2007. február 02., 00:002007. február 02., 00:00
Az elmúlt évben háromország javított 2005-ös pozícióján:Lengyelország a 10.-ről a 9.-re, Románia a 18.-róla 17.-re, míg Lettország az utolsóról azutolsó előttire tornászta fel magát. MivelRománia lakossági számaránya mintegykétszer nagyobb a magyarországinál, az egy főreeső 4482 eurós GDP közel fele a magyarországi8851 eurónak. Az egy főre eső GDP esetében Romániacsak Bulgáriát előzi meg az EU-ban, Magyarországa 21. helyen van.
Ennek ellenére a szakértőkszerint Romániában látványos a gazdaságifellendülés, hiszen egy év alatt 18 milliárddollárral bővült a bruttó össztermék,a 8 százalékos gazdasági növekedésmellett a lej 3 százalékponttal erősödött azeuróhoz viszonyítva. Magyarország esetébenaz elmúlt 12 hónap egymilliárd eurós GDP-és 4 százalékos gazdasági növekedésthozott, míg a forint mintegy 6,5 százalékotveszített értékéből a közöseurópai fizetőeszközzel szemben.
Ion Ghizdeanu, a Nemzeti ElőrejelzésiBizottság (CNP) elnöke a növekedéstelsősorban az iparban és az építkezésekterületén tapasztalt, minden előzetes várakozástmeghaladó fejlődésnek tulajdonítja. Az iparbanelőállított bruttó hozzáadott érték7,3 százalékkal, az építőiparban pedig18,1 százalékkal lett nagyobb 2006-ban, míg aszolgáltatási szektor 7,7 százalékkalnövekedett az elmúlt évben.
A világ legnagyobbexporthitel-biztosítója, a francia Coface szerint2006-ban a romániai cégek 60 százaléka 10százalék feletti üzletiforgalom-növekedéstprodukált – számolt be a Ziarul Financiar gazdaságiés pénzügyi napilap. „A romániai cégekteljesítménye főleg a magyarországi vállalatokmérlegének tavalyi alakulásávalösszehasonlítva értékelhető igazán.Ez utóbbiak 25 százaléka vagy veszteségesvolt, vagy nyereségének csökkenésévelkellett szembenéznie” – nyilatkozta Cristian Ionescu, aCoface romániai vezérigazgatója. Romániatavalyi gazdasági erősödésének motorjáta belső fogyasztás erőteljes növekedésejelentette, ami egyenes következménye volt egyrészta nettó jövedelmi mutatók emelkedésének,másrészt a fogyasztási hitelek robbanásszerűfejlődésének. 2006-ban az országba 8,7 milliárdeurónyi külföldi befektetés érkezett,s ez az előrejelzések szerint az elkövetkezendő kétévben sem fog évi 5,3 milliárd euró alásüllyedni. Ionescu szerint a legmegbízhatóbb,legstabilabb román cégek a számítástechnika,az autógyártás, illetve a távközlésiszektorban találhatók, a legkockázatosabbnakítéltek pedig a mezőgazdaság, a textilipar, akiskereskedelem és a bútorgyártásterületén tevékenykednek.
A Coface – amely a Romániábaexportálni szándékozó külföldi,főleg francia cégek számára állítössze makrogazdasági tanulmányokat, ésellátja őket stratégiai tanácsokkal –Romániának az A4-es minősítést adta 2007első negyedévére, amely megegyezik a tavalyiértékeléssel. A régióbólegyébként Szlovénia rendelkezik a legjobb, A1-eskockázati besorolással, Csehország A2-estkapott, míg Magyarország az egyetlen, melynek eddigiA2-jét A3-asra csökkentette a Coface. Bulgáriaugyancsak A4-est kapott, javítva ezzel a tavalyi B+-át.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.