Vidéken a közösség összetartását is szolgálja az adventi és karácsonyi készülődés

Vidéken a közösség összetartását is szolgálja az adventi és karácsonyi készülődés

Csíkcsicsón sok gyermek és fiatal van a templomban is

Fotó: Csíkcsicsói katolikus egyházközség oldala

Az egyházi szokások, hagyományok szép keretbe helyezik az adventi misztériumot, illetve a karácsonyt megelőző napokat. A különböző közösségek által gyakorolt szokások tartják meg a hitelesség valódi erejét, de mindezen hagyományok a fiatalabb generációk bevonása nélkül nem maradnának fenn. Adventi és karácsonyi készülődés felől érdeklődtünk két vidéki plébánián.

2021. december 24., 14:052021. december 24., 14:05

„A hagyományos adventi készülődés a közös koszorúkötéssel vette kezdetét” – mondta László Rezső, Csíkcsicsó plébánosa. Ez alkalomból a templomi szolgálathoz kötődő mellett a családok saját maguknak is készítettek koszorút, advent első vasárnapjának előestéjén pedig megáldották azokat és az adventi gyertyákat is.

 A hajnali 6 órás szentmisék, vagyis a roráték népszerűek voltak a hívek körében, ahogyan az azt megelőző gyóntatást is sokan igénybe vették. Ennek kapcsán az egyházi elöljáró tudatta, immár második éve, hogy jellegzetes tematikát adnak az adventi időszaknak. Ez úgy valósul meg, hogy a szentmisén való részvételen túl mélyebb vizekre eveznek a Szentlélek által.

„Az idei témánk a munkával foglalkozik, amelyhez a Munkára teremtve című könyvet vettük alapul. Megnézzük, hogyan tudjuk úgy összehangolni a Jóisten és a mi munkánkat, hogy az számunkra ne csak egy teher legyen, hanem az ő alkotótevékenysége megvalósulhasson a haszonszerzésen túl” – avatott be a részletekbe.

Mint mondta, érződik, hogy az emberek közösségként készülnek Jézus Krisztus születésére, ami öröm számára. Faluközösségen belül vannak, akik a gyerekeknek készítenek ajándékcsomagokat, más, lelkiségi csoportok az idősekre figyelnek oda.

„Advent harmadik vasárnapján, örömvasárnap az adományok egy szeretetkosárba kerültek, ezekből aztán célirányosan készítenek karácsonyi csomagokat időseknek, betegeknek vagy éppen olyan közösségépítő embereknek, akik kitűntek az önkéntességben” – osztotta meg.

Áldás, hogy van kivel

A plébánia aktív ifjúsági élettel rendelkezik, a fiatalok maguktól készülnek a karácsonyszombati pásztorjátékra, karácsony másnapján pedig az Árvácska együttes fog koncertezni a templomban. Ennek kapcsán örömmel éli meg, hogy a közösség nemcsak haszonélvezője az egyházi életnek, hanem visszajelzést kap arra is, hogy mit tudnak közösen megvalósítani.

„Az egyházi szolgálatunk az, amit Jézus az apostolokkal tett: gyere, nézd meg, és csináljuk együtt. Egyik legtartalmasabb ünnepünk ez, hála Istennek van, akikkel dolgozni tudunk a megéléséért” – fogalmazott.

Így a ministránsszolgálat, a cserkészet és az ifjúsági zenészek is kiveszik részüket a plébánia életéből. Rezső plébános üzenete szerint ne ünnepeljünk túl korán, ne siessünk az ünneppel szembe, mindent a maga idejében éljünk meg.

„Így majd karácsonykor szépek tudnak lenni a színek, az énekek. A sok külsőséggel szemben szerintem a legszebb, ha a karácsonyt egyszerűségében közelítjük meg. Ami Betlehemben történt, az a törődés, az az egymásra figyelés, az legyen minden mögött. Ha ajándékozok, olyat adjak, ami a másiknak valódi örömet szerez” – üzeni a plébános.

