2007. február 09., 00:002007. február 09., 00:00
Miközben 2005-ben 43,8 milliólejt, tavaly már 45,3 milliót szánt a kabineterre a célra, idén is megemelték akeretösszeget: 45,5 millió lejből az év végéigöszszesen 16 500 régi gépkocsi forgalombóltörténő kivonását támogatják.
Az autópark felújításátcélzó program lényege, hogy a 12 évesvagy annál idősebb gépkocsi tulajdonosa – csakismagánszemély, a program a cégekre nem érvényes– a környezetvédelmi minisztérium általakkreditált forgalmazócégnél jelentkezhetúj autóvásárlására. Ahasznált autót szintén előzetesen kijelöltroncstelepen kell leadni, és az ott kapott bizonylattal, arendszámtáblákkal, az autó törzskönyvévelés forgalmi engedélyével kell jelentkezni azon aközlekedési rendőrségi irodán, aholkorábban forgalomba íratta gépkocsiját. A3 ezer lejes támogatást levonják az újautó árából, s ezt utólagfolyósítják majd a cégnek akörnyezetvédelmi alapból.
Tavaly egyébként nagyonsok gyártó- és forgalmazócég különajánlattal, kedvezménnyel rukkolt elő azok számára,akik a program keretében vásároltak autót,így sok esetben még az állam általbiztosított 3 ezer lejnél is nagyobb kedvezménnyellehetett új autóhoz jutni. Ugyanakkor fennálltaz a lehetőség is, hogy a program keretében újgépkocsit vevőnek nem kellett készpénzbenkifizetnie a teljes összeget, hanem részletre isvásárolhatott, amit több éven keresztültörleszthet. Önrészt sem kellett minden esetbenfelmutatnia, főként az olcsóbb márkákatforgalmazó kereskedők megelégedtek az államáltal biztosított 3 ezer lejjel.
Ám a kormányprogramellenére, nagyon sok régi autó tulajdonosa nemtudja megengedni magának az új autót. Tavalycsupán 92 százalékos sikere volt a programnak:4,17 millió lej maradt meg a keretből, ami további1390 régi autó kivonásánakfinanszírozására lett volt elég. Aregisztrációs díj idei bevezetésétkövetően azonban a szakemberek arra számítanak,hogy egyre több vásárló dönt úgy,hogy új autót vesz a használt helyett.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.