Fotó: Tóth Gödri Iringó
Nem szerepel a kormányprogramban az állampolgárság megadása a bevándorló gyerekeknek – jelentette ki Tommaso Foti, az Olasz Testvérek (FdI) kormánypárt képviselőházi frakcióvezetője a La Stampa című napilapnak adott, hétfőn megjelent interjújában.
2024. augusztus 19., 20:232024. augusztus 19., 20:23
Ha ez valóban sürgős ügy, akkor a baloldal miért nem foglalkozott vele, amikor kormányon volt? – tette fel a kérdést, utalva a 2011 és 2022 között hatalmon volt baloldali kormányokra.
Az Olasz Testvérek, a Liga és a Hajrá Olaszország (FI) alkotta jobbközép kormány számára az Olaszországban élő, ott született vagy olasz iskolába járó bevándorló gyerekek állampolgársághoz való juttatása nem számít prioritásnak.
Megjegyezte, hogy 2022-ben az Európai Unió tagországai közül Olaszország részesítette a legtöbb külföldit állampolgárságban: több mint 213 ezer embert, akiknek 37 százaléka 19 év alatti volt.
Tommaso Foti hangsúlyozta: nem tart attól, hogy az FI és a balközép ellenzék között megállapodás jön létre az állampolgárság kérdésében.
A Hajrá Olaszország képviselőházi frakcióvezető-helyettese Manlio Messina a RAI3 közcsatorna hétfő reggeli műsorában megerősítette, hogy a kérdés nem szerepel a kormányprogramban, és a Hajrá Olaszország szövetségeseivel egyetértésben szavaz mindig a parlamentben.
Az ország és a kormány számára prioritásnak jelenleg az adók és az államadósság csökkentése, a közbiztonság erősítése számít – mondta Raffaele Nevi, a Hajrá Olaszország szóvivője, a La Repubblica napilapban. Emlékeztetett, hogy az olasz iskolákba járó bevándorló gyerekek esetleges állampolgárságát három évvel ezelőtt a párt azóta elhunyt vezetője, Silvio Berlusconi vetette ismét fel. Berlusconi támogatta, hogy a legalább két olasz iskolai ciklust, például az általános iskola öt éves alsó és három éves felső tagozatát végig járó bevándorló gyerekek állampolgársági kérelmet nyújthassanak be, de azt a „jó magaviseletükhöz” is kötötte.
– hangoztatta Raffaele Nevi. Elutasította, hogy a kérdésben bármilyen közeledés történne a Hajrá Olaszország és a baloldali ellenzék között.
Az olimpiai játékokon szereplő bevándorló hátterű, olasz sportolók indították újra a vitát az állampolgárságról azok számára, akik Olaszországban születnek és nőnek fel- nyilatkozta Laura Boldrini a baloldali Demokrata Párt (PD) képviselője, a római alsóház emberjogi bizottsága elnöke, 2008 és 2013 között az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNCHR) dél-európai szóvivője.
– írta közösségi oldalán Boldrini. Hozzátette, a PD több törvényjavaslatot is benyújtott már, de egyiket sem tűzték napirendre.
Szüleik kérelmezhetik saját maguknak, majd utána gyermekeiknek. Az Olaszországban felnőtt bevándorló gyerekek a tizennyolcadik évük betöltése után folyamodhatnak önként állampolgárságért, de annak feltételei között szerepel az állandó munkavégzés és az adófizetés.
A baloldali pártok évtizedek óta az Olaszország területén született gyerekek automatikus állampolgárságát szorgalmazzák (latinul ius soli, vagyis terület szerinti). Az iskolába járáshoz kötött (ius scholae) állampolgárság lehetőségét elsőként Matteo Renzi, a PD egykori kormányfője akarta bevezetni 2015-ben, de a tervezet nem ment át a parlamenten.
A pedagógus-szakszervezetek adatai szerint az óvodákba és a nyolc évfolyamos általános iskolákba több mint 871 ezer külföldi tanuló jár, a gyerekek 10,6 százaléka.
Nekünk 1956 tanulsága az, hogy csak egyetlen dologért, Magyarországért és a magyar szabadságért szabad harcolnunk – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján tartott ünnepségen szerdán Budapesten.
Ferenc pápa negyedik enciklikája csütörtökön jelenik meg, és szemléletváltást sürget a világ mai kihívásaival szemben – közölte a Vatikán.
Katonai tiszteletadással, Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter jelenlétében felvonták a nemzeti lobogót az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján szerda délelőtt Budapesten.
A Gázai övezetben a Hamász iszlamista terrorszervezet ellen, és a Libanonban az Irán támogatta síita Hezbollah milícia ellen folytatott háborúról és azok után várható rendezésrőltárgyalt Antony Blinken és Benjámin Netanjahu kedden.
Oroszország tart attól, hogy Kína keményen fog reagálni észak-koreai katonák bevonására az ukrajnai háborúba – vélekedett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden, újságíróknak nyilatkozva.
Drasztikusan csökkent a háború kezdete óta a születések száma Ukrajnában, csak az idei év első felében háromszor annyian haltak meg, mint ahányan születtek – írta hétfőn az Ukrinform állami hírügynökség.
A konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) vezetőjét, Karl Nehammer hivatalban lévő kancellárt bízta meg kormányalakítással Alexander van der Bellen osztrák államfő. A választásokat megnyerő Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) ellenében alakítanának kormánykoalíciót.
Az Európai Parlament jóváhagyta azt a pénzügyi támogatási csomagot, mely egy 35 milliárd eurós kölcsönt, valamint egy olyan hitel-együttműködési mechanizmust foglal magában, amely 45 milliárd euróig nyújtott hitelek visszafizetésében segíti Ukrajnát.
Észak-Korea tagadta hétfőn, hogy csapatokat küld Oroszországnak az ukrajnai háborúban való részvételre, sőt, Phenjan egyik képviselője az ENSZ-ben „alaptalan pletykának” nevezte Szöul állítását.
Az európai bankokban befagyasztott orosz vagyonból származó uniós hiteltámogatás célja, hogy Oroszország mint agresszor fizesse ki az általa okozott károk költségeit Ukrajnának.
szóljon hozzá!