Hagyományok

György Imre az erdővidéki Baróton teljesít papi szolgálatot. A szórványnak számító közösségben megannyi vallási felekezet jelen van, a római katolikus hívek száma pedig 2500–3000 fő körül van a környező falvakkal együtt. Megjegyezte, tizenhárom leányegyházközsége, vagyis fíliája van Barótnak, vasárnaponként pedig öt helyen végeznek szentmisét.

Galéria

Baróton közösségi ünnep az adventi gyertyagyújtás

Fotó: Baróti katolikus egyházközség oldala

„Az adventi készülődést az egyházközség kórusával, a Szent Adalbert vegyes kórussal kezdeném, akik külön készülni szoktak adventi énekekkel a szentmisék szebbé tételére. Ők adventi koszorút is szoktak kötni más emberek számára, amelyeket mi rendszerint az első péntekes betegeknek szoktunk ajándékozni” – mutatott rá az első hagyományra a közösségi életben.

A városvezetés részéről egy nagy adventi koszorút is szoktak készíteni, az adventi vasárnapokon pedig valamelyik egyházi felekezet – például a baptista egyház, az unitárius egyház vagy a miklósvári római katolikusok – gyújtja meg a gyertyát rövid elmélkedés és egyházi énekek kíséretében.

A segédlelkész közölte, a plébániai vallásoktatáson az aktuális ünnepekre készülnek, így az advent elérkeztével például adventi koszorút ábrázoló kifestősök révén ismertetik meg a gyerekekkel az ünnep lényegét. A templom és a plébánia között egy külső betlehemest is fel szoktak állítani a férfi kórustagok. „Készítettek istállót, amelybe a betlehemi figurákat is belehelyezik karácsony előestéjén, és vízkereszt napjáig lesz megtekinthető” – mondta.

Plébániai angyal

Gyakorlattá vált, hogy nagyböjtben és adventben a Gyulafehérvári Papnevelő Intézetben tanuló kispapok kiadnak egy füzetet, amely az advent folyamán minden napra egy gondolatot tartalmaz az evangélium alapján. „Az első péntekes betegeknek kiosztottuk ezeket, hogy ők is megfelelően rá tudjanak hangolódni az ünnepre. A roráté szentmisék hét órakor kezdődnek, de csak minden második nap” – tette hozzá a segédlelkész. A pásztorjátékra való készületbe az 1–8. osztályos diákokat általában be tudják vonni, de tavalyhoz hasonlóan idén sem tartják meg az előadást a járványhelyzet miatt.

„Elővigyázatosságból döntött így a plébános úr, aki így néhány verset kiosztott a gyerekek között, amelyek a szentmise keretén belül csendülnek fel. Ez itt, Baróton még megoldható, de a fíliákban már nehéz összetartani a gyerekeket, és még nehezebb annyi gyereket bevonni, hogy pásztorjátékot lehessen betanulni” – vallotta be a szórványvidék egyik nehézségét.

A plébánia angyala ugyanakkor minden évben megérkezik karácsonykor: édesség-, illetve gyümölcscsomagot, továbbá a németországi gyerekek által összeállított ajándékdobozokat szokta elhozni szenteste.

„Ebben az időszakban a prédikációkban arra fektetjük a hangsúlyt, hogy nem az ajándék mértéke, sokkal inkább a tetteink szeretettel való telítettsége legyen előtérben. A világ azt sugallja, hogy minél többet, minél szebbet adjunk, de a lelki ajándékozásban van a lényeg. Az elmélkedésekben arra törekszünk, hogy az evangélium lelki erejét és a Jóisten üzenetét próbáljuk átadni. Kívánom, hogy szülessen meg bennünk is a szeretet és a béke” – összegezte karácsonyi üzenetét György Imre.

Korpos Attila

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap Hit-Vallás mellékletében látott napvilágot december 20-án.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba