd pesti hídfőjénél.Az ellenzéki párt által rendezett ünnepségenmintegy 200 ezer ember gyűlt össze, a tömeg túlnyúltaz Astorián, a rendőrség a Múzeum körutatés a Rákóczi út egy részétis lezárta. A környező mellékutcákbanrohamrendőrök várakoztak csapatszállítóautókkal.
A nagygyűlést Deutsch-FürTamás frakcióvezető-helyettes nyitotta meg, majdSchöpflin György fideszes EP-képviselő azösszefogás szükségességérőlbeszélt. A rendezvényen külföldi vendégekis felszólaltak, köztük Antonio Tajani, az EurópaiNéppárt olasz alelnöke, valamint VitautasLandsbergis volt litván államfő. Ezt követőenmondott beszédet Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, adicsőséges 1849-es tavaszi hadjáratra emlékezve,ami a szabadság reményét hozta el a fővárosba.„1848 idén is győzött, éljen a szabad március15-e” – mondta Orbán, majd a korábbi fideszesszónokokhoz hasonlóan a jelenlegi kormányttámadta. „A hatalom a végzete felé masírozik”– fogalmazott a pártelnök, aki szerint az egyetlen út,hogy a jelenlegi kormány képviselőiből állóúj arisztokrácia felett győznie kell az újtöbbségnek. Orbán Viktor leszögezte: a népnekjoga van elkergetni a kormányt, ha az a nép ellenkormányoz.
A Fidesz-rendezvény résztvevőirendben távoztak a nagygyűlés helyszínéről.Eközben több száz ember gyülekezett a Kossuthtéren, ahol a rendőrség a fémkordonon belülvigyázott a rendre. Kordonokkal kerítették el aNemzeti Nyomozó Iroda Arad utcai épületétis, ahova a csütörtök délután őrizetbevett Budaházy Györgyöt bevitték. Budaházyta tavaly szeptemberi zavargások óta körözte arendőrség erőszakos, garázda cselekményekelkövetésének gyanújával.
A Nemzeti Múzeum előtt mintegyezerötszáz ember gyűlt össze, ahol a Goj Motorosokegyesület demonstrációt hirdetett. Lapzártánkkora rendőrség könnygázzal és vízágyúkkalpróbálta meg feloszlatni az Andrássy úton,a Terror Házánál összegyűlt tömeget.n
Õrizetbe vették Budaházy Györgyöt
A rendőrség csütörtököndélután a budapesti Deák téren elfogtaBudaházy Györgyöt, aki a Magyar Televízióépületének 2006. szeptemberi ostroma ótakörözés alatt áll. Budaházy ésLelkiismeret 88 nevű mozgalma 2002-ben tett szert országosismertségre, amikor néhány száz emberrelelfoglalta az Erzsébet hidat, követelve az országgyűlésiválasztások megismétlését. A férfitöbb kormánypárti rendezvényt is megzavarttársaival az elmúlt években. Budaházytállamellenes bűncselekmények elkövetésévelgyanúsítják, a rendőrség a Szabadságtéri szovjet emlékmű megrongálása miattadott ki elfogatóparancsot ellene.
Sólyom a nemzet egységéthangsúlyozta
Sólyom Lászlóköztársasági elnök kora délutánlátogatott el A szabadság 12 pontja címűrendezvényre a Lánchídra, ahonnan gyalog ment aParlamentbe. Sólyomnak a Nemzeti dal példányátnyújtották át, és egy kokárdáttűztek a zakójára. Az Országházbantartott ünnepségen a köztársaságielnök a miniszterelnök előterjesztéséreKossuth- és Széchenyi-díjakat, továbbáa Magyar Köztársasági Érdemrendkitüntetéseit nyújtotta át. Ünnepiköszöntőjében hangsúlyozta, a magyar nemzetegységét fejezte ki az is, hogy kolozsvárilátogatásán állami kitüntetéseketadhatott az erdélyi magyaroknak.
Kijevnek vissza kell vonnia az oroszajkú lakosságot diszkrimináló összes ukrán törvényt – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Rosszija 1 televízió vasárnapi Moszkva. Kreml. Putyin című műsorában.
Az Ukrajna függetlenségének napja alkalmából vasárnap közzétett üzenetében Nicușor Dan megerősítette, hogy Románia támogatja Ukrajna „jogos önvédelmi erőfeszítéseit”.
Ilie Bolojan szombaton Chișinăuban kijelentette, hogy az elmúlt 35 évben a Románia és a Moldovai Köztársaság közötti egykori szögesdrótkerítés a remény, a barátság és a szolidaritás terévé változott.
Az Egyesült Államok kormánya azonnali hatállyal leállította a dolgozói vízumok kiadását külföldi teherautó-sofőrök számára, és pénteken több tíz millió külföldi vízumának felülvizsgálatát is elindította.
Donald Trump amerikai elnök is értesült arról, hogy Ukrajna megtámadta a Magyarországot és Szlovákiát ellátó Barátság kőolajvezetéket, és dühös miatta – derült ki pénteken.
Ismét megtámadta a Magyarország és Szlovákia ellátásához nélkülözhetetlen Barátság kőolajvezetéket az ukrán hadsereg.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök kijelentette, hogy elrendelte a tárgyalások megkezdését az összes túsz szabadon bocsátásáról és a gázai háború befejezéséről „Izrael számára elfogadható feltételekkel”.
Úgy tűnik, Donald Trump amerikai elnök arra ösztönzi Ukrajnát, hogy lépjen fel támadólag Oroszországgal szemben – legalábbis ez hámozható ki az elnök csütörtöki bejegyzéséből, amit a Truth Socialon tett közzé.
Egyes európai országok azt szeretnék, ha Donald Trump elnök amerikai vadászgépeket telepítene Romániába az Egyesült Államok által az ukrajnai háború befejezésére nyújtott biztonsági garanciák részeként a brit The Times információi szerint.
Szükség esetén Magyarország örömmel biztosít helyszínt az ukrajnai béketárgyalásokhoz – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Budapesten.