A pártok elítélik az erőszakot
• A magyar Országgyűlés tegnap ötpárti nyilatkozatot fogadott el mindössze két ellenszavazat és két tartózkodás mellett. A dokumentum aláírói arra kérik Magyarország polgárait, hogy „politikai vitáikat az erőszak eszközét egyértelműen elutasítva, a más nézetek képviselőivel szembeni toleranciával, az ország nyugalmának és rendjének megőrzése mellett folytassák le”, ugyanakkor felszólítják a rendbontókat, hogy hagyjanak fel a rombolással, mások testi épségének veszélyeztetésével és a további jogsértésekkel. „Hazánknak mindenkor igazmondásra, őszinteségre, tisztességre, nyugalomra és rendre van szüksége” – olvasható az öt parlamenti párt közös nyilatkozatában.
Sólyom László köztársasági elnök köztörvényes bűncselekménynek minősítette a keddre virradóra történteket a Magyar Televíziónál (MTV). Olyan cselekményekről van szó, hangsúlyozta Sólyom, „amelyeket semmi nem igazolhat, amelyek ellen a legszigorúbban fel kell lépni, és amelyektől az államnak teljes erejével meg kell védenie polgárait és saját intézményeit is.” A köztársasági elnök kedden délután hivatalában fogadta Petrétei József igazságügyi és rendészeti minisztert és az illetékes rendőrségi vezetőket, azért hogy részletes tájékoztatást adjanak az államfőnek a történtekről. Petrétei egyébként a Szabadság téri tüntetés idején felajánlotta lemondását, amit a miniszterelnök nem fogadott el.
Bűncselekménynek minősítette a televízió székházánál történteket Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is, miután a kórházban felkereste azokat a rendőröket, akik az éjszakai tüntetés során sérültek meg. A miniszterelnök nemzetközi sajtótájékoztatóján elmondta, határozottabb, egyértelműbb és eredményesebb fellépést vár el a rendőrségtől a következő napokban, ugyanakkor reméli, hogy erre nem lesz szükség. Gyurcsány szerint az elmúlt napok történéseit nem szabad összetéveszteni az 1956-os forradalommal, és az MTV elleni támadás kapcsán kijelentette: szégyelli magát azok nevében, akik ezt a képet keltették Magyarországról.
„A Magyar Szocialista Párt (MSZP) parlamenti frakciója elítéli azokat, akik törvénytelen eszközökkel a közrend és a közbiztonság ellen támadtak” – jelentette ki sajtótájékoztatóján Lendvai Ildikó frakcióvezető. Lendvai szerint a szocialisták elvárják a Fidesztől és a Kereszténydemokrata Néppárttól (KDNP), hogy azonnal határolódjanak el azoktól a szimpatizánsaiktól, akik a randalírozásokban részt vettek.
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke tegnap sajtótájékoztatón kijelentette, pártja elítéli az erőszakot, ugyanakkor megérti az elkeseredett embereket. „Nem kérünk sem a Gyurcsány-csomagból, sem a provokátorokból, sem az erőszakból, van egy más lehetőség, ezt úgy hívják október 1-je” – utalt az önkormányzati választásokra Orbán. Szijjártó Péter pártszóvivő bejelentette, hogy a Fidesz megtartja szeptember 23-ára tervezett nagygyűlését. A szóvivő korábban elmondta, a Fidesz elnöksége szerint a hétfő éjjel történtekért személyesen és egyedül Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a felelős, és arra kérte a demonstrálókat, hogy a törvényi előírásoknak megfelelően viselkedjenek, és ne üljenek fel semmilyen provokációnak. A Szabad Demokraták Szövetsége (SZDSZ) a leghatározottabban elítéli az erőszakos cselekményeket, amelyekért közvetlenül azok felelősek, akik elkövették – közölte Kuncze Gábor pártelnök. „Ezek az események veszélyeztethetik azt, amin a rendszerváltás óta, sőt azt megelőzően is dolgoztunk, a békés rendszerváltás, a politikai stabilitás Magyarország egyik legfontosabb értéke volt” – fogalmazott a liberális politikus.
A Magyar Demokrata Fórum (MDF) elnöke szerint Gyurcsány Ferencnek bocsánatot kell kérnie, és le kell mondania. Dávid Ibolya szerint egy olyan bizalmi válságban, mint amilyenben most van Magyarország, nem irányíthatják az országot azok, akik miatt a válság kialakult.
--------
Az MPSZ szolidáris
a tüntetőkkel
• A magyarországi eseményekre reagálva a sepsiszéki Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) békés, gyertyás tüntetést szervez Sepsiszentgyörgyön tájékoztatott Gazda Zoltán. Az MPSZ sepsiszéki elnöke a Krónikának elmondta, csütörtök estére azokat hívják tüntetésre, akik jelenlétükkel kívánnak tiltakozni a Gyurcsány-kormány hazugságpolitikája ellen, kérve a kormány azonnali lemondását és új választások kiírását. Gazda Zoltán eredeti elképzelése szerint a békés megmozdulást a csíkszeredai magyar konzulátus épülete előtt szervezték volna, de az MPSZ országos vezetőségének döntése értelmében erre ott nem került sor. Ezért a sepsiszéki MPSZ csütörtök este fél nyolcra a sepsiszentgyörgyi Szabadság térre várja azokat, akik úgy érzik, hogy a Kárpát-medence magyarok lakta területein helyre kell állítani a több éve tartó nemzetellenes politizálást, jelentette ki Gazda.
Király András RMDSZ-es képviselő, a szövetség Arad megyei szervezetének elnöke azonban az MPSZ-szel szemben azt állítja, hogy az erdélyi magyarságnak nem szabad beavatkoznia Magyarország belügyeibe. Király szerint az erdélyi magyarok állásfoglalása azért sem indokolt, mert a Magyarországon kirobbant botránynak olyan politikai vonatkozásai vannak, amelyek a közelgő helyhatósági választásokkal kapcsolatosak. Az MPSZ kezdeményezését kommentálva Király megjegyezte, hogy tüntetést akkor sem szabad rendezni, ha az békés.
--------