Kemény fellépés. Ludivine Dedonder védelmi miniszter belga katonák társaságában
Fotó: Ludivine Dedonder/Facebook
Rendkívüli intézkedés keretében feloszlattak egy, a belga fegyveres erőkhöz tartozó, mintegy 30 katonából álló szakaszt súlyos erőszak és zaklatások miatt – közölte csütörtökön Ludivine Dedonder belga védelmi miniszter.
2024. március 14., 16:282024. március 14., 16:28
2024. március 14., 16:332024. március 14., 16:33
A súlyos incidenseket az amay-i 4. műszaki zászlóalj egyik szakaszán belül követték el. Dedonder arról számolt be, hogy tavaly év végén jutott a tudomására, hogy „strukturális problémák vannak a zászlóaljon belül”. Hozzátette, hogy azonnal vizsgálatot indítottak, amely a „súlyos erőszakos cselekményekre” összpontosított. „Egyebek között megalázó bánásmódról, testi sértésről, zsarolásról, katonák közötti fenyegetésekről, nyomásgyakorlásról és az ezekről az incidensekről való hallgatási kötelezettségről van szó” – taglalta csütörtöki sajtótájékoztatóján Dedonder.
A belga sajtónak nyilatkozók szerint a szóban forgó események több hónapon, sőt több éven keresztül zajlottak. A védelmi miniszter szerint az érintettek között voltak tisztek, altisztek, önkéntesek, tapasztalt és kevésbé tapasztalt katonák. Dedonder azonban hangsúlyozta, hogy nem a zászlóalj egész személyzete érintett ebben az ügyben.
Egyelőre 14 személlyel szemben indított eljárást a szövetségi ügyészség – tette hozzá az RTBF közszolgálati média. A miniszter megerősítette, hogy hogy több embert már védelem alá helyeztek, míg a gyanúsítottakat elbocsátották vagy áthelyezték más egységekhez. Hangsúlyozta továbbá, hogy az ország hadseregében nincs helye a szexizmus, a rasszizmus vagy a szélsőségesség semmilyen formájának.
Hofman admirális szerint „komoly döntésről van szó, valószínűleg az egyetlen ilyen jellegű intézkedés a belga hadsereg közelmúltbeli történetében”. „A szakasz feloszlatásáról szóló döntésnek példaként is kell szolgálnia, és elgondolkodtatónak kell lennie” – mondta a tábornok.
Az amay-i zászlóalj 1913-ban alakult, és részt vett az első világháborúban. Nagy hírnévnek örvend a belga hadseregen belül.
Nyugat-Európában jórészt a Románok Egyesüléséért Szövetséget (AUR) támogatták az ott élő románok a vasárnapi parlamenti választáson – derül ki az összesített eredményekből.
Izraelben holttá nyilvánítottak egy újabb túszt, akit már tavaly október 7-én megöltek – jelentette az izraeli hadsereg (IDF) hétfőn.
Terrorista bűncselekmények előkészítése vádjával indítottak büntetőeljárást Svédországban három, az Iszlám Állam terrorszervezethez köthető személy ellen – közölte hétfőn a svéd ügyészség.
Elnöki kegyelemben részesítette Joe Biden amerikai elnök a fiát, Huntert, akit két büntetőügyben talált bűnösnek a bíróság korábban az év során – jelentette be az elnök a Fehér Ház közleményében vasárnap este.
Ha Ukrajna csatlakozna a NATO-hoz, akkor a szövetség 5. cikkelye szerinti kollektív védelem elve nem vonatkozhatna az aktív harcokkal szembenéző ukrán területekre – jelentette ki Volodimir Zelenszkij elnök vasárnap.
Szíriai és orosz repülőgépek fokozták az ellenzéki erők elleni támadásokat Észak-Szíriában, megtorlásul azért a váratlan támadásért, amelynek következtében a rezsim elvesztette az ellenőrzést az ország második legnagyobb városa, Aleppó fölött.
Ferenc pápa üdvözölte a Libanonban megszületett tűzszünetet a Szent Péter téren mondott beszédében advent első vasárnapján, amelyen életbe lépett a karácsonyi időszakra és már a jubileumi szentévre készülő rendkívüli biztonsági terv.
Svájcban dolgozó fiatal gyimesiek is szavaztak a parlamenti választáson – posztolta a közösségi oldalon Tánczos Barna szenátor.
Magyarországon élő román állampolgárok is élnek a szavazati jogukkal, és magyarországi értelmiségiek is szavazásra buzdítanak minden romániai magyart.
Továbbra is többen szavaznak a diaszpórában a parlamenti választáson, mint négy évvel ezelőtt: a vasárnap 12 órás adatok szerint 243 904 román állampolgár adta le a voksát külföldön.
szóljon hozzá!