Fotó: Rompres
2007. február 02., 00:002007. február 02., 00:00
Ezeket már januárban bekellett volna zárni, de ez nem történt meg. Azélelmiszer-biztonsági hatóság eredetileg2006 decemberéig adott haladékot a hiányosságokpótlására. Az előírások szerintpéldás tisztaságot kell biztosítani ott,ahol kenyeret árusítanak, de ezek a higiéniaiszabályok vonatkoznak a kenyeret szállítóteherautók rakterére és a raktározóhelyiségekreis. Az előállítás során szigorúanel kell választani a nyersanyagot az esetlegesszennyeződésektől. Az ágazatban dolgozókkötelesek betartani a szigorú higiéniaielőírásokat, a munkaadónak pedig biztosítaniakell a pékségen belül megfelelő öltözőketés zuhanyzókat. Marian Avram, az ANSVSA elnöketavaly december közepén nyilatkozta, hogy 2400 malom- éssütőipari egységnek december végéig adtakhaladékot, hogy kiküszöbölje a hiányosságait,ellenkező esetben januárban bezárják.
Általános állapotok
A Kovászna megyei helyzettükrözi az országos állapotokat. A közel90 pékség 25–30 százaléka nem felel megaz európai uniós követelményeknek. Ha nemfejlesztenek, ezek a pékségek kényteleneklesznek bezárni kapuikat. Sikó Barabási Sándor,a Kovászna Megyei Állat-egészségügyiés Élelmiszer-biztonsági Igazgatóságvezetője szerint eddig két kis falusi pékségbezárását rendelték el. Háromszékenmég zajlik a pékségek feltérképezése,és amelyek nem felelnek meg az elvárásoknak,legkésőbb az év végéig be kellszüntetniük a tevékenységüket.Decemberig is csak azok kapnak újabb haladékot, akikelkészítenek egy fejlesztési programot,rendelkeznek a szükséges forrásokkal, hiteltvettek fel, vagy fel tudnak mutatni egy elnyert pályázatotigazoló dokumentumot. A hatóság legkésőbb2007. december 31-éig adhat haladékot a fejlesztésekelvégzésére. Sikó Barabási Sándorszerint Háromszéken a jelenleg működő 90-bőlcsak 5 felel meg az uniós követelményeknek többségviszont fejleszteni szeretne. A törvény szerint mindenpékség, száraztészta- vagy édességgyártó,illetve ásványvízpalackozó cégnekszerződést kellett kötnie az állat-egészségügyiigazgatósággal. A szerződés alapján egyhatósági szakember ellenőrzi az összeselőállított terméket. A kötelezőszolgáltatás esetében a cégeknek mindentonna áruért 0,1 eurót kell fizetniük ahatóságnak. Dr. Sikó Barabási Sándorszerint ha az ellenőrök hibát találnak,felszólíthatják a céget a problémamegoldására, és ha ez nem történikmeg, pénzbírsággal sújthatják,vagy bezárhatják a vállalatot.
Sikeresek és vesztesek
Kovászna megye egyiklegkorszerűbb, eurokonform pékségét négyhónap alatt 1,5 millió új lejes beruházássalhozták létre. Az árkosi Podspicom Kft. pékségea csatlakozásal egy időben kezdte meg működését,túl is teljesítve az EU előírásait.Ambrus József, a cég ügyvezetője lapunknakelmondta, a már hetedik éve működő pékségépületét teljesen felújították,és teljesen új technológiát szereltek be.A fejlesztéshez szükséges összeg 70százalékát bankhitelből fedezték, atöbbit önerőből. A termelőcsarnok mellett öltözők,zuhanyzók, kézmosók vannak. Minden nyersanyagotkülön raktárban tárolnak, a ládamosóis automatikus. A vállalat félszáz alkalmazottatfoglalkoztat, három váltásban havonta 150 tonnanyersanyagot tudnak feldolgozni. Ambrus József szerint azelőállítási folyamat a legszigorúbbuniós előírásoknak felel meg, az árkosipékségben hagyományos, krumplis kenyeret issütnek, nem használnak olyan nyersanyagot, amit aházikenyérbe nem tennének bele. Legnagyobbfelvásárlóik a sepsiszentgyörgyibevásárlóközpontok, de sajátüzleteik is vannak, és tervezik, hogy Brassómegyébe terjeszkednek. Emellett elnyerték amezőgazdasági minisztérium egyik pályázatát,az ötvenezer eurós támogatásbóllaboratóriumi felszereléseket vásárolnak.Az elemzések egy részét már most eltudják végezni, de bonyolultabb berendezésre vanszükségük, hogy minden analízist önállóanmegcsináljanak.
A másik oldalon annak a kisvidéki pékség működtetője áll, akinevét nem vállalva mondta el: 15 évig sütöttekkenyeret, de beszüntették a tevékenységet.„Nem vártuk meg, hogy bezárják a pékséget,december 30-án sütöttünk utoljára. Elégvolt, visszavonulunk” – vázolta a helyzetet a középkorúférfi. Elmondta, túl megerőltető lett volna a családivállalkozás számára, hogy megfeleljenekaz elvárásoknak. A berendezéseik elavultak,ettől az évtől csak a rozsdamentes acélbólkészülteket fogadják el, a meglévőkeverőket, kemencéket már eladni sem lehet. Egy kisműhelyben csak évtizedek alatt térülhet meg abefektetés.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.