Fotó: Pixabay.com
A román kormány kizárná a kínai cégeket az infrastrukturális beruházásokra kiírt közbeszerzési pályázatokból, miután elfogadott erről egy emlékeztetőt – adta hírül hétfőn a román média.
2021. február 01., 20:332021. február 01., 20:33
2021. február 01., 22:182021. február 01., 22:18
A hírt megerősítette Dan Barna miniszterelnök-helyettes, aki elmondta, hogy a január 27-i kormányülésen elfogadtak egy emlékeztetőt, amely csak EU-tagállamból származó cégeket, illetve olyan országok vállalkozásait engedné részt venni a romániai közbeszerzési pályázatokon, amelyekkel Romániának kétoldalú megállapodása van. A miniszterelnök-helyettes ez utóbbiak közé sorolta egyebek mellett Japánt, Izraelt és Kanadát.
Hangsúlyozta, ez nem irányul egy bizonyos ország vagy nemzet ellen, csak azt akarják elérni, hogy a közbeszerzésekből kiszűrjék azokat a cégeket, amelyek nem felelnek meg az európai minőségi követelményeknek.
Rámutatott: az emlékeztető azt jelenti, hogy a kérdés még szabályozás alatt áll, ennek részleteiről egy sürgősségi kormányrendeletben fognak határozni. Emlékeztetett, hogy más uniós országoknak is van hasonló szabályozásuk.
Tavaly a bukaresti liberális kormány az Egyesült Államokkal és Franciaországgal írt alá megállapodást arról, hogy amerikai, francia és kanadai cégekkel építteti meg a cernavodai atomerőmű 3-as és 4-es reaktorát, amelyre korábban Kínával írt alá megállapodást a korábbi szociáldemokrata kormány.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!