Fotó: Pixabay.com
Az Európai Bizottság a szerdán közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében 5,1 százalékra javította várakozását az idei román gazdasági növekedésre, a jövő évre a bruttó hazai termék (GDP) növekedését 4,9 százalékra teszi.
2021. május 12., 16:462021. május 12., 16:46
Az uniós végrehajtó szerv februárban még 3,8 százalékos gazdasági növekedést valószínűsített 2021-re, 2022-re pedig 4 százalékos GDP-bővüléssel számolt. Az EB prognózisa szerint a munkanélküliségi ráta a tavalyi 5 százalék után az idén 5,2 százalék lesz, jövőre pedig várhatóan 4,8 százalék. Az éves inflációt a 2020-as 2,3 százalékot követően 2021-ben 2,9 százalékra teszik, míg 2022-ben 2,7 százalékra.
A folyó fizetési mérleg hiánya az idén várhatóan eléri a GDP 4,9 százalékát a tavalyi 5 százalék után, 2022-ben pedig 4,6 százalékra mérséklődik. A bizottság szerint az államadósság az idén várhatóan a GDP 49,7 százalékát teszi ki, míg 2022-ben 52,7 százalékát, miután tavaly 47,4 százalék volt.
A román hatóságok az idén 5 százalékos gazdasági növekedésre számítanak, miután a bukaresti kormány gazdasági előrejelzési bizottsága április végén javította az idei várakozását a korábban közölt 4,3 százalékról. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) április elején 6 százalékra javította a román gazdaság idei várható teljesítményére vonatkozó előrejelzését a korábban közölt 4,6 százalékról. A Világbank az idén 4,3 százalékos román gazdasági növekedésre számít a korábban közölt 3,5 százalékhoz mérten.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).
A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
szóljon hozzá!