Fotó: Krónika
2007. március 21., 00:002007. március 21., 00:00
A Nokia mintegy 200 millió eurósberuházással mobiltelefon-gyártó üzemetakar létesíteni a zsuki ipari parkban, amely várhatóan15 ezer személynek adna munkát.
Kerekes Sándor, a Kolozs MegyeiTanács alelnöke a Krónikának elmondta, aNokia részéről biztossá vált a beruházásszándéka. A tervek szerint a finn cég aKolozsvártól 25 kilométerre északra, aDés felé vezető út mentén fekvő Zsukközség mellé tervezett Tetarom 3 ipari parkbanépítené fel új gyárát. „Õkeldöntötték, a többi rajtunk múlik –fejtette ki Kerekes. – A beruházás megvalósulásamostantól azon áll vagy bukik, hogy a megyei tanácsnaksikerül-e időben előkészítenie a Tetarom 3 ipariparkot”. Kerekes szerint a 95 hektáros területközművesítésével járó munka,illetve a költségek meghaladják a megyei tanácserejét, de hozzátette azt is, hogy a kormány mártámogatásáról biztosította azönkormányzatot. A közeljövőben, várhatóanmég a hét folyamán isméttárgyalóasztalhoz ülnek Cãlin Popescu-Tãriceanukormányfővel, valamint a Pénzügyminisztériumképviselőivel. A megyei tanács alelnöke nemnevezte meg a közművesítéshez szükségesösszeget, mint mondta, még nem készültek el avégső számítások. Korábban MariusNicoarã tanácselnök azt nyilatkozta, hogy a kormánytól30 millió eurót kért a munkálatokelvégzésére. Kerekes szerint a finn cégképviselői azt szeretnék, hogy nyárraelkészüljön a közművesítés, ésígy őszre az épületeket is felhúznák. Kolozsváron jelenleg két ipari park működik, aharmadikat eleinte Szászfenes mellé tervezték,azonban mivel 200 millió eurós befektetésrőlvan szó, a Nokia kérésére hajlandóakvoltak más helyszínt keresni. Így esettválasztásuk a Zsuk melletti területre.
A telekommunikációs ésmultimédia-termékeket gyártó Nokia avilág vezető mobiltelefoncége. Tavaly a Nokiaárbevétele 41,1 milliárd euró volt, ami20 százalékos növekedés a 2005-ösbevételhez képest. Ezzel a Nokia világpiacirészesedése 36 százalékra nőtt a 2005-ös33 százalékhoz képest. A tavalyi év végéna vállalat világszerte 68 ezer alkalmazottatfoglalkoztatott.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.