Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) a piaci várakozásoknak megfelelően nem változtatott az 5,25-5,50 százalékos irányadó dollárkamat-tartományon szerdán végződött kétnapos kamatdöntő ülésén.
2024. január 31., 22:002024. január 31., 22:00
2024. január 31., 22:012024. január 31., 22:01
A célsáv az ötödik egymást követő alkalommal maradt 5,25-5,50 százalékon.
A Fed a 2022 márciusában 0,00-0,25 százalékról indított tíz egymást követő kamatemelés után tavaly júniusban tartott először szünetet a monetáris szigorításban, legutóbb júliusban emelte a kamatot, 25 bázisponttal, szeptemberben és novemberben pedig a piaci várakozásokkal összhangban nem változtatott az irányadó dollárkamat-tartományon.
A munkahelyek számának növekedése az elmúlt év eleje óta mérséklődött ugyan, de továbbra is lendületes, emellett a munkanélküliségi ráta alacsony maradt. Az infláció szintén mérséklődött az elmúlt évben, de továbbra is magasnak számít.
A Fed monetáris politikai döntéshozó testülete, a nyíltpiaci bizottság (FOMC) célja hosszabb távon a maximális foglalkoztatottság és a 2 százalékos infláció elérése. Meglátásuk szerint egyensúlyba kerültek a foglalkoztatási és inflációs cél elérését fenyegető kockázatok. A gazdasági kilátások eközben eléggé bizonytalanok, a bizottság ezért továbbra is szoros figyelemmel követi az inflációs kockázatokat.
A bizottság készen áll arra, hogy szükség szerint kiigazítsa a monetáris politika irányvonalát, ha olyan kockázatok merülnek fel, amelyek akadályozhatják a bizottság céljainak elérését. A célsáv mérséklését azonban a döntéshozó testület nem tartja helyénvalónak mindaddig, amíg meg nem győződik a 2 százalékos inflációs cél elérhetőségéről és annak tartósságáról. A Fed határozottan elkötelezte magát a 2 százalékos inflációs cél elérése mellett – szögezte le a Fed honlapján publikált dokumentum.
A román állampolgárok a legkevésbé elégedett európaiak közé tartoznak – derül ki a 2024-es Eurobarométer 101 adataiból, amelyeket a romániai Friedrich Ebert Alapítvány projektjének, a Társadalmi Monitornak (Monitorul Social) az infografikája ismertet.
A romániai Revolut-felhasználók 2024-ben több mint egymilliárd tranzakciót hajtottak végre, és minden jel arra mutat, hogy egyre népszerűbb a digitális banki szolgáltatás, pénzügyi alkalmazás.
Idén két alkalommal kapnak alapélelmiszerekre és meleg ételre költhető támogatást a rászorulók, illetve két, egyenként 125 lej értékű élelmiszercsomagban részesülnek – nyilatkozta pénteken az európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
Bár 2024-ben nem vásárolt új erdőket Romániában az IKEA áruházakat üzemeltető svéd Ingka csoport, így is jelentős erdőterületeket birtokol az országban.
Tavaly 7274 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 9,38 százalékkal több, mint 2023-ban, amikor 6650 ilyen esetet regisztráltak – derül ki a cégbíróság (ONRC) honlapján pénteken közzétett adatokból.
Bezárja romániai gyárát az amerikai Trico – írja az Economica.net a Prahova megyei munkaerő-elhelyező felügyelőség (AJOFM) tájékoztatása alapján.
Románia elveszíthet 1,76 milliárd eurót, ha nem teljesíti az országos helyreállítási terv (PNRR) harmadik kifizetési kérelemhez kapcsolódó problémás mérföldköveit – jelentette ki az Agerpresnek adott pénteki interjúban Marcel Boloș.
Marcel Ciolacu miniszterelnök a pénteki kormányülés elején bejelentette, hogy a jövő héten tárgyalni fog a Románia iránt érdeklődő nagy amerikai befektetési alapok vezetőivel.
A kisnyugdíjasok egyszeri támogatására szánt összeg kétmilliárd lej, amit az idei költségvetés elfogadása után a munkaügyi minisztérium fog kezelni – nyilatkozta a pénteki kormányülés előtt a sajtónak Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Aktualizálják 2025. január 1. és december 31. között több energiatermék, köztük a benzin, a gázolaj, a cseppfolyósított gáz, a szén és a villamos energia jövedéki adóját.
szóljon hozzá!