Kevesebb rendzavarás Budapesten
• Lényegesen kisebb mértékű rendzavarások történtek a tegnapra virradó éjszakán Budapest utcáin, a Kossuth téren az elmúlt két éjszakához hasonlóan tízezres tömeg tüntetett. Az Országház előtti téren este kilenc óra után mintegy tizenötezer ember gyűlt össze, a tömeg Gyurcsány Ferenc és a kormány leváltását, valamint új választások kiírását követelte. A színpadon beszédeket mondtak, a szónokok az erőszakos megnyilvánulásoktól való tartózkodásra szólították fel a jelenlévőket. A tüntetés helyszínén jelentős rendőri erők álltak készültségben, a Szabadság térre vezető utcákat lezárták, a Magyar Rádiónál és az MSZP Köztársaság téri székházánál is rendőrök sorakoztak és fémkordont is álltak.
Rendbontás az Andrássy úton
Éjfél után mintegy kétszáz fős csoport gyűlt össze az Andrássy úton, a Terror Háza Múzeumnál. Nem sokkal ez után a rohamsisakos és védőpajzzsal felszerelt rendőrök is megérkeztek, és távozásra szólították fel a tüntetőket. A rendőrök több személyt a földre tepertek, és a rabszállító autóba zárták őket. A Kossuth téren egy óra körül kezdett feloszlani a tömeg, és egyre több tüntető indult a Nyugati pályaudvar felé, ahol a rendőrség könnygázt vetett be, és több személyt előállított. Később az Oktogonhoz érkezett egy háromszáz fős tömeg, itt a rendőrség új típusú, hatékonyabb könnygázt használt a tüntetők ellen, több személy megsérült a kilőtt könnygázgránátoktól. A rohamrendőrök a Blaha Lujza tér felé szorították a tömeget, többen a Dohány utcában próbáltak barikádot építeni, de a rendfenntartók feloszlatták a csoportot. A rendőrség visszavonulása után a Blaha Lujza téren mintegy háromszáz demonstráló és nézelődő maradt, de további rendbontás már nem történt.
A demonstrálók közül mintegy tizenöt embert vittek kórházba, többségüket könnyebb sérülésekkel, a rendőrök közül senki nem sebesült meg. A rendőrség több mint hatvan embert állított elő rendbontás, csoportos garázdaság és hivatalos személy elleni erőszak miatt.
Demszky Gábor, Budapest főpolgármestere szerint az éjszakai tüntetések nyomán a főváros kárelhárítási költségei 50 millió forintra rúgnak, az állami tulajdonban okozott károk értéke pedig meghaladja a 100 millió forintot.
A Pesti Központi Kerületi Bíróság összesen négy személyt ítélt 3-3 nap elzárásra, a fiatalokat az elmúlt napok budapesti összecsapásai után vették őrizetbe. A fiatalok ellen azért tett szabálysértési feljelentést a rendőrség, mivel trágár szavakat kiabáltak az utcán, és cigarettáztak a buszon. A bíróság előzetes letartóztatásba helyezett három férfit, akik kedden hajnalban a rendőrökre támadtak, és garázdálkodtak a Magyar Televízió székházánál.
Tüntetők: minden képviselő mondjon le
Tegnap délután petíciót ismertetett a Kossuth téren a Nemzeti Felemelkedési Mozgalom képviselője. A dokumentumban azt javasolják, hogy a választók gyakoroljanak nyomást a „Gyurcsány Ferencnek asszisztáló parlamentre”, és minden, de legalább 139 képviselő mondjon le, hogy a köztársasági elnök új választásokat írhasson ki.
A Kossuth téren bejelentették a Forradalmi Nemzeti Bizottmány megalakulását is. Tamás Károly volt ’56-os elítélt szerint a bizottmányt az 1956-os forradalom szerves folytatásának tekintik, céljai maradéktalan megvalósítása érdekében, ezek: Magyarország függetlenségének és szabadságának megőrzése és ápolása, egy olyan felelős kormány által, amely az Európai Unió keretein belül, de a magyar érdekeket nem feladva, keményen harcol értük. A bizottmány tagjai között szerepel Ekrem Kemál György, a tüntetések egyik szervezője, Wittner Mária, a Fidesz országgyűlési képviselője, Kőrösi Imre, illetve ifjabb Hegedűs Loránd lelkész, és Suszter Loránt rockénekes is.
Bombariadók Budapesten
Bombariadó miatt tegnap reggel lezárták a Keleti pályaudvar teljes területét. A pályaudvart tűzszerészek vizsgálták át, de nem találtak bombát, így hamarosan újra megindult a forgalom. Szintén bombariadó miatt ürítették ki tegnap dél körül az Oktatási és Kulturális Minisztérium épületét is. A tűzszerészek átvizsgálták az épületet, de nem találtak bombát.
Zavargások más városokban is
Nemcsak Budapesten történt rendbontás a tegnapra virradóan. Pécsett ismeretlenek megrongálták az MSZP két épületét, a pártszékház bejárati ajtaját betondarabokkal dobálták, a képviselőjelöltek arcképét bemutató kirakat üvegére pedig a „Halál rátok!”, „Halál az MSZP-re!”, „Halál Gyurcsányra!” szövegeket írták. Szombathelyen is megrongálták a nagyobbik kormánypárt helyi irodáját, amelynek ablakát festékszóróval fújták le. A városban egyébként szintén tüntettek a Fő téren, a rendőrségnek nagy erőkkel kellett kivonulnia a tömeg feloszlatására.
----------